Հինգ տարի շարունակ դուք որպես երկնային մանանա ժողովրդին կերակրում էիք դպրոցների կառուցման ծրագրով՝ խոստանալով հինգ տարում կառուցել 300 դպրոց և 500 մանկապարտեզ, սակայն կատարվել է խոստացվածի կեսից պակասը կամ մոտավորապես կեսը։ Այս մասին օգոստոսի 17-ին Ազգային ժողովի նիստում Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի ընտրության հարցի քննարկման ժամանակ հայտարարել է «Հայաստան» ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը՝ դիմելով իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ներկայացուցիչներին։
Նա նշել է, որ 2025 թվականի տարեվերջի դրությամբ «300 դպրոց» ծրագրի շրջանակում աշխատանքներն ավարտվել են ընդամենը 122 դպրոցում, իսկ «500 մանկապարտեզ և նախադպրոցական հաստատություն» ծրագրի շրջանակում՝ 280-ում։
«Կառավարության որոշման համաձայն՝ 2026 թվականի սեպտեմբերից մոտ 229 փոքր դպրոց կփակվի կամ կմիավորվի։ Դրանցից 55-ը սահմանամերձ դպրոցներ են։ Դա նշանակում է, որ մոտ 8700 երեխա ստիպված կլինի հաճախել այլ բնակավայրերում գտնվող դպրոցներ։ Ընդ որում, մոտ 2000 մանկավարժի և այլ աշխատակիցների ճակատագիրը շարունակում է մնալ անորոշ»,- ասել է Գալստյանը։

Пять лет подряд вы кормили народ, словно манной небесной, программой строительства школ, обещая за пять лет построить 300 школ и 500 детских садов, однако выполнено меньше половины или около половины обещанного. Об этом на заседании Национального Собрания во время обсуждения вопроса об избрании председателя постоянной парламентской Комиссии по образованию, науке, культуре, диаспоре, молодежи и спорту заявила 17 августа депутат от оппозиционного блока «Армения» Лилит Галстян, обращаясь к представителям правящей партии «Гражданский договор».
Она отметила, что по состоянию на конец 2025 года в рамках программы «300 школ» работы завершены всего в 122 школах, а в рамках программы «500 детских садов и дошкольных учреждений» – в 280.
«Согласно решению Правительства, с сентября 2026 года около 229 небольших школ будут закрыты или объединены. 55 из них – приграничные школы. Это означает, что около 8700 детей будут вынуждены ездить в школы, расположенные в других населенных пунктах. При этом судьба примерно 2000 педагогов и других сотрудников продолжает оставаться неопределенной», - сказала Галстян.