2026 թվականի առաջին կիսամյակում պարեկները հայտնաբերել են ավելի քան 11 հազար վարորդի, որոնք ղեկին են նստել ալկոհոլային հարբածության վիճակում։ Այդ մասին օգոստոսի 18-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է ՆԳՆ փոխնախարարի պաշտոնակատար, ՆԳՆ ոստիկանության պետ Կամո Ցուցուլյանը։
Նրա խոսքով՝ ընդհանուր առմամբ արձանագրվել է ՃՏՊ-ների թվի փոքր աճ՝ 2146՝ 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի 2072-ի դիմաց, ընդ որում՝ զոհերի թիվը 4-ով պակաս է, իսկ 2024 թվականի համեմատ՝ 31-ով պակաս։
Կազմվել է ավելի քան 523 հազար արձանագրություն (2025 թվականին՝ ավելի քան 476 հազար), այդ թվում՝ ավելի քան 11 հազարը՝ հարբած վիճակում մեքենա վարելու համար, 115 990-ը՝ առանց ամրագոտու երթևեկելու դեպքերի համար, 60 723-ը՝ արագությունը գերազանցելու համար, ևս մոտ 7 հազար վարորդ էլ ղեկին է նստել՝ զրկված լինելով վարորդական իրավունքից կամ ընդհանրապես չունենալով այն։
Կամո Ցուցուլյանը հակիրճ անդրադարձել է նաև ջրային տեսուչների աշխատանքին՝ նշելով, որ 2025-26 թվականներին նրանց կողմից առգրավվել է մոտ 4 տոննա ապօրինի որսված ձուկ և հայտնաբերվել է որսագողության 53 դեպք։

В первом полугодии 2026г дорожные инспекторы выявили более 11 тысяч водителей, севших за руль в состоянии алкогольного опьянения. Об этом сообщил исполняющий обязанности заместителя министра внутренних дел - начальник полиции МВД Камо Цуцулян 18 августа на пресс-конференции.
По его словам, в целом зафиксирован небольшой рост числа ДТП - 2146 напротив 2072 за аналогичный период 2025г, при этом на 4 меньше погибших и на 31 меньше в сравнении с 2024 г.
Составлено более 523 тысяч протоколов (более 476 тысяч в 2025 г), в том числе за пьяное вождение более 11 тысяч, 115 990 тысяч случаев езды без ремней безопасности, за превышение скорости 60 723 тысяч, еще около 7 тысяч водителей сели за руль будучи лишены или не имея вовсе водительского удостоверения.
Камо Цуцулян вкратце коснулся работы водных инспекторов, сообщив, что за 2025-26 гг ими конфисковано около 4 т не законно выловленной рыбы и выявлено 53 случая браконьерства.