Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հայտարարել է, որ վճռական պատասխան կտա ցանկացած նոր սպառնալիքի կամ ագրեսիայի ակտի։
ԻՀՊԿ-ն հայտարարությամբ է հանդես եկել Իրանի դեմ 1980-ականներին Սադամ Հուսեյնի մղած պարտադրված պատերազմի ընթացքում գերության մեջ հայտնված իրանցի ռազմագերիների հայրենիք վերադարձի 36-րդ տարելիցի առթիվ, հաղորդում է Press TV-ն։
ԻՀՊԿ-ում հայտարարել են, որ ներկայիս ճգնաժամային պահին իր զինծառայողները ոգեշնչվում են իրանցի ռազմագերիների անձնազոհությունից, տոկունությունից և խիզախությունից՝ ապավինելով Ամենաբարձրյալին և հետևելով Իսլամական հեղափոխության առաջնորդ այաթոլլա Սեյեդ Մոջթաբա Խամենեիի ցուցումներին։
Հայտարարության մեջ նշվում է նաև, որ ԻՀՊԿ-ն «հավաստիացնում է Իրանի արժանապատիվ ժողովրդին, որ իր ուժերը, գտնվելով լիակատար պատրաստվածության վիճակում և վճռականորեն տրամադրված լինելով գործի դնել առկա ամբողջ ներուժը, կգործեն երկրի մյուս հզոր զինված ուժերի հետ սերտ համակարգմամբ և փոխգործակցությամբ՝ պաշտպանելու համար Իսլամական հեղափոխությունը և Իրանի տարածքային ամբողջականությունը, անկախությունը, արժանապատվությունն ու ազգային շահերը»։
Էլիտար ռազմական կազմավորումը նախազգուշացրել է նաև, որ իր զինծառայողներն «առավելագույն հաստատակամությամբ վճռականորեն կջախջախեն ցանկացած սպառնալիք կամ ագրեսիայի ակտ»՝ հենվելով առավելագույն զսպման ռազմավարության և հզոր հարձակողական գործողությունների վրա։
ԻՀՊԿ-ում նշել են, որ օգոստոսի 17-ն այն օրն է, երբ իրանցի ռազմագերիները մի քանի տարվա բանտարկությունից հետո վերադարձան հայրենիք Սադամ Հուսեյնի ռեժիմի տխրահռչակ բանտերից։
ԻՀՊԿ-ի հայտարարության մեջ ռազմագերիները կոչվել են «Իրանի դիրքորոշման արդարացիության և նրա նկատմամբ գործադրված անարդարության կենդանի վկայություն»։ Գերատեսչությունում ընդգծել են, որ նրանք շարունակում են նահատակների ժառանգությունը, ծառայում են որպես համբերության և տոկունության օրինակ և մարմնավորում ազատության ու պատվի իդեալները։

Корпус стражей Исламской революции (КСИР) заявил, что даст решительный ответ на любую новую угрозу или акт агрессии.
КСИР выступил с заявлением по случаю 36-й годовщины возвращения на родину иранских военнопленных, находившихся в плену в 1980-х годах во время навязанной Ирану войны, которую вел против страны Саддам Хусейн, сообщает Press TV.
В КСИР заявили, что в нынешний критический момент его военнослужащие черпают вдохновение в самоотверженности, стойкости и мужестве иранских военнопленных, полагаясь на Всевышнего и следуя указаниям лидера Исламской революции аятоллы Сейеда Моджтабы Хаменеи.
В заявлении также говорится, что КСИР «заверяет достойный народ Ирана в том, что его силы, находящиеся в состоянии полной готовности и решительно настроенные задействовать весь имеющийся потенциал, будут действовать в тесной координации и взаимодействии с другими мощными вооруженными силами страны, чтобы защищать Исламскую революцию и территориальную целостность, независимость, достоинство и национальные интересы Ирана».
Элитное военное формирование также предупредило, что его военнослужащие «решительно сокрушат любую угрозу или акт агрессии с максимальной твердостью», опираясь на стратегию максимального сдерживания и мощные наступательные операции.
В КСИР отметили, что 17 августа — день, когда иранские военнопленные вернулись на родину после нескольких лет заключения в печально известных тюрьмах режима Саддама Хусейна.
В заявлении КСИР военнопленные названы «живым свидетельством справедливости позиции Ирана и несправедливости, которой он подвергся». В ведомстве подчеркнули, что они продолжают наследие мучеников, служат примером терпения и стойкости и воплощают идеалы свободы и чести.