Տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ։
Վարչապետ Փաշինյանը նախագահ Թրամփին շնորհակալություն է հայտնել 2025թ. օգոստոսի 8-ի Խաղաղության գագաթնաժողովը Վաշինգտոնում՝ Սպիտակ տանը կազմակերպելու, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ընդունված Խաղաղության հռչակագիրը որպես վկա ստորագրելու համար՝ ընդգծելով նախագահ Թրամփի անձնական ջանքերի որոշիչ նշանակությունը խաղաղության հաստատման գործում։
Զրուցակիցներն ուրախությամբ են արձանագրել, որ Վաշինգտոնի Խաղաղության գագաթնաժողովը հանգեցրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև իրական խաղաղության, որը տեսնում և զգում են երկու երկրների ժողովուրդները։ Հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել է TRIPP նախագծի իրականացման ներկա վիճակը։
Վարչապետ Փաշինյանը և նախագահ Թրամփը վերահաստատել են TRIPP-ի կառուցման աշխատանքները մոտ ապագայում սկսելու իրենց հաստատակամությունը։ Քննարկվել են նաև Հայաստան-ԱՄՆ երկկողմ և միջազգային օրակարգի այլ հարցեր։

Состоялся телефонный разговор премьер-министра Армении Никола Пашиняна с президентом США Дональдом Трампом.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил президента Трампа за организацию Саммита мира 8 августа 2025 года в Вашингтоне, в Белом доме, а также за подписание в качестве свидетеля принятой лидерами Армении и Азербайджана Декларации мира, подчеркнув решающее значение личных усилий президента Трампа в установлении мира.
Собеседники с удовлетворением констатировали, что Вашингтонский саммит мира привел к реальному миру между Арменией и Азербайджаном, который видят и ощущают народы двух стран. В ходе телефонного разговора было обсуждено текущее состояние реализации проекта TRIPP.
Премьер-министр Пашинян и президент Трамп подтвердили свою решимость в ближайшем будущем начать работы по строительству TRIPP. Были также обсуждены другие вопросы двусторонней армяно-американской и международной повестки.