Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) հայտնել է Իրանի հետ պատերազմում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի «պարտության» մասին՝ նշելով, որ արտասահմանյան լրատվամիջոցներն ընդունում են Վաշինգտոնի ձախողումը, հաղորդել է Mehr-ը։
Հայտարարությունը հրապարակվել է շաբաթ օրը՝ Իրանում Լրագրողի օրվա առթիվ, որը նշվում է 1998 թվականին իրանցի լրագրող Մահմուդ Սարեմիի զոհվելու տարելիցին։
ԻՀՊԿ հայտարարության համաձայն՝ ԱՄՆ-ը և Իսրայելը չեն կարողացել հասնել իրենց առջև դրված նպատակներին Իրանի դեմ երկրորդ և երրորդ պատերազմների ընթացքում՝ չնայած լայնածավալ ռազմական և տեղեկատվական ջանքերին։ Կորպուսում հայտնել են, որ համաշխարհային լրատվամիջոցներն այժմ բացահայտ խոսում են Թրամփի «պարտության» և «ինքնաշեն ծուղակի» մասին, որում ամերիկյան նախագահը հայտնվել է հակամարտության ընթացքում։
ԻՀՊԿ-ում կարծում են, որ պատերազմը ցույց է տվել ԱՄՆ «ռազմավարական փակուղին», նրանց արևմտյան դաշնակիցների միջև խորացող տարաձայնությունները և ամերիկյան հեգեմոնիայի ակնհայտ թուլացումը։
Կորպուսում հրադադարն անվանել են «փաստաթուղթ ԱՄՆ կապիտուլյացիայի մասին՝ տեղում առկա իրողությունների և Իրանի բանակցային հզորության առաջ»։
ԻՀՊԿ-ն նաև շնորհակալություն է հայտնել այն լրագրողներին, որոնք պատերազմը լուսաբանել են հրետակոծությունների պայմաններում։ Կորպուսում հայտնել են, որ հակառակորդի հոգեբանական գործողություններին և ապատեղեկատվությանը հակազդելու նրանց աշխատանքը դարձել է այս շրջանի «արժանապատիվ պատմության» անբաժանելի մասը։

Корпус стражей исламской революции (КСИР) заявил о «поражении» президента США Дональда Трампа в войне с Ираном, отметив, что зарубежные СМИ признают провал Вашингтона, передаёт Mehr.
Заявление было опубликовано в субботу по случаю Дня журналиста в Иране, который отмечается в годовщину гибели иранского журналиста Махмуда Сареми в 1998 году.
Согласно заявлению КСИР, США и Израиль не смогли достичь поставленных целей в ходе второй и третьей войн против Ирана, несмотря на масштабные военные и информационные усилия. В корпусе заявили, что мировые СМИ теперь открыто говорят о «поражении» Трампа и «самодельной ловушке», в которую американский президент попал в ходе конфликта.
В КСИР считают, что война продемонстрировала «стратегический тупик» США, усиливающиеся разногласия среди их западных союзников и очевидное ослабление американской гегемонии.
Перемирие в корпусе назвали «документом о капитуляции США перед реалиями на местах и переговорной мощью Ирана».
КСИР также поблагодарил журналистов, освещавших войну под обстрелами. В корпусе заявили, что их работа по противодействию психологическим операциям и дезинформации противника стала неотъемлемой частью «достойной истории» этого периода.