Հարավային Կորեայում անոմալ շոգը հանգեցրել է անսովոր թվային լուծման ի հայտ գալուն․ երկրի բնակիչները սկսել են օգտագործել մի հավելված, որն օգնում է զբոսանքի համար գտնել ամենազով և ստվերոտ երթուղիները։
Geuneullo: Summer Routes for Walkers հավելվածը մշակել է Սեուլի ազգային համալսարանի 23-ամյա ուսանող Մինջուն Յուն։ Գործարկումից հետո ծառայությունն այնքան հայտնի է դարձել, որ ներբեռնումների քանակով հարավկորեական App Store-ում շրջանցել է նույնիսկ Google Maps-ը։
Ծրագիրը վերլուծում է արևի դիրքը, շենքերի տեղակայությունը և ստվեր ունեցող հատվածները, որից հետո օգտատերերին առաջարկում է առավելագույնս զով գոտիներով անցնող երթուղի։ Բացի այդ, հավելվածն օգնում է հասարակական տրանսպորտում ընտրել ավելի քիչ արևոտ տեղ — օրինակ՝ որոշել, թե որտեղ է ավելի լավ նստել ավտոբուսում, կամ մետրոյում գտնել ավելի զով հատված։
The Korea Herald-ի տվյալներով՝ օգոստոսի 7-ին Սեուլի որոշ շրջաններում օդի ջերմաստիճանը ութ տարվա ընթացքում առաջին անգամ հասել է Ցելսիուսի 40 աստիճանի։ Շոգը ընդգրկել է գործնականում ողջ Հարավային Կորեան։
Արտակարգ իրավիճակների և անվտանգության միջոցառումների կենտրոնական շտաբի տվյալների համաձայն՝ երկրում շոգ շրջանի սկզբից գրանցվել է առողջական վիճակի վատթարացման 2665 դեպք, որոնք կապված են բարձր ջերմաստիճանի հետ, ներառյալ 23 մահվան ելքով դեպք։
Փորձագետները նշում են, որ ծայրահեղ շոգի հաճախացող ժամանակահատվածների ֆոնին նման թվային գործիքները կարող են դառնալ քաղաքների և բնակիչների՝ կլիմայական փոփոխություններին հարմարվելու եղանակներից մեկը։

Аномальная жара в Южной Корее привела к появлению необычного цифрового решения: жители страны начали использовать приложение, которое помогает находить самые прохладные и затененные маршруты для прогулок.
Приложение Geuneullo: Summer Routes for Walkers разработал 23-летний студент Сеульского национального университета Минджун Ю. После запуска сервис стал настолько популярным, что в южнокорейском App Store по количеству загрузок обошел даже Google Maps.
Программа анализирует положение солнца, расположение зданий и участков с тенью, после чего предлагает пользователям маршрут, проходящий через максимально прохладные зоны. Кроме того, приложение помогает выбрать менее солнечное место в общественном транспорте — например, определить, где лучше сесть в автобусе или найти более прохладный участок в метро.
По данным The Korea Herald, 7 августа в некоторых районах Сеула температура воздуха впервые за восемь лет достигла 40 градусов Цельсия. Жара охватила практически всю территорию Южной Кореи.
Согласно данным Центрального штаба по борьбе со стихийными бедствиями и мерам безопасности, с начала жаркого периода в стране зарегистрировано 2665 случаев ухудшения состояния здоровья, связанных с высокой температурой, включая 23 летальных исхода.
Эксперты отмечают, что на фоне учащения периодов экстремальной жары подобные цифровые инструменты могут стать одним из способов адаптации городов и жителей к изменению климата.