Տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ։
Վարչապետ Փաշինյանը նախագահ Թրամփին շնորհակալություն է հայտնել 2025թ. օգոստոսի 8-ի Խաղաղության գագաթնաժողովը Վաշինգտոնում՝ Սպիտակ տանը կազմակերպելու, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ընդունված Խաղաղության հռչակագիրը որպես վկա ստորագրելու համար՝ ընդգծելով նախագահ Թրամփի անձնական ջանքերի որոշիչ նշանակությունը խաղաղության հաստատման գործում։
Զրուցակիցներն ուրախությամբ են արձանագրել, որ Վաշինգտոնի Խաղաղության գագաթնաժողովը հանգեցրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև իրական խաղաղության, որը տեսնում և զգում են երկու երկրների ժողովուրդները։ Հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել է TRIPP նախագծի իրականացման ներկա վիճակը։
Վարչապետ Փաշինյանը և նախագահ Թրամփը վերահաստատել են TRIPP-ի կառուցման աշխատանքները մոտ ապագայում սկսելու իրենց հաստատակամությունը։ Քննարկվել են նաև Հայաստան-ԱՄՆ երկկողմ և միջազգային օրակարգի այլ հարցեր։

Prime Minister Pashinyan thanked President Trump for organizing the Peace Summit of August 8, 2025, in Washington, at the White House, and for signing the Peace Declaration adopted by the leaders of Armenia and Azerbaijan as a witness, emphasizing the decisive importance of President Trump’s personal efforts in establishing peace.
The interlocutors gladly noted that the Washington Peace Summit had led to real peace between Armenia and Azerbaijan, which the peoples of the two countries can see and feel. During the phone call, the current status of the implementation of the TRIPP project was discussed.
Prime Minister Pashinyan and President Trump also reaffirmed their determination to begin construction works on TRIPP in the near future. Other issues on the Armenia-U.S. bilateral and international agenda were also discussed.