Հոգևորականին ավազանի անունով դիմելը պարզապես անքաղաքավարություն չէ, այլ փաստարկների ու արժանապատվության իսպառ բացակայության պայմաններում գործի դրվող գռեհկություն է։ Այս մասին Facebook–ի իր էջում գրել է Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Եսայի Արթենյանը։
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու կանոնի և հազարամյա ավանդության համաձայն՝ ձեռնադրության և օծման Սուրբ Խորհրդով հոգևորականը հրաժարվում է աշխարհիկ կյանքից ու իր ավազանի անունից՝ վերածնվելով որպես Քրիստոսի և Սուրբ Եկեղեցու սպասավոր։ Տրված նոր անունը նոր հոգևոր ինքնության, Աստծուն անմնացորդ նվիրումի և հոգևոր սպասավորության կնիքն է։
Այս դատապարտելի երևույթը`
Արհամարհանք է Սուրբ Խորհրդի հանդեպ։ Հոգևորականին միտումնավոր իր ավազանի անունով կոչելը կամ հանրային խոսքում այդպես հիշատակելը բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք է ոչ միայն հոգևոր սպասավորի, այլև Եկեղեցու Սուրբ Խորհրդի, հոգևոր կոչման և հավատացյալ ժողովրդի նկատմամբ։
Բարոյական անկման վկայություն է։ Նման պահվածքը խոսում է ոչ թե հոգևորականի, այլ այդ արտահայտությունը թույլ տվողի մտահոգիչ բարոյական կերպարի և տարրական բարեկրթության բացակայության մասին։
Հանրային խոսքի պատասխանատվության բացակայություն է։ Անկախ ամեն ինչից՝ հանրային խոսքը սկսվում է տարրական բարեկրթությունից ու անձի հոգևոր կոչումը հարգելուց։
Եկեղեցու սպասավորին թիրախավորելն ու էժանագին պիտակավորումները խոսում են ոչ թե «համարձակության», այլ մարդու բարոյական սնանկության մասին։ Հարգանքը հոգևոր արժեքների հանդեպ մեր հասարակության հայելին է. մի՛ կոտրեք այդ հայելին՝ սեփական անգրագիտությունն ու չարությունը քողարկելու համար»։
Նշենք, որ այսօր՝ օգոստոսի 7–ին, ԱԺ–ում ՔՊ–ական պատգամավորները Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի մասին խոսելիս օգտագործեցին ավազանի անունը, որին ընդդիմադիր պատգամավորներն արձագանքեցին ի նշան բողոքի սեղաններին հարվածելով։

Обращаться к священнослужителю мирским именем - это не просто невежливость, а пошлость, к которой прибегают в условиях полного отсутствия аргументов и достоинства. Об этом написал на своей странице в Facebook директор Информационной системы Первопрестольного Святого Эчмиадзина Есаи Артенян.
«Согласно канону и тысячелетней традиции Армянской апостольской святой церкви, через Святое Таинство рукоположения и помазания священнослужитель отрекается от мирской жизни и своего мирского имени, возрождаясь как служитель Христа и Святой Церкви. Новое имя является печатью новой духовной идентичности, всецелого посвящения Богу и духовного служения.
Это предосудительное явление - пренебрежение к Святому Таинству. Намеренно называть священнослужителя его мирским именем или упоминать его так в публичной речи - это явное неуважение не только к духовному служителю, но и к Святому Таинству Церкви, духовному призванию и верующему народу.
Свидетельство нравственного падения. Такое поведение говорит не о священнослужителе, а о вызывающем тревогу нравственном облике и отсутствии элементарной воспитанности у того, кто позволяет себе подобные выражения.
Отсутствие ответственности в публичной речи. Независимо ни от чего, публичная речь начинается с элементарной вежливости и уважения к духовному призванию человека.
Нацеливание на служителя Церкви и дешевые ярлыки говорят не о «смелости», а о нравственном банкротстве человека. Уважение к духовным ценностям - зеркало нашего общества, не разбивайте это зеркало, чтобы скрыть собственную безграмотность и злобу».
Отметим, что 7 августа в Национальном Собрании депутаты от «Гражданского договора», говоря о Католикосе всех армян, использовали его мирское имя, на что оппозиционные депутаты в знак протеста отреагировали ударами по столам.