Իտալական Վերածննդի դարաշրջանի վարպետ Անտոնելլո դա Մեսսինայի չորս կտավների գողությունը հնարավոր է առնչվում է կազմակերպված հանցավորությանը և լուրջ հարցեր է առաջացրել Սիցիլիայում նկարչի հայրենի քաղաքում գտնվող թանգարանի անվտանգության վերաբերյալ, հայտարարել է տեղական պաշտոնյան։
Մեսսինայի մշակույթի հարցերով խորհրդական Էնցո Կարուզոն նշել է, որ դժվար է հասկանալ՝ ինչպես են գողերը կարողացել ընդամենը մի քանի րոպեում դուրս բերել նկարներն՝ առանց թանգարանի հատակագծի մասին մանրամասն պատկերացում ունենալու։
«Սա շատ, շատ տարօրինակ պատմություն է»,- Reuters-ին տված հարցազրույցում ասել է Կարուզոն։
Գողությունը տեղի է ունեցել շաբաթ օրը և ցնցել է Իտալիան՝ կրկին հիշեցնելով 1969 թվականին Պալերմոյի եկեղեցուց Կարավաջոյի գլուխգործոցի անհետացումը։ Այդ գործը վաղուց կապում են սիցիլիական Cosa Nostra մաֆիայի հետ, սակայն այն մինչ օրս մնում է չբացահայտված։
Չափազանց հայտնի են վաճառվելու համար
Կարուզոն հայտարարել է, որ Անտոնելլո դա Մեսսինայի գողացված աշխատանքներն այնքան հայտնի են, որ դրանք վաճառել նույնիսկ սև շուկայում գրեթե անհնար է։ Նրա կարծիքով՝ դա հավանականություն է ստեղծում, որ նկարները կարող են օգտագործվել որպես ճնշման լծակ կամ գրավ հանցավոր գործարքների շրջանակում։
«Մա՞ֆիա։ Միանգամայն հնարավոր է, որ նրանք փորձեն շանտաժի ենթարկել հենց պետությանը՝ նկարները վերադարձնելու դիմաց։ Դրանք այն գործընթացներն են, որոնք սովորական մարդիկ երբեք չեն տեսնում»,- ասել է նա։
Ըստ պաշտոնյայի՝ մեկ այլ հնարավոր սցենարն այն է, որ նկարները կարող են օգտագործվել որպես գրավ կամ յուրատեսակ արժույթ քրեական աշխարհի ներսում։
Գողերը շաբաթ երեկոյան ներթափանցել են Մեսսինայի Ակկասցինայի տարածաշրջանային թանգարան, երբ քաղաքում ընթանում էր կրոնական տոն, որը փողոցներում հավաքել էր հազարավոր մարդկանց։
Գողության մասին հայտնի է դարձել միայն մոտ երկու ժամ անց։ Զբոսաշրջիկները հայտնաբերել են Անտոնելլոյի երկու նկար՝ ըստ երևույթին հանցագործների կողմից թողնված, հենված թանգարանի ցանկապատին։
Կարուզոն նաև կասկածի տակ է դրել, թե որքան լավ էին գողերը պատրաստվել հանցագործությանը։ Նա ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ երկու նկար թողնվել էին հենց փողոցում։
«Հնարավոր է՝ նրանք չէին սպասում, թե որքան ծանր կլինեն նկարները։ Դրանք փայտե վահանակներ են… Նկարները գողանալն այնքան հեշտ չէ, որքան կտավը, որը կարելի է կտրել շրջանակից»,- ասել է նա։
Նրա կարծիքով՝ արվեստի գործերի պրոֆեսիոնալ գողը սովորաբար տասնյակ միլիոնավոր եվրո արժողությամբ նկարների հետ շատ ավելի զգույշ կվարվեր։ Սակայն այս դեպքում, նշել է Կարուզոն, հանցագործները նույնիսկ չեն փորձել կտավները պաշտպանել։
Մեսսինա է ուղևորվում իտալական ոստիկանության արվեստի գործերի գողությունների դեմ պայքարի մասնագիտացված ստորաբաժանումը։ Ընդամենը երեք օր առաջ ստորաբաժանման աշխատակիցներն օգնել էին վերադարձնել Պիեռ-Օգյուստ Ռենուարի, Անրի Մատիսի և Պոլ Սեզանի նկարները, որոնք այս տարվա սկզբին գողացվել էին Պարմայի մերձակայքում գտնվող թանգարանից։
Արվեստի գործերի գողությունների քննությամբ զբաղվող Հռոմի ոստիկանության ստորաբաժանումն անհետացած գլուխգործոցներ հայտնաբերելու լուրջ փորձ ունի։ Սակայն Սիցիլիային մինչ օրս շարունակում է հետապնդել Կարավաջոյի անհետացած նկարի հիշողությունը։
«Այնպիսի զգացողություն ունեմ, որ գողերը կարող են Անտոնելլոյի նկարները պահել գաղտնի վայրում, մինչև իրավիճակը հանդարտվի,- ասել է Կարուզոն։- Կամ, հնարավոր է, դրանք անմիջապես ծովային ճանապարհով դուրս են բերել»,- հավելել է նա՝ նշելով, որ թանգարանը գտնվում է Մեսսինայի նեղուցից ոչ հեռու։
«Հույսն այն է, որ վաղ թե ուշ դրանք կրկին կհայտնվեն»։
Մաֆիայի առնչության վարկածը մնում է չհաստատված, իսկ հետագա քննությունը կենտրոնանալու է այն հարցի վրա, թե արդյոք թանգարանի աշխատակիցները կարող էին օգնել կազմակերպել գողությունը, քանի որ պաշտոնական տվյալներով ահազանգման համակարգն ու տեսահսկումը անխափան են աշխատել։

Кража четырех картин итальянского мастера эпохи Возрождения Антонелло да Мессины могла быть связана с организованной преступностью и вызвала серьезные вопросы относительно безопасности музея в родном городе художника на Сицилии, заявил местный чиновник.
Энцо Карузо, советник Мессины по вопросам культуры, отметил, что трудно понять, как воры смогли вынести картины всего за несколько минут, не имея подробного представления о планировке музея.
«Это очень, очень странная история», — сказал Карузо в интервью Reuters.
Кража произошла в субботу и потрясла Италию, вновь напомнив об исчезновении в 1969 году шедевра Караваджо из церкви в Палермо. Это дело давно связывают с сицилийской мафией Cosa Nostra, однако до сих пор оно остается нераскрытым.
Слишком известны, чтобы их продать
Карузо заявил, что украденные работы Антонелло да Мессины настолько известны, что продать их даже на черном рынке практически невозможно. Это, по его словам, создает вероятность того, что картины могут использоваться в качестве рычага давления или залога в рамках преступных сделок.
«Мафия? Вполне возможно, что они попытаются шантажировать само государство для возвращения картин. Это те процессы, которых обычные люди никогда не видят», — сказал он.
Еще один возможный сценарий, по словам чиновника, заключается в том, что картины могут использоваться в качестве залога или своеобразной валюты внутри криминального мира.
Воры проникли в Региональный музей Аккасцина в Мессине в субботу вечером, когда в городе проходил религиозный праздник, собравший на улицах тысячи людей.
О краже стало известно лишь примерно через два часа. Туристы обнаружили две картины Антонелло, по всей видимости брошенные преступниками, прислоненными к ограждению музея.
Карузо также усомнился в том, насколько хорошо воры подготовились к преступлению. Он обратил внимание на то, что две картины были оставлены прямо на улице.
«Возможно, они не ожидали, насколько тяжелыми окажутся картины. Это деревянные панели… украсть их не так просто, как холст, который можно вырезать из рамы», — сказал он.
По его словам, профессиональный похититель произведений искусства обычно обращался бы с картинами стоимостью в десятки миллионов евро гораздо осторожнее. Однако в данном случае, отметил Карузо, преступники даже не предприняли попытки защитить полотна.
В Мессину направляется специализированное подразделение итальянской полиции по борьбе с кражами произведений искусства. Всего три дня назад его сотрудники помогли вернуть картины Пьера-Огюста Ренуара, Анри Матисса и Поля Сезанна, похищенные ранее в этом году из музея неподалеку от Пармы.
Римское подразделение полиции, занимающееся расследованием краж произведений искусства, имеет серьезный опыт в обнаружении пропавших шедевров. Однако Сицилию по-прежнему преследует память об исчезнувшей картине Караваджо.
«У меня такое ощущение, что воры могут держать картины Антонелло в тайном месте, пока ситуация не успокоится, — сказал Карузо. — Или, возможно, они сразу вывезли их морским путем», — добавил он, отметив, что музей расположен недалеко от Мессинского пролива.
«Надежда заключается в том, что рано или поздно они вновь появятся».
Версия о причастности мафии остается неподтвержденной, а дальнейшее расследование будет сосредоточено на том, могли ли сотрудники музея помочь организовать кражу, поскольку сигнализация и видеонаблюдение, по официальным данным, работали нормально.