Հայաստանում առաջին կիսամյակում բացահայտվել է ավտոմեքենաների թալանով զբաղվող 42 հանցավոր խումբ։ Այդ մասին օգոստոսի 18-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է ՆԳ փոխնախարարի պաշտոնակատար, ՆԳՆ ոստիկանության պետ Կամո Ցուցուլյանը։
Նրա խոսքով՝ նշված ժամանակահատվածում գրանցվել է ավտոմեքենաների մասերի գողության 920 դեպք, որոնցից որոշ դեպքերում դրանք ուղեկցվել են սրահներից գողություններով։ Սա 462-ով պակաս է, քան անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածում։ Արձագանքելով բնակիչների արդարացի վրդովմունքին՝ իրավապահները վնասազերծել են 42 հանցավոր խմբեր, որոնցից 18-ը «մասնագիտացած» էին պահեստամասերի և համարանիշների գողությունների վրա։ Իրավիճակը փոխելու նպատակով նախաձեռնվել է օրենսդրական փոփոխություն՝ նման հանցագործությունների համար պատիժը խստացնելու նպատակով։

В Армении в первом полугодии выявлены 42 преступные группы, промышлявших грабежом автомобилей. Об этом сообщил исполняющий обязанности заместителя министра внутренних дел- начальник полиции МВД Камо Цуцулян 18 августа на пресс-конференции.
По его словам, за указанный промежуток времени зарегистрировано 920 краж деталей автомобилей, в некоторых случаях они сопровождались кражей из салонов. Это на 462 меньше, чем за аналогичный период прошлого года. Реагируя на справедливое возмущение жителей, правоохранители нейтрализовали 42 преступных группы, из них 18 «специализировались» на деталях и номерах. С целью изменить ситуацию было инициировано законодательное изменение с целью ужесточения наказания за подобные преступления.