Մեծ Բրիտանիայում հաջորդ շաբաթ սպասվում է շոգի նոր ալիք, առանձին շրջաններում ջերմաստիճանը կարող է բարձրանալ մինչև 36°C։ Երկրի Օդերևութաբանական ծառայության (Met Office) կանխատեսման համաձայն՝ շոգ եղանակը կընդգրկի Անգլիայի և Ուելսի զգալի մասը, գրել է Express-ը։
Ամենաուժեղ շոգը սպասվում է օգոստոսի 13-ին։ Մինչև 36°C է կանխատեսվում Արևելյան Անգլիայում և երկրի հարավ-արևելքում։ 27 կոմսություններում ջերմաչափի սյունը կբարձրանա 30°C-ից բարձր։
Met Office-ի գլխավոր օդերևութաբանի տեղակալ Մայք Սիլվերսթոունը հայտնել է, որ ջերմաստիճանը կսկսի բարձրանալ արդեն հանգստյան օրերին, առավել նկատելի աճը սպասվում է հաջորդ շաբաթվա կեսերին։ Երկուշաբթի կարճատև զովացումից հետո բարձր ճնշման գոտին կտեղափոխվի Մեծ Բրիտանիայի արևելք, ինչը կհանգեցնի հարավային օդային հոսանքի հաստատմանը։
«Անգլիայի և Ուելսի զգալի մասում, հավանաբար, շոգի բավական լայն գոտի կհաստատվի», — նշել է Սիլվերսթոունը։
Նրա խոսքով՝ Անգլիայի, Ուելսի, Հյուսիսային Իռլանդիայի և Շոտլանդիայի շրջանների մեծ մասում ջերմաստիճանի գագաթնակետը կլինի չորեքշաբթի՝ օգոստոսի 12-ին։ Անգլիայի կենտրոնական և հարավային շրջաններում, ինչպես նաև Ուելսի հարավ-արևելքում օդը կարող է տաքանալ մինչև 34°C։
Արևելյան Անգլիայում և Անգլիայի հարավ-արևելքում շոգն ավելի կուժեղանա՝ հինգշաբթի՝ օգոստոսի 13-ին, հասնելով մինչև 36°C-ի։ Միաժամանակ, շաբաթվա ընթացքում խոնավությունը կբարձրանա, ինչի պատճառով հատկապես անհարմար կարող է դառնալ գիշերային ջերմաստիճանը։
Met Office-ի՝ օգոստոսի 12–21-ի երկարաժամկետ կանխատեսման համաձայն՝ այդ ժամանակահատվածի սկզբում երկրի հյուսիսում սպասվում են անձրևներ և հորդառատ տեղումներ, ինչպես նաև բավական ուժեղ քամի։ Մինչդեռ հարավում կպահպանվի հիմնականում չոր, արևոտ և շոգ եղանակ, տեղ-տեղ՝ շատ շոգ։ Հաջորդ հանգստյան օրերին հարավային շրջաններում կարող է ավելի զով դառնալ։

В Великобритании на следующей неделе ожидается новая волна жары, а температура в отдельных районах может подняться до 36°C. По прогнозу Метеорологического бюро страны (Met Office), жаркая погода охватит значительную часть Англии и Уэльса, пишет Express.
Наиболее сильная жара ожидается 13 августа. Температура до 36°C прогнозируется в Восточной Англии и на юго-востоке страны. В 27 графствах столбики термометров поднимутся выше 30°C.
Заместитель главного синоптика Met Office Майк Сильверстоун сообщил, что температура начнет повышаться уже в выходные, а наиболее заметный рост ожидается в середине следующей недели. После кратковременного похолодания в понедельник область высокого давления переместится на восток Великобритании, что приведет к установлению южного воздушного потока.
«В значительной части Англии и Уэльса, вероятно, установится достаточно широкая зона жары», — отметил Сильверстоун.
По его словам, пик температуры в большинстве районов Англии, Уэльса, Северной Ирландии и Шотландии придется на среду, 12 августа. В центральных и южных районах Англии, а также на юго-востоке Уэльса воздух может прогреться до 34°C.
В Восточной Англии и на юго-востоке Англии жара усилится еще больше — до 36°C в четверг, 13 августа. Одновременно в течение недели будет повышаться влажность, из-за чего особенно некомфортной может стать ночная температура.
Согласно долгосрочному прогнозу Met Office на 12–21 августа, в начале этого периода на севере страны ожидаются дожди и ливни, а также довольно сильный ветер. На юге при этом сохранится преимущественно сухая, солнечная и жаркая погода, местами очень жаркая. К следующим выходным в южных районах может стать прохладнее.