Պակիստանն աշխատում է ԱՄՆ-ին և Իրանին բանակցությունների սեղանի շուրջ վերադարձնելու և խաղաղ գործընթացը տապալելու փորձերը կանխելու ուղղությամբ, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է երկրի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Թահիր Անդրաբին, հաղորդում է Al Jazeera-ն։
Նա նշել է, որ Իսլամաբադը շարունակում է ջանքերը փոխըմբռնման հուշագրի (MoU) իրականացման ուղղությամբ, որը միտված է ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հրադադարի ռեժիմի վերականգնմանը, ինչպես նաև Օրմուզի նեղուցի շուրջ տարաձայնությունների կարգավորմանը։
Անդրաբին հայտնել է, որ օգոստոսի 10-ին Պակիստանի փոխվարչապետը և փոխարտգործնախարարը բանակցություններ են վարել Իրանի, Սաուդյան Արաբիայի և Քուվեյթի ներկայացուցիչների հետ։
Պակիստանի և Իրանի արտգործնախարարները նաև կարծիքներ են փոխանակել տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերի վերաբերյալ։
Բացի դրանից, Պակիստանի ներքին գործերի նախարար Մոհսին Նաքվին այցով գտնվում է Թեհրանում։ Անդրաբիի կարծիքով՝ այս այցը լրացուցիչ հնարավորություն է ընձեռում քննարկելու երկկողմ հարաբերություններն ու տարածաշրջանային անվտանգության հարցերը։
Պակիստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը անդրադարձել է նաև համատեղ պաշտպանության վերաբերյալ Մեքքայի համաձայնագրի թեմային՝ այն անվանելով Սաուդյան Արաբիայի հետ Իսլամաբադի ռազմավարական գործընկերության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերի մի մաս։

Пакистан работает над тем, чтобы вернуть США и Иран за стол переговоров и не допустить попыток сорвать мирный процесс, заявил официальный представитель Министерства иностранных дел страны Тахир Андраби на пресс-конференции, передаёт Al Jazeera.
По его словам, Исламабад продолжает усилия по реализации меморандума о взаимопонимании (MoU), направленного на восстановление режима прекращения огня между США и Ираном, а также урегулирование разногласий вокруг Ормузского пролива.
Андраби сообщил, что 10 августа заместитель премьер-министра и заместитель министра иностранных дел Пакистана провели переговоры с представителями Ирана, Саудовской Аравии и Кувейта.
Министры иностранных дел Пакистана и Ирана также обменялись мнениями по вопросам усилий, направленных на укрепление мира и стабильности в регионе.
Кроме того, министр внутренних дел Пакистана Мохсин Накви находится с визитом в Тегеране. По словам Андраби, поездка предоставляет дополнительную возможность обсудить двусторонние отношения и вопросы региональной безопасности.
Представитель пакистанского МИД также затронул тему Мекканского соглашения о совместной обороне, назвав его частью усилий Исламабада по укреплению стратегического партнерства с Саудовской Аравией.