Մինչ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում սպասում եմ Մարտուն Գրիգորյանի հետ հանդիպմանը, ներկայացնեմ նախատեսվող ընթացակարգը։ Դատարան ներկայացնելու նպատակով ձերբակալումը նշանակում է, որ Մարտուն Գրիգորյանի նկատմամբ դատախազն արդեն հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում, իսկ քննիչը հանգել է հետևության, որ անհրաժեշտ է կիրառել այնպիսի խափանման միջոց, որի կիրառումը վերապահված է դատարանին։ Այս մասին Facebook–ի իր էջում գրել է փաստաբան Արսեն Բաբայանը։
Նա, մասնավորաօպես, նշել է. «Այսինքն՝ սպասվում է, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն 24 ժամվա ընթացքում Հակակոռուպցիոն դատարան կներկայացնի խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն։
Միաժամանակ, քննիչը լիազորված է նաև չհարուցելու նման միջնորդություն և մեղադրյալին ազատելու ձերբակալությունից։
Հաշվի առնելով նախորդ փորձը, ինչպես նաև քննչական մարմինների մաքսիմալիստական մոտեցումները՝ կարելի է ենթադրել, որ միջնորդությունը ներկայացվելու է հենց կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու նպատակով»։

Пока я жду встречи с Мартуном Григоряном в Антикоррупционном комитете, представлю предполагаемую процедуру. Задержание с целью доставки в суд означает, что в отношении Мартуна Григоряна прокурор уже возбудил публичное уголовное преследование, а следователь пришёл к выводу, что необходимо применить такую меру пресечения, которая отнесена к компетенции суда. Об этом на своей странице в Facebook написал адвокат Арсен Бабаян.
Он, в частности, отметил: «То есть ожидается, что Антикоррупционный комитет в течение 24 часов представит в Антикоррупционный суд ходатайство о применении меры пресечения.
Одновременно следователь также уполномочен не возбуждать такое ходатайство и освободить обвиняемого из-под стражи.
Учитывая предыдущий опыт, а также максималистские подходы следственных органов, можно предположить, что ходатайство будет подано именно с целью применения ареста в качестве меры пресечения».