Լեհաստանի Կոնոտոպե գյուղում, որտեղ բնակվում է 150-ից պակաս մարդ, շաբաթ օրը հանդիսավորությամբ բացվել է 55,6 մետր բարձրությամբ Սուրբ Կույս Մարիամի հսկայական արձանը, հայտնում է Associated Press-ը։
Հուշարձանը, որը համարվում է Եվրոպայում նմանատիպ ամենաբարձր կառույցը, ֆինանսավորել է երկրի ամենահարուստ ընտանիքներից մեկը։
Քանդակային ամբողջ կոմպոզիցիայի բարձրությունը կազմում է 55,6 մետր՝ ներառյալ թագի տեսքով 15-մետրանոց պատվանդանը։ Այսպիսով, արձանը բարձրությամբ գերազանցում է Ռիո դե Ժանեյրոյի հայտնի Քրիստոս Փրկչի արձանին, որը պատվանդանի հետ միասին հասնում է մոտ 38 մետրի։ Այն նաև ավելի բարձր է Լեհաստանի Սվեբոձին քաղաքում գտնվող Քրիստոս Թագավորի արձանից, որը հիմքի հետ միասին բարձրանում է մոտ 52 մետր։
Միևնույն ժամանակ, աշխարհում գոյություն ունեն Սուրբ Կույս Մարիամի ավելի բարձր արձաններ։ Օրինակ՝ Ֆիլիպիններում գտնվող հուշարձանը հասնում է մոտ 98 մետրի։ Սակայն լեհական արձանը համարվում է ամենամեծը Եվրոպայում։
Հուշարձանը պատվիրել են տեղի միլիոնատերեր Ռոման և Գրաժինա Կարկոշիկները, որոնք ապրում են Կոնոտոպեից մի քանի կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող պալատում։ Ռոման Կարկոշիկը հարստացել է ձեռնարկատիրական գործունեության և Վարշավայի ֆոնդային բորսայում ներդրումների շնորհիվ։
Ամուսինները հայտարարել են, որ արձանը Աստծուն ուղղված իրենց երախտագիտության արտահայտությունն է։ Նրանց վկայությամբ, կառուցման գաղափարը ծագել է Ռոման Կարկոշիկի հիվանդությունից հետո։
Պատվանդանի ներսում կառուցվել է դիտահարթակ։ Տեղական իշխանությունները հույս ունեն, որ հուշարձանը դեպի փոքր գյուղ կգրավի ուխտավորների և զբոսաշրջիկների ու կդառնա կրոնական զբոսաշրջության նոր կենտրոն։
Լեհաստանը մնում է Եվրոպայի ամենակաթոլիկ երկրներից մեկը, թեև վերջին տարիներին եկեղեցու ազդեցությունը հասարակական կյանքի վրա աստիճանաբար նվազում է, հատկապես երիտասարդության և խոշոր քաղաքների բնակիչների շրջանում։ Գյուղական վայրերում և ավագ սերնդի շրջանում Կաթոլիկ եկեղեցին դեռևս զգալի ազդեցություն է պահպանում։

В польской деревне Конотопе, где проживают менее 150 человек, в субботу торжественно открыли гигантскую статую Девы Марии высотой 55,6 метра, сообщает Associated Press.
Монумент, который считается самым высоким подобным сооружением в Европе, профинансировала одна из богатейших семей страны.
Высота самой композиции составляет 55,6 метра, включая 15-метровый постамент в форме короны. Таким образом, статуя превосходит по высоте знаменитую статую Христа-Искупителя в Рио-де-Жанейро, которая вместе с постаментом достигает около 38 метров. Она также выше польской статуи Христа Царя в Свебодзине, возвышающейся примерно на 52 метра вместе с основанием.
При этом в мире существуют более высокие статуи Девы Марии. Например, монумент на Филиппинах достигает около 98 метров. Однако польская статуя считается крупнейшей в Европе.
Монумент был заказан местными миллионерами Романом и Гражиной Каркошиками, которые живут во дворце в нескольких километрах от Конотопе. Роман Каркошик разбогател благодаря предпринимательской деятельности и инвестициям на Варшавской фондовой бирже.
Супруги заявили, что статуя является выражением их благодарности Богу. По их словам, идея строительства возникла после болезни Романа Каркошика.
Внутри постамента оборудована смотровая площадка. Местные власти рассчитывают, что монумент привлечет в небольшую деревню паломников и туристов и станет новым центром религиозного туризма.
Польша остается одной из наиболее католических стран Европы, хотя влияние церкви на общественную жизнь в последние годы постепенно снижается, особенно среди молодежи и жителей крупных городов. В сельской местности и среди старшего поколения Католическая церковь по-прежнему сохраняет значительное влияние.