ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի՝ իրանական նավահանգիստների ծովային շրջափակումը հանգեցրել է Խարգ կղզու միջոցով նավթի արտահանման գրեթե լիակատար դադարեցման, որի վրա բաժին է ընկնում Իրանի նավթային արտահանման գրեթե ամբողջ ծավալը, հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով Windward նավագնացային ընկերության վերլուծաբաններին։
Խարգ կղզու բոլոր երեք տերմինալները երկար ժամանակ դատարկ են մնում։ Ըստ Windward-ի հաշվետվության՝ արևմտյան տերմինալում բեռնաթափումներ չեն իրականացվել արդեն 22 օր անընդմեջ, հեղուկացված նավթային գազի տերմինալում՝ 13 օր, իսկ արևելյանում՝ 10 օր։
Վերջին նավը Խարգից հեռացել է հուլիսի 31-ին։ Կղզու մերձակայքում խարիսխային կանգառում գտնվում են 17 լցանավ, որոնցից ոչ մեկը իր գտնվելու վայրի մասին տվյալներ չի փոխանցում։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կիրակի Axios-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ ամերիկյան շրջափակումը խորացնում է Իրանի ծանր տնտեսական վիճակը։ «Մենք պարզապես հետևում ենք Իրանին՝ իր ահռելի գնաճով և այն փաստով, որ նրանք փող չունեն»։

Морская блокада иранских портов со стороны ВМС США привела к практически полной остановке экспорта нефти через остров Харг, на который приходится почти весь иранский нефтяной экспорт, сообщает Reuters со ссылкой на аналитиков судоходной компании Windward.
Все три терминала на острове Харг в течение длительного времени пустуют. Согласно отчету Windward, на западном терминале отгрузки не производились уже 22 дня подряд, на терминале сжиженного нефтяного газа (СУГ) — 13 дней, а на восточном — 10 дней.
Последнее судно покинуло Харг 31 июля. Вблизи острова на якорной стоянке находятся 17 танкеров, ни один из которых не передает данные о своем местоположении.
Президент США Дональд Трамп в интервью изданию Axios в воскресенье заявил, что американская блокада усугубляет тяжелое экономическое положение Ирана. «Мы просто наблюдаем за Ираном с его огромной инфляцией и тем фактом, что у них нет денег».