Մարկո Ռուբիոն Թրամփի վարչակազմում ունի երեք պաշտոնական պաշտոն և ոչ պաշտոնական չորրորդ տիտղոս՝ վիրուսային մեմերի աստղ։
Նրա դեմքը հայտնվել է «Ռուբիոյի գիտակցումը» (Rubio Realizing) ձևաչափի անթիվ պատկերներում, որոնք խմբագրվել են այնպես, որ փոխանցեն նրա մռայլ արձագանքը՝ ըստ օրվա նորությունների կամ Սպիտակ տանը հերթական ճգնաժամի, երբ նրան «նշանակում են» ավելի ու ավելի նոր պաշտոնների։
Մայիսի 28-ին՝ իր 55-ամյակի օրը, Սպիտակ տան աշխատակիցներն ու նախագահ Թրամփը Ռուբիոյին ոսկե շրջանակով կոլաժ են նվիրել՝ կազմված նրա մասնակցությամբ իրենց սիրելի 68 մեմերից, գրում է Axios-ը։
Այդ նվերի լուսանկարը վիրուսային դարձավ, երբ Axios-ի լրագրողը այն հրապարակեց X սոցիալական ցանցում։
Վերջին 18 ամիսների ընթացքում Ռուբիոյի մասին մեմերում նրան պատկերել են ամենատարբեր կերպարներում՝ Kiss խմբի անդամից և սամուրայից մինչև «Հարսնացուն» (The Bachelorette) շոուի մասնակից։ Այդ ամենը կապված է նրա՝ պետքարտուղարի, ազգային անվտանգության խորհրդականի և Համաշխարհային Expo 2035 ցուցահանդեսը հյուրընկալելու ԱՄՆ հայտի ղեկավարի դերերի հետ։
Մեմերի հիմքում ընկած է Թրամփի օրոք Սպիտակ տան ամենաանհարմար պահերից մեկի լուսանկարը, որն արվել է 2025 թվականի փետրվարի 28-ին, երբ նախագահը և փոխնախագահ Վենսը կոշտ քննադատեցին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիին՝ Ռուսաստանի հետ պատերազմի պատճառով։
Մինչ երկու ամերիկացի առաջնորդները խիստ քննադատում էին Զելենսկուն, Ռուբիոն ուղիղ մեջքով նստած էր Օվալաձև աշխատասենյակի բազմոցին և որևէ կերպ չէր մասնակցում վիճաբանությանը։
Սոցիալական ցանցերով ներծծված ժամանակակից քաղաքականության մեջ ինտերնետում վիրուսային դառնալն անգնահատելի ռեսուրս է, և այդ բոլոր մեմերը անսպասելիորեն բարձրացրել են Ռուբիոյի ժողովրդականությունը ընտրողների շրջանում, նշում է The Bulwark-ի հրատարակիչ Սառա Լոնգվելը։
«Սա այն հազվադեպ դեպքերից է, երբ քաղաքական գործչին վերածել են մեմի՝ նրա համար դրական ազդեցությամբ,- հայտարարել է Լոնգվելը Press Box փոդքաստում։- Այն միտքը, որ Մարկո Ռուբիոն սենյակում միակ չափահասն է, մասամբ բխում է այն կատակներից, թե նրան հանձնարարում են բառացիորեն ցանկացած աշխատանք։ Ընտրողները գնալով ավելի հաճախ են սկսում նրան ընկալել որպես մարդ, որը գիտի, թե ինչ է անում։ Նա լուրջ, հասուն մարդ է թվում»։
Միևնույն ժամանակ Ռուբիոն հայտարարել էր, որ մտադիր չէ 2028 թվականին առաջադրվել նախագահի պաշտոնում և կաջակցի Վենսին, եթե նա որոշի առաջադրվել։ Axios-ի աղբյուրները հայտնում են, որ Թրամփը ցանկանում է, որպեսզի Վենսը Ռուբիոյին ընտրի որպես իր գործընկեր, թեև նրանք դեռ լրջորեն չեն քննարկել մրցապայքարը։
Ինչ-որ պահի Թրամփը կատակով (կամ ժամանակավորապես) Ռուբիոյին հանձնել էր ազգային արխիվավարի և USAID-ի ղեկավարի պաշտոնները։ Մայիսին Ռուբիոն ելույթի ժամանակ ինքն էլ կատակեց, որ դեմ չէ ևս մի քանի պաշտոն ստանալ, օրինակ՝ ԱՄՆ գլխավոր վիրաբույժի։
«Ես դա ուզում էի։ Այնտեղ հիանալի համազգեստ են տալիս,- կատակեց նա։- Իսկ Կոնգրեսի գրադարանը պարզապես հիանալի աշխատանք է»։
Այս ամսվա սկզբին Fox News-ի եթերում Լարա Թրամփի շոուին տված հարցազրույցում Ռուբիոն խոստովանել է, որ երբ մեմերի հիմքում ընկած բնօրինակ լուսանկարը նոր էր հայտնվել, ինքն այն «ատում էր»։
«Բանն այն է, որ այդ բազմոցին, եթե մեջքիդ հետևում բարձ չկա, ասես ներս ես ընկնում,- պարզաբանել է նա։- Այդ պատճառով, երբ ես նայեցի լուսանկարներին, մտածեցի՝ սարսափելի է։ Բայց հետո ամեն ինչ վերածվեց ուրիշ բանի, դարձավ նորմալ և զվարճալի։ Ես առանձնապես չեմ հետևում դրան, բայց մարդիկ ինձ ցույց են տալիս այդ նկարները»։

У Марко Рубио три официальных поста в администрации Трампа и неофициальный четвертый титул — звезда вирусных мемов.
Его лицо запечатлено на бесчисленных картинках в формате «Осознание Рубио» (Rubio Realizing), отредактированных так, чтобы передать его мрачную реакцию на «назначение» на все новые должности в зависимости от новостей дня или очередного кризиса в Белом доме.
На свое 55-летие 28 мая сотрудники Белом дома и президент Трамп преподнесли Рубио в подарок коллаж в золотой раме, составленный из 68 их любимых мемов с его участием, пишет Axios.
Фотография этого подарка стала вирусной после того, как репортер Axios опубликовал ее в соцсети X.
В течение последних 18 месяцев мемы с Рубио изображали его кем угодно: от участника группы Kiss и самурая до участника шоу «Холостяк» (The Bachelorette). Все это отсылает к его ролям госсекретаря, советника по национальной безопасности и главы заявки США на проведение Всемирной выставки Expo в 2035 году.
В основе мемов лежит снимок одного из самых неловких моментов в Белом доме при Трампе — сделанный 28 февраля 2025 года, когда президент и вице-президент Вэнс жестко отчитали президента Украины Владимира Зеленского из-за войны с Россией.
Пока два американских лидера разносили Зеленского, Рубио сидел с прямой спиной на диване в Овальном кабинете, никак не участвуя в перепалке.
В современной политике, пронизанной соцсетями, вирусность в интернете — бесценный ресурс, и все эти мемы неожиданно повысили популярность Рубио среди избирателей, отмечает Сара Лонгвелл, издатель The Bulwark.
«Это один из редких случаев, когда политика превратили в мем с положительным для него эффектом, — заявила Лонгвелл в подкасте Press Box. — Мысль о том, что Марко Рубио — это единственный взрослый в комнате, отчасти проистекает из шуток про то, что ему поручают абсолютно любую работу. Все чаще избиратели начинают воспринимать его как человека, который знает, что делает. Он кажется серьезным человеком, взрослым».
Между тем Рубио заявлял, что не планирует баллотироваться в президенты в 2028 году и поддержит Вэнса, если тот решит баллотироваться. Источники Axios сообщают, что Трамп хочет, чтобы Вэнс выбрал Рубио своим напарником, хотя серьезно гонку они еще не обсуждали.
В какой-то момент Трамп в шутку (или временно) поручал Рубио посты национального архивиста и главы USAID. В мае Рубио во время выступления и сам пошутил, что не против получить еще парочку должностей, например главного хирурга США.
«Я хотел этого. Там дают классную форму, — пошутил он. — А Библиотека Конгресса — вообще отличная работа».
Ранее в этом месяце в интервью шоу Лары Трамп на Fox News Рубио признался, что когда оригинальное фото, ставшее основой для мемов, только появилось, он его «ненавидел».
«Дело в том, что на том диване, если у тебя за спиной нет подушки, ты как бы проваливаешься, — пояснил он. — Так что, когда я посмотрел на фотографии, я подумал: это ужасно. А потом всё переросло во что-то другое, стало нормальным и забавным. Я особо за этим не слежу, но люди показывают мне картинки».