Արարատի մարզի դատախազությունն «Արարատցեմենտ» ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող մարզադպրոցի ձեռքբերման գործընթացում հայտնաբերել է մի շարք խախտումներ: Այս մասին NEWS.am–ին հայտնում են Գլխավոր դատախազությունից։
Մասնավորապես՝ Արարատի մարզի դատախազությունում, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում իրականացված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Արարատ համայնքի նախկին ղեկավար Ա.Բ.-ն, խախտելով օրենսդրությունը՝ առանց որևէ հիմքի, 2008 թվականի դեկտեմբերի 12-ի որոշմամբ, «վերականգնել» է Արարատ քաղաքի Կոլխոզնիկների 32 հասցեում գտնվող մարզադպրոցի զբաղեցրած՝ 473 քմ մակերեսով հողամասի հողահատկացման հիմքերն այն դեպքում, երբ վերոնշյալ գույքը երբևէ «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության հաշվեկշռում հաշվառված չի եղել և հողամասի նկատմամբ «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերությունն օգտագործման իրավունք չի ունեցել:
Այնուհետև «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության գլխավոր տնօրեն Լ.Հ.-ն Կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի Վեդու տարածքային ստորաբաժանում է ներկայացրել կեղծ տեղեկանք այն մասին, թե Արարատ քաղաքի վերոնշյալ մարզադպրոցը հանդիսանում է «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության սեփականությունը և հաշվառված է ընկերության հաշվեկշռում:
Նշված կեղծ տեղեկանքի և համայնքի ղեկավարի՝ 2008 թվականի դեկտեմբերի 12-ի ապօրինի որոշման հիման վրա՝ 2008 թվականի դեկտեմբերի 22-ին Կադաստրի կոմիտեում «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Արարատ քաղաքի Կոլխոզնիկների 32 հասցեում գտնվող 301,20 քմ մակերեսով մարզադպրոցի և դրանով զբաղեցված 473 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ:
Դատախազը, պետական շահերի պաշտպանության լիազորություններն իրականացնելու շրջանակներում հայտնաբերելով առերևույթ հանցանքի հատկանիշներ, 2026 թվականի օգոստոսի 6-ին հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե:
Հիշեցնենք, որ Արարատի մարզի դատախազությունը «Արարատցեմենտ» ընկերության մասնավորեցման, «Արարատցեմենտ» ընկերությանն օտարված 74,1 հա մակերեսով հողամասերի և վարձակալության տրված 457,79 հա մակերեսով հողամասերի, «Արարատցեմենտ» ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող՝ «Ոսկե բանալի» առողջարանի ձեռքբերման, ինչպես նաև «Արարատցեմենտ» ընկերության կողմից իրականացվող հանքարդյունաբերության գործընթացներում ևս հայտնաբերել է մի շարք խախտումներ:
Հայտնաբերված խախտումների հիմքով Դատախազությունը հանցանքի մասին հաղորդումներ է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե և հայցադիմումներ՝ իրավասու դատարան:
Բացի այդ, Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարույթի շրջանակում, Գլխավոր դատախազության միջնորդության հիման վրա, «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերությունը Հակակոռուպցիոն դատարանի որոշմամբ հանձնվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարմանն ու պահպանմանը:

Прокуратура Араратской области выявила ряд нарушений в процессе приобретения спортивной школы, принадлежащей компании «Араратцемент» по праву собственности. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе Генеральной прокуратуры.
В частности, проведенным в прокуратуре Араратской области в рамках полномочий по защите государственных (общинных) интересов изучением установлено, что бывший глава общины Арарат А.Б., нарушив законодательство, без каких-либо оснований решением от 12 декабря 2008 года «восстановил» основания предоставления земельного участка площадью 473 кв. м, занятого спортивной школой, расположенной по адресу город Арарат, улица Колхозников 32, при том что указанное имущество никогда не было на балансе ЗАО «Араратцемент», а ЗАО «Араратцемент» не имело права пользования данным земельным участком.
Затем генеральный директор ЗАО «Араратцемент» Л.О. представил в Вединское территориальное подразделение Государственного комитета кадастра недвижимости при правительстве Армении ложную справку о том, что указанная спортивная школа в городе Арарат является собственностью ЗАО «Араратцемент» и учтена на балансе компании.
На основании указанной ложной справки и незаконного решения главы общины от 12 декабря 2008 года 22 декабря 2008 года в Комитете кадастра было зарегистрировано право собственности ЗАО «Араратцемент» на спортивную школу площадью 301,20 кв. м, расположенную по адресу город Арарат, улица Колхозников 32, а также на занятый ею земельный участок площадью 473 кв. м.
Прокурор, выявив в рамках осуществления полномочий по защите государственных интересов признаки предполагаемого преступления, 6 августа 2026 года направил сообщение о преступлении в Антикоррупционный комитет.
Напомним, что прокуратура Араратской области выявила ряд нарушений также в процессах приватизации компании «Араратцемент», земельных участков площадью 74,1 га, отчужденных компании «Араратцемент», земельных участков площадью 457,79 га, переданных в аренду, приобретения санатория «Золотой ключ», принадлежащего компании «Араратцемент» по праву собственности, а также в процессах горнодобывающей деятельности, осуществляемой компанией «Араратцемент».
На основании выявленных нарушений прокуратура направила сообщения о преступлении в Антикоррупционный комитет и исковые заявления - в компетентный суд.
Кроме того, в рамках производства о конфискации имущества незаконного происхождения, на основании ходатайства Генеральной прокуратуры, ЗАО «Араратцемент» решением Антикоррупционного суда передано в управление и на хранение Республике Армения.