Հայաստանի խորհրդարանում մենք պետք է կոտրենք իշխանության և ընդդիմության միջև մարգինալացման և ագրեսիայի շղթան։ Այս մասին Ազգային ժողովի նիստում, տնտեսական հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահի ընտրության հարցի քննարկման ժամանակ, օգոստոսի 14-ին հայտնել է խորհրդարանի փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը՝ մեկնաբանելով երեկվա միջադեպը, որին մասնակցել է «Ուժեղ Հայաստան» ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավոր Էդգար Ղազարյանը։
«Խնդիրն այն է, որ հասարակությունը հենց նման վարքագիծ է ակնկալում ընդդիմությունից։ Այդ պատճառով, նույնիսկ եթե Ղազարյանը ներողություն խնդրեր իր վարքի համար, մարդկանց աչքում նա շատ ավելի քիչ կշահեր, քան հիմա։ Ընդդիմությունը, այդ թվում նաև այն, որը չի անցել խորհրդարան, պարազիտացվում է ագրեսիայի և վիրավորանքների վրա։ Երկար ժամանակ այն հենց դրա վրա է կառուցել իր իմիջը։ Նույն այդ արմատական վարքագիծը ընդդիմությունը ներշնչում է նաև իր ընտրողներին, որոնց համար անգամ վայրենի է թվում հենց այն միտքը, որ կարելի է սեփական ընդդիմախոսներից ներողություն խնդրել անպատշաճ վարքի համար»,- պնդել է փոխնախագահը։
Նրա խոսքով՝ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն այլ մոտեցում ունի․ փոխադարձ ագրեսիան շարունակել չի կարելի։
«Հետո, երբ ընդդիմության պատգամավորները գալիս են դահլիճ, իրենք էլ սկսում են հասկանալ, որ այդպես աշխատել չի կարելի։ Սակայն հետքայլ անելն արդեն դժվար է։ Ինչպե՞ս կարող է ներողություն խնդրել սրիկան, որը ուրիշներին սրիկա է անվանել»,- հայտնել է Ռուբինյանը։

В парламенте Армении мы должны разбить цепочку маргинализации и агрессии между властью и оппозицией. Об этом на заседании Национального Собрания во время обсуждения вопроса избрания председателя постоянной парламентской Комиссии по экономическим вопросам заявил 14 августа спикер парламента Рубен Рубинян, комментируя вчерашний инцидент с участием депутата от оппозиционного блока «Сильная Армения» Эдгара Казаряна.
«Проблема в том, что в обществе от оппозиции ожидают именно такого поведения. Поэтому, даже если бы Казарян извинился за свое поведение, он выиграл бы в глазах людей намного меньше, чем сейчас. Оппозиция, в том числе и та, которая не прошла в парламент, паразитирует на агрессии и оскорблениях. Долгое время она строила на этом свой имидж. Такое же радикальное поведение оппозиция внушает своим избирателям, для которых кажется диким сама мысль о том, что у своих оппонентов можно извиниться за неподобающее поведение», - утверждает спикер.
По его словам, у правящей партии «Гражданский договор» иной подход: взаимную агрессию продолжать нельзя.
«Потом, когда депутаты от оппозиции приходят в зал, они сами начинают понимать, что так работать нельзя. Однако отступать уже трудно. Как может попросить прощение подлец, который назвал других подлецами?!», - заявил Рубинян.