ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարծում է, որ Իրանը պետք է «բարձրացնի կապիտուլյացիայի սպիտակ դրոշը»։ Այս մասին նա հայտարարել է Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Թրամփը նաև հաստատել է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) հետ խաղաղ բանակցությունների համար գաղտնի ալիքի առկայությունը։
«Նրանք պետք է բարձրացնեն կապիտուլյացիայի սպիտակ դրոշը», — հայտարարել է Թրամփը՝ հաստատելով ԻՀՊԿ-ի հետ կուլիսային բանակցությունների մասին հաղորդումները, հավելելով, որ դրանք ընթանում են միջնորդներին և իրանցի քաղաքական պաշտոնյաներին շրջանցելով։
Թեև 60-օրյա հրադադարի ժամկետը լրանում է երկուշաբթի օրը, Թրամփը նշել է, որ դեռ ժամանակ կա խաղաղության հասնելու և Իրանի կողմից իր հիմնական պահանջը կատարելու համար։ «Թիվ մեկ նպատակը կա և միշտ կլինի այն, որ Իրանը որևէ պարագայում չի կարող միջուկային զենք ունենալ», — գրել է նա Truth Social սոցիալական ցանցում՝ մոտավորապես այն նույն ժամին, երբ բացառիկ հեռախոսազրույց է ունեցել Fox News-ի թղթակից Թրեյ Ինգստի հետ։
«Ես որևէ ժամանակացույց չունեմ, — ասել է Թրամփը, — ես ոչ մի տեղ չեմ շտապում»։
Նա հաստատել է, որ ԱՄՆ պաշտոնյաները փակ ալիքներով ուղիղ կապ են պահպանում ԻՀՊԿ-ի ներկայացուցիչների հետ։ «Նրանք լավ պոկեր խաղացողներ են, բայց մահանում են», — նշել է Թրամփը։
Մինչ ենթադրություններ են շրջանառվում, թե Իրանը հավատարիմ է մնում Թրամփի դեմ ժամանակ շահելու իր բազմամյա ռազմավարությանը՝ ընդհուպ մինչև միջանկյալ կամ 2028 թվականի ընտրությունները, Թրամփը հերքել է այն պնդումը, թե քաղաքականությունն է որոշում իր՝ որպես գերագույն գլխավոր հրամանատարի ռազմական ռազմավարությունը։
«Միջանկյալ ընտրությունները դրա հետ որևէ կապ չունեն», — հայտարարել է նա։
Թրամփը նաև սպառնալիք է հնչեցրել Օմանի հասցեին՝ պատասխանելով Իրանի շուրջ բանակցություններում Պարսից ծոցի այս երկրի դերի մասին հարցին։ «Եթե Օմանը կանգնի մեր ճանապարհին, մենք նրանց կռմբակոծենք և կուղարկենք գրողի ծոցը», — ասել է Թրամփը։
Այնուհետև նախագահը ուշադրությունը տեղափոխել է Իսրայելի վրա։ «Կարծում եմ՝ ճիշտ կլինի, որ ես զերծ մնամ Իսրայելում տեղի ունեցող ընտրություններից, բայց ես կարող եմ ինչ-որ մեկին աջակցել», — ասել է Թրամփը։
Թրամփը նաև հայտարարել է, որ Իսրայելը չպետք է հարվածներ հասցնի Գազայի հատվածին, քանի որ շարունակվում են ծրագրի հաջորդ փուլի առաջմղման ջանքերը, որը ենթադրում է ՀԱՄԱՍ-ի զինաթափում։ «Մենք մեր հարաբերություններն ունենք ՀԱՄԱՍ-ի հետ, — ասել է Թրամփը։ — Նրանք հանձնում են զենքը»։
Չնայած այն բանին, որ Իսրայելը հրաժարվում է վստահել ՀԱՄԱՍ-ին, Թրամփը ակնարկել է, որ կկարողանա խաղաղություն կնքել ինչպես ՀԱՄԱՍ-ի, այնպես էլ Իսրայելի հետ։
Թրամփը նաև հերքել է այն մտահոգությունները, թե հակամարտությունը կարող է ծանրաբեռնել ամերիկյան զինանոցը՝ նսեմացնելով արդեն օգտագործված ամերիկյան կրակային հզորության ծավալը։ «Այն, ինչ մենք օգտագործել ենք, պարզապես չնչին բան է, — ասել է Թրամփը։ — Մենք շատ միջին դասի զենք ունենք»։

Президент США Дональд Трамп считает, что Иран должен «поднять белый флаг капитуляции». Об этом он заявил в интервью телеканалу Fox News.
Трмап также подтвердил наличие секретного канала для мирных переговоров с Корпусом стражей исламской революции (КСИР).
«Они должны поднять белый флаг капитуляции», — заявил Трамп, подтвердив сообщения о закулисных переговорах с КСИР, которые ведутся в обход посредников и иранских политических чиновников.
Хотя срок 60-дневного прекращения огня истекает в понедельник, Трамп отметил, что еще есть время для достижения мира и выполнения Ираном его главного требования. «Цель номер один есть и всегда будет заключаться в том, что у Ирана ни при каких обстоятельствах не может быть ядерного оружия», — написал он в соцсети Truth Social примерно во время эксклюзивного звонка корреспонденту Fox News Трею Ингсту.
«У меня нет никакого графика, — сказал Трамп,  — Я никуда не спешу».
Он подтвердил, что официальные лица США поддерживают прямую связь по закрытым каналам с представителями КСИР. «Они хорошие игроки в покер, но они умирают», — отметил Трамп.
На фоне циркулирующих спекуляций о том, что Иран придерживается своей многолетней стратегии затягивания времени в отношении Трампа в преддверии промежуточных выборов или даже 2028 года, Трамп отверг предположение о том, что политика определяет его военную стратегию как главнокомандующего.
«Промежуточные выборы не имеют никакого отношения, — заявил он.
Трамп также выступил с угрозой в адрес Омана, отвечая на вопрос о роли этой страны Персидского залива в переговорах по Ирану. «Если Оман встанет у нас на пути, мы разбомбим их к чертям», — сказал Трамп.
Затем президент переключил внимание на Израиль. «Я думаю, что для меня будет правильнее держаться в стороне от выборов в Израиле, но я могу кого-то поддержать», — сказал Трамп.
Трамп также заявил, что Израилю не следует наносить удары по сектору Газа на фоне продолжающихся усилий по продвижению следующего этапа плана, который включает разоружение ХАМАС. «У нас свои отношения с ХАМАС, — сказал Трамп. — Они сдают свое оружие».
Несмотря на то, что Израиль отказывается доверять  ХАМАС, Трамп намекнул, что сможет заключить мир как  ХАМАС, так и с Израилем.
Трамп также опроверг опасения по поводу нагрузки, которую конфликт может оказывать на американские запасы вооружений, преуменьшив масштаб уже использованной американской огневой мощи. «То, что мы использовали, — это сущие пустяки, — сказал Трамп. — У нас много оружия среднего класса».