Ատլանտյան օվկիանոսում հինգշաբթի օրը ձևավորվել է «Դոլլի» արևադարձային փոթորիկը: Այն գտնվում է ցամաքից հեռու, և, օդերևութաբանների կանխատեսումներով, արդեն առաջիկա օրերին սկսելու է արագորեն թուլանալ, հայտնում է «Associated Press»-ը:
Մայամիում գտնվող Փոթորիկների դիտարկման ազգային կենտրոնը հայտնել է, որ փոթորկի վերաբերյալ կանոնավոր կանխատեսումներ է հրապարակելու: Սպասվում է, որ դրա համար ոչ բարենպաստ եղանակային պայմանները ձևավորվել են ուրբաթ օրվանից:
«Դոլլի» փոթորկի անունը որևէ կապ չունի երեքշաբթի օրը մահացած ամերիկացի երգչուհի Դոլլի Փարթոնի հետ: Արևադարձային փոթորիկներին և մրրիկներին անուններ են տրվում Համաշխարհային օդերևութաբանական կազմակերպության (ՀՕԿ) կողմից նախապես հաստատված ցուցակներով, որոնք կրկնվում են վեց տարին մեկ:
«Դոլլին» դարձել է 2026 թվականի Ատլանտյան մրրիկների շրջանի չորրորդ անվանական փոթորիկը: Մինչ այդ այս շրջանում ձևավորվել էին «Արթուր», «Բերթա» և «Քրիստոբալ» արևադարձային փոթորիկները: «Արթուրը» հունիսին հասել էր ԱՄՆ-ի Մեքսիկական ծոցի ափամերձ հատվածին, «Բերթան» հուլիսին առատ անձրևներ էր բերել Լուիզիանա և Տեխաս, իսկ «Քրիստոբալը» օգոստոսի սկզբին արագորեն ցրվել էր Ատլանտյան օվկիանոսի վրա:
ԱՄՆ-ի Օվկիանոսային և մթնոլորտային հետազոտությունների ազգային վարչությունը (NOAA) այս տարի կանխատեսում է միջինից ցածր մրրիկների շրջան: Սպասվում է 8-ից 14 անվանական փոթորիկների ձևավորում, որոնցից 3-ից 6-ը կարող են հասնել մրրկային ուժգնության, իսկ 1-ից 3-ը՝ վերածվել հզոր մրրիկների:
Փոթորիկներին անուններ են տալիս նախազգուշացումների փոխանցումը դյուրացնելու և շփոթմունքից խուսափելու համար: ՀՕԿ-ի կանոնների համաձայն՝ անունները պետք է լինեն կարճ, հեշտ արտասանվող և ծանոթ լինեն համապատասխան տարածաշրջանների բնակիչներին: Հատկապես ավերիչ փոթորիկների անունները հետագայում կարող են հանվել ցուցակներից: Այսպիսով, 2025 թվականին Կարիբյան ավազանին հարվածած 5-րդ կատեգորիայի ավերիչ «Մելիսա» փոթորկից հետո այդ անունը հանվել է գործածությունից:

В Атлантическом океане в четверг сформировался тропический шторм «Долли». Он находится далеко от суши, и, по прогнозам синоптиков, уже в ближайшие дни начнет быстро ослабевать, сообщает Associated Press.
Национальный центр по наблюдению за ураганами США в Майами сообщил, что будет выпускать регулярные прогнозы по шторму. Ожидается, что неблагоприятные для него погодные условия начнут складываться с пятницы.
Появление шторма «Долли» никак не связано со смертью американской певицы Долли Партон, которая умерла во вторник. Названия тропическим штормам и ураганам присваивают по заранее утвержденным спискам Всемирной метеорологической организации, которые повторяются каждые шесть лет.
«Долли» стал четвертым именным штормом Атлантического сезона 2026 года. До него в этом сезоне сформировались тропические штормы «Артур», «Берта» и «Кристобаль». «Артур» в июне вышел на побережье Мексиканского залива в США, «Берта» в июле принесла сильные дожди в Луизиану и Техас, а «Кристобаль» в начале августа быстро рассеялся над Атлантикой.
Национальное управление океанических и атмосферных исследований США (NOAA) прогнозирует в этом году сезон ураганов ниже среднего. Ожидается образование от восьми до 14 именных штормов, из которых от трех до шести могут достичь силы урагана, а один-три — превратиться в мощные ураганы.
Названия штормам присваивают для того, чтобы облегчить передачу предупреждений и избежать путаницы. По правилам ВМО, имена должны быть короткими, легко произноситься и быть знакомыми жителям соответствующих регионов. Имена особенно разрушительных штормов впоследствии могут исключаться из списков. Так, после разрушительного урагана «Мелисса» пятой категории, обрушившегося на Карибский бассейн в 2025 году, это имя было выведено из употребления.