ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն Ալմաթիում այսօր հանդիպել է ՌԴ գյուղատնտեսության նախարար Օքսանա Լուտի հետ, հայտնում են նախարարությունից։
Քննարկվել են ագրոարդյունաբերական համալիրի ոլորտում համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի տնտեսվարողների կողմից ՌԴ տարածք արտադրանքի մատակարարման և Ռուսաստանի տարածքով այլ երկրներ տարանցման ընթացքում առկա սահմանափակումների վերացմանը, ինչպես նաև լրացուցիչ վերահսկողական միջոցների կիրառմանը։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ակտիվացնելու ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի և ՌԴ «Ռոսսելխոզնադզորի» միջև համագործակցությունը։
Նախարար Պապոյանն ընդգծել է, որ առկա հարցերի շուրջ կառուցողական երկխոսությունն ու փոխադարձ լուծումների որոնումը կարևոր նշանակություն ունեն երկու երկրների տնտեսական համագործակցության հետագա զարգացման համար։

Министр экономики Республики Армения Геворг Папоян сегодня в Алма-Ате встретился с министром сельского хозяйства Российской Федерации Оксаной Лут, сообщили в министерстве.
Были обсуждены вопросы, связанные с развитием сотрудничества в сфере агропромышленного комплекса.
Был затронут вопрос снятия существующих ограничений при поставках продукции армянскими хозяйствующими субъектами на территорию РФ, а также при транзите через территорию России в другие страны, наряду с применением дополнительных контрольных мер.
Достигнута договоренность об активизации сотрудничества между Инспекционным органом по безопасности пищевых продуктов Республики Армения и российским «Россельхознадзором».
Министр Папоян подчеркнул, что конструктивный диалог по имеющимся вопросам и поиск взаимных решений имеют важное значение для дальнейшего развития экономического сотрудничества двух стран.