Մեծ Բրիտանիայից նորապսակներ Ալեքսանդր Քրոմին և Մարի Էբերտը օդաչուի հետ միասին զոհվել են Հունաստանի Սիֆնոս կղզում մասնավոր ուղղաթիռի կործանման հետևանքով։ Զույգը Հունաստանում էր հարսանեկան ճանապարհորդության ընթացքում, փոխանցում է BBC News-ը։
Ուղղաթիռը կործանվել է վայրէջքի հրապարակից ընդամենը մի քանի մետր հեռավորության վրա։ Օդաչուն Հունաստանի քաղաքացի էր։
Kathimerini թերթի տվյալներով՝ Քրոմին և Էբերտը ուղղաթիռով թռիչք են կատարել Աթենքի մոտ գտնվող Մարկոպուլո գյուղից և ուղևորվում էին դեպի զբոսաշրջիկների շրջանում հայտնի Սիֆնոս կղզի։
Աղետը տեղի է ունեցել նախատեսված վայրէջքի ժամից քիչ առաջ՝ տեղական ժամանակով մոտ 18:15-ին։ Ուղղաթիռի ընկնելուց հետո հրդեհ է բռնկվել։ Հրշեջներին հաջողվել է մինչև երկուշաբթի երեկո մարել կրակը։
Սիֆնոսի փոխքաղաքապետ Մանոլիս Ֆունդուլակիսը, որը աղետից անմիջապես հետո ժամանել էր դեպքի վայր, Newsit տեղական հրատարակությանը հայտնել է, որ ուղղաթիռից գրեթե ոչինչ չէր մնացել։
Նրա խոսքով՝ տեղի բնակիչները տեսել են, թե ինչպես է ուղղաթիռը ընկել իրենց տներից ընդամենը մի քանի մետր հեռավորության վրա։ Ականատեսները նաև պատմել են «շարժիչի տարօրինակ ձայնի» մասին, որը լսվել էր ընկնելուց անմիջապես առաջ։
Զոհվածներից երկուսին հայտնաբերել են ուղղաթիռի բեկորների մեջ, երրորդին՝ կործանման վայրից փոքր-ինչ հեռու։
Հունաստանի ավիացիոն իշխանությունները սկսել են աղետի հանգամանքների քննությունը։ Նրանց մասնագետները պետք է երեքշաբթի ժամանեն դեպքի վայր՝ ապացույցներ հավաքելու և վկաներին հարցաքննելու համար։
Բրիտանիայի Արտաքին գործերի նախարարությունից հայտնել են, որ հյուպատոսական օգնություն են ցուցաբերում զոհվածների հարազատներին և կապի մեջ են հունական իշխանությունների հետ։
Քրոմին աշխատում էր Blackstone ներդրումային ընկերությունում։ Այնտեղ ցնցված են հայտնել աշխատակցի և նրա կնոջ մահվան մասին՝ նշելով, որ ամուսինները Հունաստանում էին հարսանեկան ճանապարհորդության ընթացքում։

Молодожены из Великобритании Александр Кроми и Мари Эберт погибли вместе с пилотом при крушении частного вертолета на греческом острове Сифнос. Пара находилась в Греции в свадебном путешествии, передаёт BBC News.
Вертолет потерпел крушение всего в нескольких метрах от посадочной площадки. Пилотом был гражданин Греции.
По данным газеты Kathimerini, Кроми и Эберт вылетели на вертолете из деревни Маркопуло неподалеку от Афин и направлялись на популярный туристический остров Сифнос.
Катастрофа произошла незадолго до запланированного времени посадки — около 18:15 по местному времени. После падения вертолета начался пожар. Пожарным удалось потушить пламя к вечеру понедельника.
Заместитель мэра Сифноса Манолис Фундулакис, прибывший на место происшествия вскоре после катастрофы, заявил местному изданию Newsit, что от вертолета практически ничего не осталось.
По его словам, местные жители видели, как вертолет упал всего в нескольких метрах от их домов. Очевидцы также рассказали о «странном звуке двигателя», который был слышен непосредственно перед падением.
Двое погибших были обнаружены внутри обломков вертолета, третий — на небольшом расстоянии от места крушения.
Авиационные власти Греции начали расследование обстоятельств катастрофы. Их специалисты должны прибыть на место во вторник, чтобы собрать доказательства и опросить свидетелей.
В британском Министерстве иностранных дел заявили, что оказывают консульскую помощь родственникам погибших и поддерживают связь с греческими властями.
Кроми работал в инвестиционной компании Blackstone. Там выразили шок в связи с гибелью сотрудника и его жены, отметив, что супруги находились в Греции в свадебном путешествии.