ԱՄՆ Ռազմավարական նավթային պահուստում (SPR) հում նավթի պաշարները կրճատվել են՝ իջնելով 300 միլիոն բարելից ցածր մակարդակի, և հասել են ավելի քան չորս տասնամյակի նվազագույն ցուցանիշին։ Դա տեղի է ունենում Իրանի հետ պատերազմի պատճառով համաշխարհային շուկաների վրա ուժեղ ճնշման հետնապատկերին, հայտնում է CNBC-ն։
Ըստ Էներգետիկայի նախարարության՝ երկուշաբթի հրապարակված տվյալների, անցած շաբաթվա ընթացքում պահուստի ծավալը նվազել է 6,1 միլիոն բարելով և կազմել 298,7 միլիոն բարել։ Վերջին անգամ պաշարներն այսքան ցածր մակարդակի վրա էին գտնվում 1983 թվականի հունվարին։
Մարտին նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարգադրել էր ազատ արձակել 172 միլիոն բարել նավթ այն բանից հետո, երբ Իրանն արգելափակել էր ածխաջրածինների արտահանումը Հորմուզի նեղուցով, ինչը հրահրել էր հում նավթի մատակարարումների պատմության մեջ ամենախոշոր ճգնաժամը։
ԱՄՆ-ի այդ քայլը դարձել էր Միջազգային էներգետիկ գործակալության (ՄԷԳ) երկրների համաձայնեցված գործողությունների մի մասը՝ համաշխարհային շուկային աջակցելու նպատակով ընդհանուր առմամբ 400 միլիոն բարել նավթի բացթողման միջոցով, ինչը կազմակերպության պատմության մեջ նավթային պահուստների օգտագործման ամենախոշոր դեպքն էր։
Լարվածության սրման մեկնարկից և փետրվարի 28-ին Իրանին ԱՄՆ-ի ու Իսրայելի հասցրած հարվածներից առաջ SPR-ի ծավալը կազմում էր մոտ 415 միլիոն բարել։

Запасы сырой нефти в Стратегическом нефтяном резерве США (SPR) сократились до отметки ниже 300 миллионов баррелей, достигнув минимального уровня более чем за четыре десятилетия. Это происходит на фоне сильного давления на глобальные рынки из-за войны с Ираном, сообщает CNBC.
Согласно данным Министерства энергетики, опубликованным в понедельник, за прошлую неделю объем резерва уменьшился на 6,1 миллиона баррелей и составил 298,7 миллиона баррелей. Последний раз запасы находились на столь низком уровне в январе 1983 года.
В марте президент Дональд Трамп отдал распоряжение о высвобождении 172 миллионов баррелей нефти после того, как Иран заблокировал экспорт углеводородов через Ормузский пролив, что спровоцировало крупнейший кризис поставок сырой нефти в истории.
Данный шаг США стал частью согласованных действий стран Международного энергетического агентства (МЭА) по поддержке мирового рынка за счет суммарного выпуска 400 миллионов баррелей — крупнейшего использования нефтяных резервов в истории организации.
Перед началом эскалации и ударами США и Израиля по Ирану 28 февраля объем SPR составлял около 415 миллионов баррелей.