ԱՄՆ-ը ընդլայնում է նարկոկարտելների դեմ ռազմական արշավը․ ծովում թմրանյութերով բեռնված նավերի վրա հարձակումներից հետո Վաշինգտոնը ծրագրում է խմբավորումների դեմ համատեղ գործողություններ նաև ցամաքում։ Ամերիկյան նախաձեռնության նոր գործընկերը դարձել է Կոլումբիան՝ աշխարհում կոկաինի խոշորագույն արտադրողը։
ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթը հայտարարել է, որ Կոլումբիան միացել է Americas Counter Cartel Coalition կոալիցիային, որը միավորում է երկրներ նարկոկարտելների դեմ պայքարի համար, փոխանցում է Bild-ը։ Նրա խոսքով՝ ծրագրի նպատակը «նարկոահաբեկչությանը» հակազդելն է համատեղ ռազմական գործողությունների միջոցով։
«Մենք ի վիճակի կլինենք ուժ կիրառել նարկոկարտելների և ահաբեկչական ճանաչված կազմակերպությունների դեմ», — հայտարարել է Հեգսեթը։
Կոլումբիայի պաշտպանության նախարար Խորխե Մորան հաստատել է ԱՄՆ-ի հետ համաձայնագրի կնքումը։ Նրա խոսքով՝ այն պետք է բարձրացնի «ահաբեկչական և հանցավոր կազմակերպությունների» դեմ գործողությունների արդյունավետությունը։ Միևնույն ժամանակ, Վաշինգտոնի և Բոգոտայի հարաբերությունները նկատելիորեն բարելավվել են աջակողմյան նախագահ Աբելարդո դե լա Էսպրիելյայի իշխանության գալուց հետո․ նրա նախորդի՝ Գուստավո Պետրոյի օրոք, դրանք զգալիորեն ավելի լարված էին։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ներկայացրել էր նարկոկարտելների դեմ պայքարի նոր ռազմավարություն, որը հայտնի է որպես The Shield of the Americas։ Այս քաղաքականության շրջանակում ԱՄՆ-ն արդեն աջակցել էր Էկվադորում նարկոթրաֆիքինգով զբաղվողների դեմ ռազմական գործողություններին։

США расширяют военную кампанию против наркокартелей: после атак на суда с наркотиками в море Вашингтон планирует совместные операции против группировок на суше. Новым партнером американской инициативы стала Колумбия — крупнейший производитель кокаина в мире.
Министр обороны США Пит Хегсет заявил, что Колумбия присоединилась к коалиции Americas Counter Cartel Coalition, которая объединяет страны для борьбы с наркокартелями, передает Bild. По его словам, цель программы — противодействие «наркотерроризму» с помощью совместных военных операций.
«Мы будем способны применять силу против наркокартелей и организаций, признанных террористическими», — заявил Хегсет.
Министр обороны Колумбии Хорхе Мора подтвердил заключение соглашения с США. По его словам, оно должно повысить эффективность операций против «террористических и преступных организаций». При этом отношения Вашингтона и Боготы заметно улучшились после прихода к власти правого президента Абелардо де ла Эсприэльи: при его предшественнике, Густаво Петро, они были значительно напряженнее.
Ранее президент США Дональд Трамп представил новую стратегию борьбы с наркокартелями, известную как The Shield of the Americas. В рамках этой политики США уже поддерживали военные операции против наркоторговцев в Эквадоре.