Իսրայելի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը կզգուշացնի խորհրդարանական խմբակցությունների առաջնորդներին Կնեսետի ընտրություններից առաջ հանձնաժողովի անդամների դեմ վարկաբեկման արշավների սպառնալիքի մասին, ընտրությունները կայանալու են հոկտեմբերի 27-ին, հայտնել է 13-րդ ալիքը։
Զգուշացման պատճառը դարձել է վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի «Լիկուդ» կուսակցության կողմից հանձնաժողովի աշխատանքի աճող քննադատությունը։
Կուսակցությունում դեմ են արտահայտվել ԿԸՀ-ում վերջին մի շարք նշանակումների դեմ, ինչն արդեն մտահոգություն է առաջացրել փորձագետների շրջանում․ նրանք չեն բացառում, որ իշխող կուսակցությունը կարող է փորձել ճնշում գործադրել ընտրական հանձնաժողովի վրա, իսկ հետագայում՝ կասկածի տակ դնել քվեարկության արդյունքները։
Առաջիկա ճեպազրույցում ԿԸՀ ղեկավարությունը մտադիր է խմբակցությունների ղեկավարներին ներկայացնել ընտրություններին ներքին և արտաքին միջամտության դեմ հնարավոր միջոցները։ Հանձնաժողովը նաև ստեղծել է հատուկ խումբ՝ միջամտության հնարավոր սցենարներն ու արձագանքման տարբերակներն ուսումնասիրելու համար։
Իսրայելի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը անկախ պետական մարմին է, որը պատասխանատու է խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման և դրանց ազնվության ապահովման համար։ Այն գլխավորում է Գերագույն դատարանի դատավորը, կազմի մեջ մտնում են տարբեր խորհրդարանական խմբակցությունների ներկայացուցիչներ։
Հանձնաժողովը հաշվում է ձայները և նաև լիազորություններ ունի թույլ չտալ, որ կուսակցությունները մասնակցեն ընտրություններին։

Центральная избирательная комиссия Израиля предупредит лидеров парламентских фракций об угрозе кампаний по дискредитации членов комиссии перед выборами в Кнессет, которые состоятся 27 октября, сообщает 13-й канал.
Поводом для предупреждения стала растущая критика работы комиссии со стороны партии премьер-министра Биньямина Нетаньяху «Ликуд».
В партии выступили против ряда недавних назначений в ЦИК, что уже вызвало опасения экспертов: они не исключают, что правящая партия может попытаться оказать давление на избирательную комиссию, а в дальнейшем — поставить под сомнение результаты голосования.
На предстоящем брифинге руководство ЦИК намерено представить главам фракций возможные меры против внутреннего и внешнего вмешательства в выборы. Комиссия также создала специальную группу для изучения возможных сценариев вмешательства и вариантов реагирования.
Центральная избирательная комиссия Израиля является независимым государственным органом, отвечающим за проведение парламентских выборов и обеспечение их честности. Ее возглавляет судья Верховного суда, а в состав входят представители различных парламентских фракций.