NEWS.am-ը Կալիֆոռնիայում այցելել է Միացյալ Նահանգների ամենահայաշատ քաղաքի՝ Գլենդելի քաղաքապետարան և հյուրընկալվել Գլենդելի առաջին հայ կին քաղաքապետ, քաղաքային խորհրդի նորընտիր անդամ Էլեն Ասատրյանին:
Շնորհավորում եմ Ձեզ վերստին քաղաքային խորհրդի անդամ ընտրվելու կապացությամբ: Խնդրում եմ, նախ, հայաստանյան լսարանի համար ներկայացրեք Ձեր քաղաքի կառավարման առանձնահատկությունները։ Ո՞րն է Ձեր՝ որպես քաղաքային խորհրդի անդամի դերակատարումը քաղաքի կյանքում։
Գլենդելն իր կառուցվածքով շատ է տարբերվում Երևանից և Հայաստանում գործող համակարգից։ Նախ և առաջ՝ մենք ընտրում ենք խորհրդի հինգ անդամ։ Ընտրություններն անցկացվում են երկու տարին մեկ․ օրինակ՝ այս անգամ ընտրվեց երեք հոգի, իսկ հաջորդ ընտրությանը կլինեն մյուս երկուսը, որոնք պետք է վերընտրվեն։
Ընտրվելուց հետո և պաշտոնավարման ընթացքում խորհրդի բոլոր անդամները հավասար են, այդ թվում՝ քաղաքապետի հետ։ Գլենդելի քաղաքապետը չունի «ավելորդ» կամ բացառիկ ուժ, ինչպես Երևանում է։ Որոշումներ կայացնելու համար անհրաժեշտ է առնվազն երեք քվե, իսկ հողհատկացման կամ շինարարական որոշակի հարցերում՝ չորս քվե։ Քաղաքապետն այն տարում, երբ ընտրվում է խորհրդի կողմից, դառնում է քաղաքի ներկայացուցիչը (խոսնակը) և վարում է նիստերը։
Կարևոր է նաև նշել, որ քաղաքային խորհուրդն անմիջականորեն չի ղեկավարում աշխատակազմը։ Մենք աշխատանքի ենք ընդունում քաղաքային մենեջերին (City Manager), ով էլ ղեկավարում է քաղաքապետարանի առօրյա աշխատանքն ու ողջ աշխատակազմը։
Իսկ քվեարկությունների ժամանակ հաճա՞խ են լինում անհամաձայնություններ, և հարցերի քննարկումը երկար ձգձգվո՞ւմ է։
Այո՛, բայց կարծում եմ՝ դա ժողովրդավարության լավագույն կողմերից է։ Շատ հարցերի շուրջ կա միասնական դիրքորոշում, բայց եղել են դեպքեր, երբ որևէ հարցի լուծումը տևել է երեք, չորս կամ հինգ տարի՝ մինչև առաջ գնալը։ Դա պատահում է, երբ համաձայնություն չկա, կամ նոր տեղեկատվություն է ի հայտ գալիս։ Երբ հարցը դառնում է չափազանց քաղաքականացված, աշխատանքն առաջ տանելը բավականին դժվարանում է։
Ինչպիսի՞ խոշոր նախաձեռնություններ կան, որոնք պատրաստվում եք իրականացնել այս շրջանում։
Նախաձեռնություններն ամբողջովին նոր չեն, քանի որ վերջին չորս տարիներին պայքարել եմ դրանց համար։ Այստեղ գործընթացները շատ դանդաղ են առաջ գնում, ինչն ինձ համար երբեմն հիասթափեցնող է։ Մինչ ընտրվելը ես ընտրարշավներ էի ղեկավարում․ այնտեղ ամեն ինչ շատ արագ է կատարվում, մինչդեռ քաղաքականության մեջ ամեն ինչ դանդաղ է ընթանում։
Լինելով քաղաքի պատմության մեջ 7-րդ կին քաղաքապետը, առաջին հայ կին քաղաքապետը ու առաջիններից մեկը ներգաղթյալների շարքում, ինձ համար առաջնահերթություն է կանանց և աղջիկների հզորացման ծրագրերի իրականացումը։ Հաճախ ասում են, թե Ամերիկան տարբերվում է այլ երկրներից․ ես համաձայն չեմ։ Պատմությունը ցույց է տալիս, որ այն խտրականությունը, որը կա տարբեր երկրներում, առկա է նաև Ամերիկայում և մեր քաղաքում։
Ինձ համար կարևոր է ոչ թե ուղղակի աթոռ զբաղեցնելը, այլ այն, թե ինչպես ես ներկայանում և ինչ հույս ես տալիս ապագա սերունդների կանանց ու աղջիկներին։ Անցած չորս տարիներին չի եղել մի պահ, որ հեռանամ իմ սկզբունքներից, խոստումներից կամ լռեմ։
Բացի այդ, ինձ համար առանցքային են փոքր բիզնեսների աջակցությունը, տնտեսական զարգացումը, ինչպես նաև քաղաքում զբոսայգիների, կանաչ տարածքների և միջոցառումների կազմակերպումը։ Լինի դա Վարդավառի տոնակատարություն, թե համերգ, դրանք ոչ միայն առողջ համայնք են ձևավորում, այլև աջակցում են փոքր բիզնեսին (մարդիկ գալիս են, սրճում, սնվում են)։ Սա նաև հնարավորություն է ընտանիքների համար՝ առանց լրացուցիչ ֆինանսական բեռի լավ ժամանակ անցկացնելու։
Որքանով տեղյակ եմ, Դուք 10 տարեկանում եք տեղափոխվել ԱՄՆ։ Որպես ներգաղթյալ՝ ինչպիսի՞ դժվարությունների եք բախվել քաղաքական ու հասարակական կյանք մուտք գործելու ճանապարհին։ Հե՞շտ էր ինտեգրվել ամերիկյան միջավայրին։
Երբ հետ եմ նայում, չեմ մտածում, թե դժվար է եղել․ դա թերևս մտածելակերպի հարց է։ Մեր ընտանիքում իրավունք չունեինք ասելու «չենք կարող»։ Հայրս միշտ ասում էր՝ «չկա «չեմ կարող», կա «չգիտեմ ինչպես, որ սովորեմ»»։ ԱՄՆ տեղափոխվելիս անգլերեն չգիտեի, ոչ ոքի չէի ճանաչում, բայց դա խոչընդոտ չեղավ, քանի որ միշտ կար նպատակ, որին պետք էր հասնել։
Անձնական հարթությունում դա իմ մոտեցումն է, բայց եթե խոսենք մեր հայ համայնքի դիրքերի ամրապնդման մասին, դա եղել է երկարատև ու դժվարին պայքար։ Տարիների ընթացքում համայնքն աճել է։ Նրանք, որոնք եկել են վերջին 10 տարիներին, գուցե չեն պատկերացնում, թե որքան է փոխվել քաղաքը։ Այսօր քաղաքապետարանի գրեթե բոլոր բաժիններում և տարբեր պաշտոններում կան հայ աշխատակիցներ։
Ինչպե՞ս է փոխվել քաղաքի դեմքը այս ընթացքում։
Ամեն ինչ սկսվեց 1999 թվականին, երբ Րաֆֆի Մանուկյանն առաջադրեց իր թեկնածությունը։ Մենք հազարավոր հայերի գրանցեցինք քվեարկության համար և առաջին անգամ կարողացանք ընտրել հայ ներկայացուցչի՝ հայկական քվեներով:
Ավելի ուշ, երբ ես Հայ դատի գրասենյակի տնօրենն էի, ստեղծեցինք Հայ քվե ծրագիրը։ Երկու տարում միայն Գլենդելում գրանցեցինք մոտ 50,000 հայ ընտրողի, որպեսզի մեր ձայնը լսելի դառնա ոչ միայն Գլենդելում, այլև Լոս Անջելեսում, նահանգային և ֆեդերալ մակարդակներում։
Երբ 16 տարեկան էի, քաղաքային նիստերին մի կին կար, ով ամեն երեքշաբթի հայտարարում էր, թե «հայերը պետք է վերադառնան այնտեղ, որտեղից եկել են»։ Այսօր իրավիճակը լրիվ այլ է։
Ներգաղթյալ ընտանիքների համար համակարգերն ի սկզբանե հարմարեցված չեն եղել, որպեսզի տեղեկատվությունն ու ծրագրերը հասանելի լինեն։ Իմ առաջնահերթություններից է եղել այն, որ ցանկացած տեղեկատվություն հանրությանը հասցվի առնվազն հինգ լեզվով։ Օրինակ՝ անտառային հրդեհների ժամանակ, երբ քաղաքապետ էի, պահանջեցի, որ բոլոր հայտարարությունները տարածվեն բոլոր լեզուներով, քանի որ դա մարդկանց անվտանգության ու կյանքի հարցն էր։ Գլենդելի բնակչության ավելի քան 54%-ը ծնվել է ԱՄՆ-ից դուրս։
Ներկայումս Գլենդելում որքա՞ն է հայերի թիվը:
Հստակ թիվ ասել հնարավոր չէ, քանի որ ԱՄՆ մարդահամարի ձևաթերթիկներում «հայ» առանձին նշում չկա։ Միշտ ասվել է, որ քաղաքի 40%-ը հայեր են, բայց դա պաշտոնապես հաստատված թիվ չէ։ Ցուցանիշը փոփոխվում է։ Մի կողմից զգացվում է հայ համայնքի մեծ ներկայությունն ու ներդրումը, մյուս կողմից՝ Գլենդելում կյանքի և տների գների թանկացման պատճառով շատ երիտասարդ ընտանիքներ տեղափոխվում են Սան Ֆերնանդո Հովտի այլ քաղաքներ, որտեղ բնակարաններն ավելի մատչելի են։
Ինչո՞ւ է թանկացել կյանքը Գլենդելում։
Երբ քաղաքդ դառնում է ամենաանվտանգներից ու ամենամաքուրներից մեկը, ավելի շատ մարդիկ են ցանկանում ապրել այստեղ։ Պահանջարկը մեծ է, իսկ տների քանակը՝ սահմանափակ։
Վերջին 4 տարիներին քաղաքային խորհուրդը և քաղաքապետարանը պատմական ծավալի մատչելի բնակարաններ են կառուցել։ Ծրագրերից շատերն ուղղված են մեծահասակներին, բայց ես պայքարում եմ, որ դրանցից օգտվեն նաև աշխատող երիտասարդները կամ մասնագետները, որոնք ունեն եկամուտ (օրինակ՝ 50,000-ից 100,000 դոլար), բայց բարձր վարձավճարների պատճառով չեն կարողանում առանձին տուն վարձակալել։ Օրինակ՝ մեր «Պիոներ» նախագիծն ունի 340 բնակարան, որոնցից 92-ը հատկացված է մեծահասակներին, իսկ մնացածը՝ ըստ եկամտի մակարդակի։
Ներգաղթյալները, հատկապես կանայք, բախվում են կրկնակի մարտահրավերների՝ երեխաների խնամքի, աշխատանքի և իրավունքների պաշտպանության հարցերում։ Ինչպիսի՞ ծրագրեր կան նրանց աջակցելու համար։
Մենք մեծ ծրագրեր ունենք ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի ոլորտում։ Դա ինձ համար շատ զգայուն թեմա է։ Խնդիրն ավելի մեծ է, քան պաշտոնական թվերն են ցույց տալիս, քանի որ ներգաղթյալները հաճախ չեն դիմում ոստիկանություն։ Վերջին տարում մեր ոստիկանությունը ստացել է ընտանեկան բռնության 675 ահազանգ, ինչը թեև մտահոգիչ, բայց իրական պատկերի համեմատ փոքր թիվ է։

Armenian News-NEWS.am visited the city hall of Glendale, the most Armenian-populated city in the United States, in California, and was hosted by the first Armenian female mayor of Glendale, newly elected member of the city council, Elen Asatryan.
I congratulate you on being re-elected as a member of the city council. Please, first, introduce the features of your city's governance for Armenia’s audience. What is your role as a city council member in the life of the city?
Glendale is very different in its structure from Yerevan and the system operating in Armenia. First of all, we elect five members of the [city] council. Elections are held every two years. For example, this time three people were elected, and in the next election there will be the other two who will have to be re-elected.
Once elected and during their term, all council members are equal, including with the mayor. The mayor of Glendale does not have “redundant” or exclusive power, as is the case in Yerevan. A minimum of three votes is required to make decisions, and four votes are required for certain land allocation or construction issues. The [Glendale] mayor, in the year he or she is elected by the council, becomes the city’s representative—the speaker—and presides over the sessions.
It is also important to note that the [Glendale] city council does not directly manage the staff. We employ a city manager, who manages the day-to-day work and the entire staff of the city hall.
And do disagreements often arise during votes? And does the discussion of matters drag on for a long time?
Yes, but I think that is one of the best aspects of democracy. There is a shared position on many issues, but there have been cases when a solution to an issue took three, four or five years to move forward. This happens when there is no agreement, or new information comes to light. When an issue becomes too politicized, it becomes quite difficult to advance the work.
What are some of the major initiatives that you are preparing to implement in this period?
The initiatives are not entirely new, as I have been fighting for them for the past four years. The processes here are moving very slowly, which is sometimes frustrating for me. Before I was elected, I was managing campaigns; everything happens very quickly there, while in politics everything moves slowly.
Being the seventh female mayor, the first Armenian female mayor in the history of the [Glendale] city, and one of the first among immigrants, implementing programs to empower women and girls is a priority for me. It is often said that America is different from other countries; I disagree. History shows that the discrimination that exists in various countries is also present in America and in our city.
What is important to me is not just holding a seat, but how you present yourself and what hope you give to women and girls of future generations. In the past four years, there has not been a moment when I have deviated from my principles, promises, or remained silent.
In addition, supporting small businesses, economic development, as well as organizing parks, green spaces, and events in the city are key for me. Whether it is a Vardavar celebration or a concert, they not only form a healthy community, but also support small businesses—people come, have coffee, and eat. This is also an opportunity for families to have a good time without an additional financial burden.
As far as I know, you moved to the US at the age of 10. As an immigrant, what difficulties did you face on your way to entering political and public life? Was it easy to integrate into the American environment?
When I look back, I don’t think it was difficult; it was probably a matter of mindset. In our family, we had no right to say “we can’t.” My father always said, “There is no ‘I can’t,’ there is ‘I don’t know how, so I’ll learn.’” When I moved to the US, I didn’t speak English, I didn’t know anyone. But that wasn’t an obstacle, because there was always a goal that needed to be achieved.
On a personal level, that’s my approach. But if we talk about strengthening the positions of our Armenian community [in Glendale], it was a long and difficult struggle. The community has grown over the years. Those who came in the last ten years may not realize how much the city has changed. Today, there are Armenian employees in almost every department and various positions in the city hall.
How has the face of the city changed during this time?
It all started in 1999, when Rafi Manoukian ran for office. We registered thousands of Armenians to vote, and for the first time were able to elect an Armenian representative with Armenian votes.
Later, when I was the director of the Armenian Cause office, we created the Armenian Vote program. In two years, we registered nearly 50,000 Armenian voters in Glendale alone, so that our voices could be heard not only in Glendale, but also in Los Angeles, at the [US] state and federal levels.
When I was 16, there was a woman at the town hall meetings who would declare every Tuesday that "Armenians should return to where they came from.” Today, the situation is completely different.
The systems for immigrant families were not initially adapted to make information and programs accessible. One of my priorities was to make any information available to the public in at least five languages. For example, during the wildfires, when I was mayor, I demanded that all announcements be disseminated in all languages, because it was a matter of people’s safety and lives. More than 54% of Glendale’s population was born outside the US.
How many Armenians are there in Glendale today?
It is impossible to say an exact number, since there is no separate entry for “Armenian” on the US census forms. It has always been said that 40% of the city is Armenian, but this is not an officially confirmed number. The indicator is changing. On the one hand, the large presence and contribution of the Armenian community is felt, on the other hand, due to the high cost of living and housing in Glendale, many young families are moving to other cities in the San Fernando Valley, where housing is more affordable.
Why has living become more expensive in Glendale?
When your city becomes one of the safest and cleanest, more people want to live here. The demand is high, whereas the supply of housing—limited.
Over the past four years, the [Glendale] city council and city hall have built a historic amount of affordable housing. Many of the programs are aimed at seniors, but I am fighting to ensure that they are also accessible to young working people or professionals who have incomes—say, $50,000 to $100,000—but cannot rent a separate home due to high rents. For example, our Pioneer project has 340 apartments, 92 of which are allocated to seniors, and the rest—according to income level.
Immigrants, especially women, face double challenges in terms of childcare, employment, and protection of rights. What programs are available to assist them?
We have big programs in the area of combating domestic violence. This is a very sensitive topic for me. The problem is bigger than official figures indicate, as immigrants often do not go to the police. In the last year, our [Glendale] police received 675 calls of domestic violence, which, although worrying, is a small number compared to the real picture.