Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտնել է, որ այս տարի Ուկրաինան ստացել է 2025 թվականի համեմատ 2,5 անգամ պակաս հրթիռ-որսիչներ։ Միևնույն ժամանակ Ռուսաստանն այժմ ունի երկու անգամ ավելի շատ բալիստիկ հրթիռներ, քան նախկինում, փոխանցում է ՈւՆԻԱՆ-ը։
«Այս տարի ես ամերիկացի գործընկերներից խնդրում եմ ինձ վաճառել իրենց պաշարների հրթիռների 5%-ը։ Այդ դեպքում մենք կանցնենք ձմեռը։ Եթե նրանք վաճառեն 10% — մենք կոչնչացնենք բոլոր ռուսական բալիստիկ հրթիռները։ Այս պահին պատասխանը հետևյալն է՝ մեզ կվաճառեն ընդամենը 1%», — հայտնել է Զելենսկին։
Նա հավելել է, որ իր ժամանակի զգալի մասը ծախսվում է զանգերի և դաշնակիցների հետ ոչ հրապարակային բանակցությունների վրա՝ լրացուցիչ մատակարարումներ ապահովելու համար։
«Ես փորձում եմ ինչ-որ բան փոխանակել հրթիռների դիմաց… Ես անում եմ որոշ բաներ, որոնց մասին անգամ չեմ կարող պատմել։ Դա չի նշանակում, որ դրանք անօրինական են։ Բայց ես չեմ կարող դրա մասին խոսել», — կիսվել է նա։

Президент Украины Владимир Зеленский сообщил, что в этом году Украина получила в 2,5 раза меньше ракет-перехватчиков, чем в 2025 году. В то же время у России стало в два раза больше баллистических ракет, чем раньше, передает УНИАН.
«В этом году я прошу американских партнеров продать мне 5% ракет из их запасов. И тогда мы пройдем зиму. Если они продадут 10% — мы уничтожим все российские баллистические ракеты. Ответ на данный момент — нам продадут всего 1%», — сообщил Зеленский.
Он добавил, что значительная часть его времени уходит на звонки и непубличные переговоры с союзниками ради дополнительных поставок.
«Я пытаюсь что-то обменивать на ракеты… Я делаю некоторые вещи, о которых даже не могу рассказать. Это не значит, что они незаконны. Но я не могу об этом говорить», — поделился он.