Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ երկրները շարունակում են Հայաստանը համարել կազմակերպության դաշնակից՝ չնայած Երևանի կողմից նրա աշխատանքներին մասնակցությունը կասեցնելու որոշմանը։ Այս մասին РИА Новости-ին հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Թաալաթբեկ Մասադիկովը։
«Հայաստանը հենց սկզբից եղել է ակտիվ և ներդաշնակ անդամ պետություն, որը արժանի ներդրում է ունեցել հավաքական ներուժի ամրապնդման գործում, և ՀԱՊԿ անդամ պետությունները շարունակում են այս երկիրը դիտարկել որպես կազմակերպության դաշնակից», — ասել է Մասադիկովը։
Ըստ նրա, ՀԱՊԿ անդամ պետությունները բազմիցս հաստատել են Երևանի հետ առանց բացառության բոլոր այն հարցերը քննարկելու պատրաստակամությունը, որոնք կապված են կազմակերպության համատեղ աշխատանքին Հայաստանի լիարժեք մասնակցության վերականգնման հետ։
Օգոստոսի սկզբին ՀԱՊԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Վիկտոր Վասիլևը РИА Новости-ին հայտնել էր, որ կազմակերպության մարմիններում Հայաստանին ձայնի իրավունքից զրկելու համար անհրաժեշտ է կոնսենսուս։ Ըստ նրա, ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հերթական նստաշրջանը կկայանա նոյեմբերի 11-ին Մոսկվայում, և մասնակից երկրների առաջնորդները, հավանաբար, կքննարկեն այս հարցը։
Հայաստանը 2024 թվականին սառեցրել է իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ գործունեությանը։ Միևնույն ժամանակ կազմակերպությունում շարունակում են Երևանը դիտարկել որպես անդամ պետություն և դաշնակից։
ՀԱՊԿ կանոնադրության 20-րդ հոդվածի համաձայն, եթե անդամ պետությունը երկու տարվա ընթացքում չի կատարում կազմակերպության բյուջեի հանդեպ ունեցած պարտքը մարելու իր պարտավորությունները, ապա Հավաքական անվտանգության խորհուրդը կարող է որոշում ընդունել կասեցնելու այդ երկրի քաղաքացիներին քվոտային պաշտոնների առաջադրման իրավունքը, ինչպես նաև զրկել նրան կազմակերպության մարմիններում ձայնի իրավունքից մինչև պարտքի ամբողջական մարումը։
Բացի այդ, եթե պետությունը չի կատարում ՀԱՊԿ կանոնադրության դրույթները, Հավաքական անվտանգության խորհրդի և կազմակերպության այլ մարմինների որոշումները, ապա խորհուրդը կարող է կասեցնել նրա մասնակցությունը մարմինների գործունեությանը կամ բացառել պետությանը կազմակերպությունից։ Այս հարցերով որոշումներն ընդունվում են՝ առանց համապատասխան պետության ձայնը հաշվի առնելու։

Страны-члены Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) по-прежнему считают Армению союзником по организации, несмотря на приостановление Ереваном участия в ее работе. Об этом заявил РИА Новости генеральный секретарь ОДКБ Таалатбек Масадыков.
«Армения с самого начала была активным и гармоничным государством-членом, вносившим достойный вклад в укрепление коллективного потенциала, и государства-члены ОДКБ по-прежнему рассматривают эту страну как союзника по организации», — сказал Масадыков.
По его словам, государства-члены ОДКБ неоднократно подтверждали готовность обсудить с Ереваном все без исключения вопросы, связанные с возобновлением полноценного участия Армении в совместной работе организации.
В начале августа постпред России при ОДКБ Виктор Васильев заявил РИА Новости, что для лишения Армении права голоса в органах организации необходим консенсус. По его словам, очередная сессия Совета коллективной безопасности ОДКБ состоится в Москве 11 ноября, и лидеры стран-участниц, вероятно, обсудят этот вопрос.
Армения заморозила свое участие в деятельности ОДКБ в 2024 году. При этом в организации продолжают рассматривать Ереван как государство-члена и союзника.
Согласно статье 20 Устава ОДКБ, при невыполнении государством-членом обязательств по погашению задолженности перед бюджетом организации в течение двух лет Совет коллективной безопасности может принять решение о приостановлении права выдвижения граждан этой страны на квотные должности, а также лишить ее права голоса в органах организации до полного погашения задолженности.
Кроме того, в случае невыполнения государством положений Устава ОДКБ, решений Совета коллективной безопасности и других органов организации Совет может приостановить его участие в деятельности органов либо исключить государство из организации. Решения по этим вопросам принимаются без учета голоса соответствующего государства.