Լիբանանի նախագահ Ժոզեֆ Աունը հայտարարել է բանակցություններում առաջընթացի մասին և ընդգծել, որ Իսրայելին չի թույլատրվի պահպանել ռազմական ներկայություն լիբանանյան տարածքի որևէ մասում, հայտնում է Al Arabiya-ն։
Մարոնական հավատքի տարածման ինստիտուտի պատվիրակության առջև ելույթ ունենալով՝ Աունը նշել է, որ շարունակվող բանակցությունները նախընտրելի են Լիբանանի դեմ «կործանարար պատերազմի» հետևանքներից։
Նախագահի խոսքով՝ շրջանակային համաձայնագրի ստորագրումից հետո հաջողվել է սահմանափակել իսրայելական հարվածների ծավալը։
«Լիբանանցիների միջև տարաձայնություններ չկան նպատակների վերաբերյալ», — ասել է Աունը՝ դրանց թվում նշելով իսրայելական ուժերի դուրսբերումը, գերիների վերադարձը և ավերված շրջանների վերականգնումը։
«Ի վերջո, մենք Իսրայելին թույլ չենք տա մնալ մեր հողի որևէ հատվածում, նույնիսկ մեկ մատնաչափի վրա», — ընդգծել է նա։
Աունը նաև հայտարարել է, որ Լիբանանի հարավի բնակիչները պետք է հնարավորություն ստանան ապրել կայուն պայմաններում, այլ ոչ թե շարունակեն բախվել պատերազմների, որոնք մղվում են նրանց անունից՝ «ոչ լիբանանյան նպատակների» շահերից ելնելով։
«Իմ նպատակն այսօր պետությունը վերականգնելն է՝ ինչ էլ որ դա արժենա», — հայտարարել է Լիբանանի նախագահը։

Президент Ливана Джозеф Аун заявил о прогрессе в переговорах и подчеркнул, что Израилю не будет позволено сохранять военное присутствие на какой-либо части ливанской территории, сообщает Al Arabiya.
Выступая перед делегацией Маронитского института распространения веры, Аун отметил, что продолжающиеся переговоры предпочтительнее последствий «разрушительной войны» против Ливана.
По словам президента, после подписания рамочного соглашения масштаб израильских ударов удалось ограничить.
«Между ливанцами нет разногласий относительно целей», — сказал Аун, перечислив среди них вывод израильских сил, возвращение пленных и восстановление разрушенных районов.
«В конце концов, мы не позволим Израилю остаться ни на одном участке нашей земли, даже на одном дюйме», — подчеркнул он.
Аун также заявил, что жители юга Ливана должны получить возможность жить в стабильности, а не продолжать сталкиваться с войнами, которые ведутся от их имени в интересах «неливанских целей».