Իսպանիայի Ալիկանտե նահանգի Ալթեա քաղաքում Castell de l’Olla ամենամյա հրավառության շոուի ժամանակ տուժել է 27 մարդ։ Հրավառության տարրերից մեկը ծովը ընկնելու փոխարեն ընկել է լողափ, որտեղ գտնվում էր հանդիսատեսը, և պայթել մարդկանց մեջ, հայտնում է Okdiario գործակալությունը։
Միջադեպը տեղի է ունեցել շաբաթ երեկոյան ներկայացման ժամանակ, որը ավանդաբար անցկացվում է ծովի վրա և Լա-Օլյա լողափում մեծ թվով հանդիսատես է հավաքում։
Պայթյունից հետո 14 տուժածի հոսպիտալացում է պահանջվել։ 11 մարդ տեղափոխվել է Ալիկանտեի Բալմիսի անվան համալսարանական հիվանդանոցի այրվածքների բաժանմունք։
Եվս 13 տուժած բժշկական օգնություն են ստացել Ալթեայի բժշկական կենտրոնում և դուրս գրվել։ Նրանցից երկուսին՝ 55-ամյա տղամարդուն և 24-ամյա կնոջը, շտապօգնության մեքենաներով տեղափոխել են Վիլյախոսայում գտնվող Մարինա-Բախա հիվանդանոց։ 19-ամյա երիտասարդին ուղարկել են Բենիդորմի IMED բժշկական կենտրոն։
Տուժածներին բժշկական օգնություն է ցուցաբերել նաև շոուի անցկացման վայրում անմիջապես հերթապահող բրիգադը։
Castell de l’Olla-ն ամեն տարի անցկացվում է Ալթեայի ափերի մոտ՝ ծովի վրա։ Կազմակերպիչը Castell de l’Olla եղբայրությունն է՝ քաղաքային իշխանությունների և այլ կազմակերպությունների աջակցությամբ։

В испанском городе Альтеа в провинции Аликанте во время ежегодного пиротехнического шоу Castell de l’Olla пострадали 27 человек. Один из элементов фейерверка упал не в море, а на пляж, где находились зрители, и взорвался среди людей, сообщает агентство Okdiario.
Инцидент произошел вечером в субботу во время представления, которое традиционно проходит над морем и собирает на пляже Ла-Олья большое количество зрителей.
После взрыва 14 пострадавших потребовалась госпитализация. 11 человек доставили в ожоговое отделение университетской больницы имени доктора Бальмиса в Аликанте.
Еще 13 пострадавших получили медицинскую помощь в медицинском центре Альтеи и были выписаны. Двух из них — 55-летнего мужчину и 24-летнюю женщину — доставили в больницу Марина-Баха в Вильяхойосе на машинах скорой помощи базового уровня. 19-летнего молодого человека направили в медицинский центр IMED в Бенидорме.
Медицинскую помощь пострадавшим также оказывала бригада, дежурившая непосредственно на месте проведения шоу.
Castell de l’Olla проводится ежегодно над морем у побережья Альтеи. Организатором выступает Братство Castell de l’Olla при содействии муниципальных властей и других организаций.