Սաուդյան Արաբիան ապահովել է մահմեդական աշխարհի երկու խոշորագույն ռազմական տերությունների աջակցությունը, այն պայմաններում, երբ Իրանի հետ պատերազմը մոտենում է թագավորության սահմաններին, հաղորդել է CNN հեռուստաալիքը։
Ուրբաթ Սաուդյան Արաբիան, Թուրքիան և Պակիստանը Մեքքայում ստորագրել են փոխադարձ պաշտպանության համաձայնագիր, որը նախատեսում է հավաքական պատասխան երեք երկրներից որևէ մեկի վրա հարձակման դեպքում։
Պայմանագրի համաձայն՝ կողմերից մեկի վրա հարձակումը «կդիտարկվի որպես հարձակում բոլորի վրա»։ Պաշտոնական հայտարարության մեջ նշվել է, որ համաձայնագիրը կոչված է «ուժեղացնելու ագրեսիայի ցանկացած գործողության հավաքական զսպումը» և ընդլայնելու երեք երկրների համագործակցությունը պաշտպանության ոլորտում։
Էր Ռիյադի համար այս պայմանագիրը ստեղծում է անվտանգության լրացուցիչ մակարդակ՝ ԱՄՆ-ի հետ երկարամյա գործընկերությունից դուրս, այն ֆոնին, երբ տարածաշրջանում աճում են կասկածները, թե Վաշինգտոնը որքանով է պատրաստ պաշտպանել Պարսից ծոցի իր դաշնակիցներին։
Թուրքիան ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ-ից հետո ունի թվաքանակով երկրորդ բանակը, իսկ Պակիստանը մնում է մահմեդական երկրների մեջ միակ միջուկային տերությունը։ Նրանց մասնակցությունն ուժեղացնում է Սաուդյան Արաբիայի ռազմական ներուժը և ստեղծում է միասնական ռազմական գոտի՝ Իրանի հետ աճող լարվածության ֆոնին։
Միաժամանակ, թուրքական կողմը հայտարարել է, որ համաձայնագիրն ուղղված չէ որևէ կոնկրետ երկրի դեմ, իսկ Սաուդյան Արաբիայի ԱԳՆ-ն ընդգծել է, որ այն «ռազմական առանցք կամ դավանական բլոկ ստեղծելու փորձ չէ»։ Թուրք ներկայացուցիչի խոսքով՝ ապագայում համաձայնագրին կարող են միանալ նաև այլ պետություններ։
Միևնույն ժամանակ, փաստաթուղթը չի պարունակում կոնկրետ պարտավորություններ այն մասին, թե կոնկրետ ինչ ռազմական գործողություններ պետք է ձեռնարկեն կողմերը հարձակման դեպքում։ Անհասկանալի է նաև, թե պայմանագիրը որքանով իրավաբանորեն կպարտավորեցնի Թուրքիային և Պակիստանին անմիջականորեն մտնել ռազմական գործողությունների մեջ Սաուդյան Արաբիայի կողմում։
Համաձայնագիրը կնքվել է այն պայմաններում, երբ շարունակվում են Իրանի և նրա կողմից աջակցվող խմբավորումների հարձակումները Սաուդյան Արաբիայի դեմ։ Պատերազմի ընթացքում Իրանը բազմիցս հարվածներ է հասցրել թագավորության տարածքում գտնվող քաղաքացիական ենթակառուցվածքի օբյեկտներին, էներգետիկ ձեռնարկություններին և ամերիկյան օբյեկտներին։ Ապրիլի 8-ի հրադադարից հետո Իրանի ուղղակի հարձակումները հիմնականում դադարել են, սակայն Թեհրանի հետ կապված խմբավորումները Եմենում և Իրաքում շարունակել են սպառնալ Սաուդյան Արաբիային։
CNN-ի տվյալներով՝ վերջին շաբաթներին Էր Ռիյադն ավելի շատ մտավախություն ունի Իրանի կողմից աջակցվող զինված կազմավորումների՝ Իրաքից և Եմենից համակարգված հարձակման վերաբերյալ, որը կարող է իրականացվել Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի աջակցությամբ։
Միաժամանակ, Պակիստանն ու Թուրքիան ունեն հակամարտությունը սահմանափակելու իրենց սեփական պատճառները։ Երկու երկրներն էլ սահմանակից են Իրանին։ Պակիստանը ստիպված է հաշվի առնել Թեհրանի հետ հարաբերությունները և նշանակալի շիա համայնքի առկայությունը, մինչդեռ Թուրքիան, չնայած Իրանի հետ մրցակցությանը մի շարք տարածաշրջանային հարցերում, շահագրգռված է նրա հետ համագործակցել քրդական անջատողականությանը հակազդելու հարցում։
Թեհրանում համաձայնագիրն արդեն բացասական արձագանք է առաջացրել։ Իրանի խորհրդարանի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի անդամ Էբրահիմ Ռեզային հայտարարել է, որ պայմանագիրը չի երաշխավորում Սաուդյան Արաբիայի անվտանգությունը։
«Սաուդցիները պետք է հասկանան, որ Թուրքիայի և Պակիստանի հետ թղթի վրա ստորագրված համաձայնագիրը նրանց անվտանգություն չի բերի, ինչպես դա չկարողացան անել նաև ամերիկացիներից միակողմանի կախվածության տասնամյակները», — գրել է նա X-ում։
Այսպիսով, նոր պաշտպանական պայմանագիրը կարող է դառնալ գործոն, որն ունակ է էապես ընդլայնել հակամարտությունը Սաուդյան Արաբիայի վրա հերթական խոշոր հարձակման դեպքում․ հարվածը թագավորությանը պոտենցիալ առումով կարող է պատերազմի մեջ ներգրավել Թուրքիային և Պակիստանին։

Саудовская Аравия заручилась поддержкой двух крупнейших военных держав мусульманского мира на фоне приближения войны с Ираном к границам королевства, сообщает телеканал CNN.
В пятницу Саудовская Аравия, Турция и Пакистан подписали в Мекке соглашение о взаимной обороне, предусматривающее коллективный ответ на нападение на любую из трех стран.
Согласно договору, нападение на одну из сторон «будет рассматриваться как нападение на всех». В официальном заявлении говорится, что соглашение призвано «укрепить коллективное сдерживание любых актов агрессии» и расширить сотрудничество трех стран в сфере обороны.
Для Эр-Рияда договор создает дополнительный уровень безопасности за пределами многолетнего партнерства с США, на фоне растущих сомнений в регионе относительно готовности Вашингтона защищать своих союзников в Персидском заливе.
Турция располагает второй по численности армией в НАТО после США, а Пакистан остается единственной ядерной державой среди мусульманских стран. Их участие усиливает военный потенциал Саудовской Аравии и создает единый военный контур на фоне растущей напряженности с Ираном.
При этом турецкая сторона заявила, что соглашение не направлено против какой-либо конкретной страны, а МИД Саудовской Аравии подчеркнул, что оно «не является попыткой создать военную ось или конфессиональный блок». По словам турецкого представителя, присоединиться к соглашению в будущем смогут и другие государства.
При этом документ не содержит конкретных обязательств относительно того, какие именно военные действия стороны должны предпринять в случае нападения. Неясно также, насколько договор будет юридически обязывать Турцию и Пакистан непосредственно вступать в боевые действия на стороне Саудовской Аравии.
Соглашение заключено на фоне продолжающихся атак по Саудовской Аравии со стороны Ирана и поддерживаемых им группировок. В ходе войны Иран неоднократно наносил удары по объектам гражданской инфраструктуры, энергетическим предприятиям и американским объектам на территории королевства. После прекращения огня 8 апреля прямые атаки Ирана в значительной степени прекратились, однако связанные с Тегераном группировки в Йемене и Ираке продолжили угрожать Саудовской Аравии.
По данным CNN, Эр-Рияд в последние недели все больше опасается скоординированной атаки со стороны поддерживаемых Ираном вооруженных формирований в Ираке и Йемене при содействии Корпуса стражей исламской революции.
Пакистан и Турция при этом имеют собственные причины стремиться к ограничению конфликта. Обе страны граничат с Ираном. Пакистану приходится учитывать отношения с Тегераном и наличие значительной шиитской общины, тогда как Турция, несмотря на соперничество с Ираном в ряде региональных вопросов, заинтересована в сотрудничестве с ним в противодействии курдскому сепаратизму.
В Тегеране соглашение уже вызвало негативную реакцию. Член парламентского комитета по национальной безопасности и внешней политике Ирана Эбрахим Резаи заявил, что договор не гарантирует безопасность Саудовской Аравии.
«Саудовцы должны понимать, что соглашение на бумаге с Турцией и Пакистаном не принесет им безопасности, так же как десятилетия односторонней зависимости от американцев не смогли этого сделать», — написал он в X.
Таким образом, новый оборонный договор может стать фактором, способным существенно расширить конфликт в случае очередной крупной атаки на Саудовскую Аравию: удар по королевству потенциально способен вовлечь в войну Турцию и Пакистан.