Հուլիսի վերջին Լիտվայի պետական սահմանի պահպանության ծառայության (ԼՊՍՊԾ) Վարենայի սահմանային ստորաբաժանման Կապչյամյեստիսի սահմանային պահակակետի հատվածում սահմանապահներից մեկը միգրանտների հետ բախման ժամանակ ստացել է թեթև վնասվածքներ։ Lrytas պորտալի տվյալներով՝ նրանք փորձել են նրան հրել դեպի Բելառուսի կողմը։
Այժմ աշխատակիցը գտնվում է արձակուրդում հիվանդության պատճառով։ Այս տեղեկությունը Lrytas-ին հաստատել է Վիլնյուսի շրջանի մինչդատական քննության հիմնարկների արհմիության նախագահ Վիտալյուս Յագմինասը։
Պորտալի աղբյուրների տվյալներով՝ ԼՊՍՊԾ ղեկավար Ռուստամաս Լյուբաևասը ևս, իբր, սահմանապահներին ցուցումներ է տվել, թե ինչպես պատմել միջադեպի մասին։ Ծառայությունն ինքը հրաժարվել է մեկնաբանել տեղի ունեցածի հանգամանքները՝ հղում կատարելով շարունակվող մինչդատական քննություններին։
Սահմանապահների վրա հարձակման մասին ավելի վաղ հայտնել էր Delfi պորտալը։ Նրա տվյալներով՝ պետական սահմանի տակ փորված թունելի հայտնաբերումից հետո ԼՊՍՊԾ չորս աշխատակիցներ դարան էին կազմակերպել և ձերբակալել մի քանի միգրանտների՝ նրանց ձեռնաշղթաներ հագցնելով։ Սակայն գործողության ընթացքում մոտ 20 օտարերկրացիներ հարձակվել են սահմանապահների վրա։
Աշխատակիցները ստիպված են եղել նահանջել, ինչից հետո միգրանտները, այդ թվում՝ արդեն ձերբակալվածներից մի քանիսը, փախել են Բելառուսի տարածք։ ԼՊՍՊԾ-ը հայտնել էր թունելի հայտնաբերման և միգրանտների փախուստի մասին, սակայն սկզբում չէր նշել իր աշխատակիցների վրա հարձակման մասին։
Լյուբաևասը նախկինում բազմիցս հերքել էր հնարավոր հարձակման մասին հաղորդումները՝ հայտարարելով, որ ծառայությանը չի հաջողվել հաստատել նման փաստ։
Մինչդեռ դատախազությունն ընդլայնել և վերաորակավորել է հուլիսի 27-ին սկսված՝ պետական սահմանի ապօրինի հատման վերաբերյալ քննությունը։ Այժմ քննությունը ստուգում է նաև ԼՊՍՊԾ այն աշխատակիցների գործողությունների հանգամանքները, որոնք պատասխանատու էին սահմանի դիտարկման, վերահսկողության և պահպանության համար, և պետք է տեղի ունեցածին տա օբյեկտիվ գնահատական, հաղորդել է LRT-ն։

В конце июля на участке Капчяместской пограничной заставы Варенского пограничного подразделения Службы охраны государственной границы Литвы (СОГГЛ) один из пограничников получил легкие травмы во время столкновения с мигрантами, которые, по данным портала Lrytas, пытались вытолкнуть его в сторону Беларуси.
Сейчас сотрудник находится на больничном. Эту информацию Lrytas подтвердил председатель профсоюза учреждений досудебного расследования Вильнюсского уезда Виталюс Ягминас.
По данным источников портала, глава СОГГЛ Рустамас Любаевас также якобы дал пограничникам указания относительно того, как рассказывать об инциденте. В самой службе отказались комментировать обстоятельства произошедшего, сославшись на продолжающиеся досудебные расследования.
О нападении на пограничников ранее сообщал портал Delfi. По его данным, после обнаружения туннеля, прорытого под государственной границей, четыре сотрудника СОГГЛ устроили засаду и задержали нескольких мигрантов, надев на них наручники. Однако во время операции около 20 иностранцев напали на пограничников.
Сотрудникам пришлось отступить, после чего мигранты, в том числе некоторые из уже задержанных, скрылись на территории Беларуси. СОГГЛ сообщала об обнаружении туннеля и побеге мигрантов, однако первоначально не упоминала о нападении на своих сотрудников.
Любаевас ранее неоднократно отвергал сообщения о возможном нападении, заявляя, что службе не удалось установить такой факт.
Тем временем прокуратура расширила и переквалифицировала начатое 27 июля расследование о незаконном пересечении государственной границы. Теперь следствие также проверяет обстоятельства действий сотрудников СОГГЛ, отвечавших за наблюдение, контроль и охрану границы, и должно дать объективную оценку произошедшему, передаёт LRT.