ԱՄՆ Սենատը հավանություն է տվել կառավարության ֆինանսավորման մասին ժամանակավոր օրինագծին, որը թույլ կտա խուսափել նոր շաթդաունից։ Փաստաթղթին կողմ է քվեարկել 90 սենատոր, դեմ՝ վեցը, հայտնել է Bloomberg-ը։
Օրինագիծը նախատեսում է դաշնային կառավարության աշխատանքի ֆինանսավորում հոկտեմբերի 1-ից՝ նոր ֆինանսական տարվա սկզբից, մինչև դեկտեմբերի 11-ը։
Միևնույն ժամանակ, սենատորները փաստաթղթում չեն ներառել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջարկած՝ Իրանի դեմ պատերազմի համար արտակարգ միջոցները, ինչպես նաև ընտրողների նույնականացման մասին վիճահարույց օրինագծի դրույթները։ Այսպիսով, Սենատը շրջանցել է Թրամփի պահանջները, որը ձգտում էր այդ միջոցառումները ներառել ֆինանսավորման փաթեթում։

Сенат США одобрил временный законопроект о финансировании правительства, который позволит избежать нового шатдауна. За документ проголосовали 90 сенаторов, против — шестеро, сообщает Bloomberg.
Законопроект предусматривает финансирование работы федерального правительства с 1 октября, начала нового финансового года, до 11 декабря.
При этом сенаторы не включили в документ предложенные президентом США Дональдом Трампом экстренные средства на войну с Ираном, а также положения спорного законопроекта об идентификации избирателей. Таким образом, Сенат обошел требования Трампа, добивавшегося включения этих мер в пакет финансирования.