Ֆրանսիան որոշել է արտաքսել իրանցի երկու դիվանագետների՝ ի պատասխան Թեհրանի դրած արգելքի, որով Ֆրանսիայի դեսպանատան երկու աշխատակիցների թույլ չի տրվում վերադառնալ Իրան: Այս մասին երեքշաբթի օրը հայտարարել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն:
«Ֆրանսիայում գտնվող իրանցի երկու դիվանագետներն առաջիկա օրերին կարտաքսվեն երկրից», — X-ի իր էջում գրել է Բարոն։
Նրա խոսքով՝ սա պատասխան քայլ է ֆրանսիացի դիվանագետների հանդեպ անընդունելի վերաբերմունքին, որոնց հուլիսին իրանական ուժայինները մի քանի ժամով բերման էին ենթարկել ու հարցաքննել։
Ֆրանսիացի պաշտոնյան հայտնել է, որ դիվանագետներից մեկը, որը զբաղեցնում էր մշակութային ատաշեի պաշտոնը, ենթարկվել է ֆիզիկական բռնության։ Նրա գնահատմամբ՝ տեղի ունեցածը «ահաբեկչական ծայրահեղ լուրջ փորձ է» և դիվանագիտական անձեռնմխելիության կոպիտ խախտում։
Դեռևս հուլիսի 20-ին Բարոն հայտնել էր ֆրանսիացի դիվանագետներին կանգնեցնելու և հարցաքննելու մասին։ Փարիզի պնդմամբ՝ դեսպանատան աշխատակիցները ճնշումների են ենթարկվել Իրանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ շփվելու պատճառով։
Թեհրանը, սակայն, հերքում է դիվանագետների հանդեպ վատ վերաբերմունքի մասին մեղադրանքները։ Իրանական կողմի պնդմամբ՝ նրանց կարճ ժամանակով են հարցաքննել, քանի որ քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցության պատրվակով վերջիններս «միջամտել են Իրանի ներքին գործերին»։

Франция решила выслать двух иранских дипломатов в ответ на запрет Тегерана на возвращение в Иран двух сотрудников французского посольства. Об этом во вторник заявил министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро.
«Два иранских дипломата во Франции будут высланы в ближайшие дни», — написал Барро в соцсети X.
По его словам, это решение стало ответом на «неприемлемое» обращение с французскими дипломатами, которых в июле на несколько часов задержали и допрашивали иранские силовики.
Французский министр заявил, что один из дипломатов, среди которых был атташе по культуре, подвергся физическому насилию. По его словам, задержание стало «чрезвычайно серьезным актом запугивания» и нарушением дипломатического иммунитета.
20 июля Барро заявил, что французские дипломаты были остановлены и допрошены иранскими властями накануне. В Париже утверждают, что сотрудники посольства стали объектом давления из-за контактов с представителями иранского гражданского общества.
Иранские власти отвергли обвинения в жестоком обращении. В Тегеране заявили, что дипломатов лишь ненадолго допросили, поскольку они «вмешивались во внутренние дела Ирана под предлогом взаимодействия с гражданским обществом».