Օգոստոսի 7-ը հայոց պատմության մեջ կարձանագրվի որպես ամոթի ու դավաճանության օր: Դատում են Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին և Գերագույն Հոգևոր խորհրդի վեց եպիսկոպոսի: Սա դատավարություն չէ, սա աննախադեպ բարոյական ահաբեկչություն է օրվա իշխանավորների ձեռքով 1700-ամյա քրիստոնեական պատմություն ունեցող սեփական ժողովրդի հանդեպ: Այս մասին հայտարարություն է տարածել Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմի թեմական խորհուրդը և հոգևորականաց դասը։
«Սա ինքնության եղերնագործություն է, քանզի, ի դեմս ազգընտիր գահակալի ու հոգևորականների, դատում են հայ ժողովրդին, ոտնահարում ՀՀ սահմանադրությունը, խղճի ու կրոնի ազատության միջազգային օրենքները:
Սա դատավարություն չէ, այլ անհավատների հաշվեհարդար, որը վկայում է բռնապետական իշխանավորների բացահայտ հակաեկեղեցական ու հակապետական կեցվածքի մասին:
Ուստի այսօր, երբ պետական լծակներն օգտագործվում են հոգևորականների և այլակարծության դեմ որպես պատժիչ գործիք, երբ իշխանավորները հանրային կարծիքը ձևավորում են պիտակավորման, կեղծիքի, զրպարտության ու վախի միջոցով, յուրաքանչյուր հայրենասեր քրիստոնյա պարտավո՛ր է լինել առաջնագծում՝ պայքարելու անարդարության ու ապօրինության դեմ՝ հանուն մեր ինքնության, սրբությունների ու արժանապատվության պահպանման:
Աստծո կամոք այս ծանր օրերն անպայման անցնելու են։ Ճշմարտությունն ու արդարությունը հաղթելու են, քանզի աստվածամարտ իշխանության պատվերով «կարված» իրավական սնանկ գործերը, ի վերջո, բացահայտվելու ու փոշիանալու են, իսկ Սուրբ Էջմիածինը, որպես անձեռնմխելի պատվար, հավերժ կանգուն է մնալու իր հավատարիմ զավակներով:
Կանգ առնելու և սթափվելու ժամանակն է, քանզի բոլորի դատավորը մեկն է՝ Աստված: Իսկ «Դու ո՞վ ես, որ դատում ես քո մերձավորին» (Հակոբոս 4:12), «…բայց նա կկանգնի, որովհետև կարո՛ղ է Տերը նրան կանգուն պահել» (Հռոմ. 14:4)»:
Աղոթում ենք, որ Արդարադատ ու Ողորմած Տերը զորավիգ լինի մեր հոգևոր դասին՝ ազգընտիր և օծյալ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Հայրապետի առաջնորդությամբ, իմաստություն ու լայնախոհություն շնորհի փորձության ճանապարհին, հաստատակամ ու միասնական պահի Սուրբ Էջմիածնի նվիրյալ զավակներին հայրենիքում ու սփյուռքում»:

«7 августа войдет в историю армянского народа как день позора и предательства. Судят Католикоса Всех Армян и шестерых епископов, членов Верховного духовного совета. Это не судебный процесс, а беспрецедентный акт морального террора, осуществляемый нынешней властью в отношении собственного народа, имеющего 1700-летнюю христианскую историю». Об этом говорится в заявлении епархиального совета и духовенства Российской и Ново-Нахичеванской епархии Армянской апостольской церкви.
«Это преступление против идентичности, поскольку в лице избранного народом Католикоса и духовенства судят армянский народ, попирают Конституцию Республики Армения, международные нормы, гарантирующие свободу совести и вероисповедания.
Это не суд, а расправа со стороны неверующих, свидетельствующая об откровенно антицерковной и антигосударственной позиции представителей диктаторской власти.
Поэтому сегодня, когда государственные рычаги используются как карательный инструмент против духовенства и инакомыслия, когда власти формируют общественное мнение посредством навешивания ярлыков, лжи, клеветы и страха, каждый христианин-патриот обязан быть на передовой в борьбе с несправедливостью и беззаконием — во имя сохранения нашей идентичности, наших святынь и достоинства.
По воле Божией эти тяжелые дни непременно останутся позади. Истина и справедливость восторжествуют, ибо юридически несостоятельные дела, «сшитые» по заказу богоборческой власти, в конце концов будут разоблачены и рассеются в прах, а Святой Эчмиадзин, как неприступная твердыня, навеки останется незыблемым благодаря своим верным чадам.
Пора остановиться и одуматься, ибо Судия у всех один — Бог. «А ты кто, который судишь другого?» (Иак. 4:12). «…Но он устоит, ибо Господь силен поддержать его» (Рим. 14:4).
Молимся, чтобы Правосудный и Милосердный Господь был опорой нашему духовенству во главе со всенародно избранным и помазанным Католикосом Всех Армян Гарегином Вторым, даровал ему мудрость и великодушие на пути испытаний и сохранил верных чад Святого Эчмиадзина на родине и в диаспоре в стойкости и единстве».