ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Պետքարտուղարությունում անցկացվող կլոր սեղանի ընթացքում հանդիպման մասնակիցներին խնդրել է արագացնել դրա ավարտը՝ հայտարարելով, որ իրեն անհրաժեշտ է վերադառնալ պատերազմի հետ կապված հարցերին։
«Եթե կարողանայիք շտապել, ես շնորհակալ կլինեի, որովհետև մեզ պետք է պատերազմ վարել։ Ահա, սա է իմ պատրվակը, որ այստեղից մի փոքր շուտ հեռանամ»,- ասել է ամերիկացի առաջնորդը՝ չմանրամասնելով, թե կոնկրետ որ հակամարտության մասին է խոսքը։
Ավելի վաղ Թրամփը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ի ռազմական գործողությունն Իրանի դեմ կարող է ավարտվել մոտ ապագայում։ Ըստ Թրափի՝ հակամարտության ավարտից հետո ինքն ակնկալում է նավթի համաշխարհային գների նվազում։
Դրանից առաջ ԱՄՆ նախագահը զգուշացրել էր նաև, որ Վաշինգտոնը պատրաստ է Իրանին «Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր չտեսնված մասշտաբի» հարված հասցնել, եթե Թեհրանը որոշի փակել Հորմուզի նեղուցը։

Президент США Дональд Трамп во время круглого стола в Государственном департаменте попросил участников встречи ускорить ее завершение, заявив, что ему необходимо вернуться к вопросам, связанным с войной.
«Если бы вы могли поторопиться, я был бы благодарен, потому что нам нужно вести войну. Вот, это мой предлог, чтобы уйти отсюда немного раньше», — сказал американский лидер, не уточнив, о каком именно конфликте идет речь.
Ранее Трамп заявил, что военная операция США против Ирана может завершиться в ближайшее время. По его словам, после окончания конфликта он ожидает снижения мировых цен на нефть.
До этого президент США также предупреждал, что Вашингтон готов нанести по Ирану удар «невиданного со времен Второй мировой войны масштаба», если Тегеран решит перекрыть Ормузский пролив.