Հարկային վարչարարության արդյունավետության բարձրացումը, հարկ վճարողների կամավոր կարգապահության խթանումը և վարչարարական գործընթացների առավել թիրախային ու կանխատեսելի կազմակերպումը Պետական եկամուտների կոմիտեի առանցքային ուղղություններից են։ 2026 թվականի առաջին կիսամյակում իրականացված հարկային վարչարարության արդյունքում էապես բարելավվել են հարկ վճարողների հարկային կարգապահությունը բնութագրող հիմնական ցուցանիշները։
Ստուգումների նվազում, վերլուծական գործիքակազմի ընդլայնում
ՊԵԿ-ից հայտնում են, որ 2026 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում հարկ վճարողների նկատմամբ հսկողական միջոցառումների և վերլուծական գործիքակազմի կիրառման արդյունքները փաստում են, որ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ 21 տոկոսով նվազել է արտագնա ստուգումների քանակը, մինչդեռ 38 տոկոսով աճել է վերլուծական գործիքակազմի միջոցով իրականացված վարչարարության ծավալը։ Այսպես, եթե 2025 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին իրականացվել է 6 783 արտագնա հսկողական միջոցառում, ապա 2026 թվականի նույն ժամանակահատվածում՝ 5 346։ Արդյունքում, 2026 թվականի առաջին կիսամյակում արտագնա հսկողական միջոցառումների քանակը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 21 տոկոսով։ Միաժամանակ, վերլուծական գործիքակազմի կիրառմամբ իրականացված վարչարարության ծավալը զգալիորեն աճել է։ Եթե 2025 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին իրականացվել է 64 178 գրասենյակային վերլուծություններ և ուսումնասիրություն, ապա 2026 թվականի նույն ժամանակահատվածում իրականացվել է 88 752 վերլուծական միջոցառում՝ արձանագրելով 38 տոկոս աճ։
Հարկային վարչարարություն՝ թիրախային ստուգումներով
2026 թվականի առաջին կիսամյակի ցուցանիշներով բարելավվել է հարկային մարմնի կողմից նախաձեռնված ստուգումների և ուսումնասիրությունների արդյունավետությունը՝ դրանք դարձնելով ավելի թիրախային։ Այսպես, եթե 2025 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին խախտումներ հայտնաբերված ստուգումների քանակը կազմել է 3 851, իսկ խախտումներով դեպքերի կշիռն ընդհանուր իրականացված ստուգումների մեջ՝ 72.5 տոկոս, ապա 2026 թվականի նույն ժամանակահատվածում խախտումներ հայտնաբերված ստուգումների քանակը կազմել է 3 393, իսկ խախտումներով դեպքերի կշիռն ընդհանուր իրականացված ստուգումների մեջ՝ 78.2 տոկոս։ Այսպիսով, իրականացված ստուգումների ընդհանուր թվի նվազման պայմաններում խախտումներ հայտնաբերված ստուգումների տեսակարար կշիռն աճել է 5․7 տոկոսային կետով՝ վկայելով հարկային ստուգումների թիրախավորման և արդյունավետության բարձրացման մասին։
ՀԴՄ-ներով հայտարարագրվող գործարքների աճ
Միաժամանակ, հարկային կարգապահության բարելավման դրական միտումներն արտահայտվում են նաև հարկ վճարողների կողմից իրականացվող և ՀԴՄ-ներով հայտարարագրվող գործարքների ծավալների աճով։ Աճ արձանագրվել է ինչպես ՀԴՄ կտրոնների ընդհանուր քանակի և հասույթի, այնպես էլ անկանխիկ գործարքների ցուցանիշների մասով։
Այսպես, 2026 թվականի առաջին կիսամյակում աճել են ՀԴՄ-ներով հայտարարագրված, այդ թվում՝ անկանխիկ գործարքների ցուցանիշները։ Մասնավորապես, 2026 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին ՀԴՄ կտրոնների քանակը կազմել է ավելի քան 444.6 միլիոն հատ՝ 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի 365.5 միլիոն հատի դիմաց, արձանագրելով 21.6 տոկոս աճ։ Այդ թվում՝ անկանխիկ ՀԴՄ կտրոնների քանակը 2026թ.-ի առաջին կիսամյակում կազմել է ավելի քան 162.1 միլիոն հատ, նախորդ տարվա 103.5 միլիոն հատի դիմաց աճելով 56.6 տոկոսով։ Միաժամանակ, ՀԴՄ-ներով հայտարարագրված ընդհանուր հասույթի գումարը 1 տրիլիոն 417 միլիոն դրամից աճել է և դարձել 1 տրիլիոն 752 միլիոն դրամ՝ աճել է 23.7 տոկոսով։ Այդ թվում առաջանցիկ աճ է գրանցվել անկանխիկ գործարքների հասույթների մասով` նախորդ տարվա 524.1 միլիարդ դրամի դիմաց ընթացիկ տարում հայտարարագրվել է 753.6 միլիարդ դրամ հասույթ, կամ աճը կազմել է 43.8 տոկոս:

Повышение эффективности налогового администрирования, стимулирование добровольной дисциплины налогоплательщиков и более адресная и предсказуемая организация административных процессов являются ключевыми направлениями деятельности Комитета государственных доходов. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе КГД республики.
В результате налогового администрирования, проведенного в первом полугодии 2026 года, существенно улучшились основные показатели, характеризующие налоговую дисциплину налогоплательщиков.
Снижение числа проверок, расширение аналитического инструментария
В КГД сообщают, что результаты применения контрольных мероприятий и аналитического инструментария в отношении налогоплательщиков в первом полугодии 2026 года свидетельствуют о том, что по сравнению с аналогичным периодом прошлого года количество выездных проверок сократилось на 21%, тогда как объем администрирования, осуществленного с помощью аналитического инструментария, вырос на 38%. Так, если в январе-июне 2025 года было проведено 6 783 выездных контрольных мероприятия, то за аналогичный период 2026 года - 5 346. В результате в первом полугодии 2026 года количество выездных контрольных мероприятий по сравнению с аналогичным периодом прошлого года сократилось на 21%. Одновременно значительно увеличился объем администрирования, осуществленного с применением аналитического инструментария. Если в январе-июне 2025 года было проведено 64 178 кабинетных анализов и исследований, то за аналогичный период 2026 года было проведено 88 752 аналитических мероприятия, что означает рост на 38%.
Налоговое администрирование - с адресными проверками
По показателям первого полугодия 2026 года, повысилась эффективность проверок и исследований, инициированных налоговым органом, что сделало их более адресными. Так, если в январе-июне 2025 года количество проверок, в ходе которых были выявлены нарушения, составило 3 851, а доля случаев с нарушениями в общем числе проведенных проверок - 72,5%, то за аналогичный период 2026 года количество проверок, в ходе которых были выявлены нарушения, составило 3 393, а доля случаев с нарушениями в общем числе проведенных проверок - 78,2%. Таким образом, в условиях сокращения общего числа проведенных проверок удельный вес проверок, в ходе которых были выявлены нарушения, вырос на 5,7 процентных пункта, что свидетельствует о повышении адресности и эффективности налоговых проверок.
Рост операций, декларируемых через ККА
Одновременно положительные тенденции улучшения налоговой дисциплины выражаются также в росте объемов операций, осуществляемых налогоплательщиками и декларируемых через ККА. Рост зафиксирован как по общему количеству чеков ККА и выручке, так и по показателям безналичных операций.
Так, в первом полугодии 2026 года выросли показатели операций, декларируемых через ККА, в том числе безналичных операций. В частности, в январе-июне 2026 года количество чеков ККА составило более 444,6 млн штук против 365,5 млн штук за аналогичный период 2025 года, зафиксировав рост на 21,6%.