Այստեղ հետաքննության տակ է ևս մեկ նախագահ՝ Սարգսյանը, որը Քոչարյանի օրոք պաշտպանության նախարար էր, ապա արդեն դարձավ նախագահ։ Մեր ԱԳՆ-ի դիրքորոշումն այն է, որ մենք առաջնորդվում ենք հայ ժողովրդի շահերով։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ պատասխանելով ՌԲԿ-ի հարցին այն մասին, որ Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը երկու ամսով կալանավորվել է, ինչպես նաև նրա որդին։ Փաստացի մենք տեսանք հայ ուժայիններին, որոնք եկել էին այս ընտանիքի բոլոր բիզնես կառույցներ։ Ո՞րն է ՌԴ ԱԳՆ-ի դիրքորոշումը։
«Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես են հայ ժողովրդի շահերը դարերի ընթացքում սերտորեն միահյուսված եղել մեր ժողովրդի շահերի հետ։ Եվ միշտ, շատ երկար ժամանակահատվածներում, մենք միասին ենք եղել, համերաշխ՝ միմյանց նկատմամբ։ Ռուսաստանը մեկ անգամ չէ, որ օգնության է հասել հայ ժողովրդին և Հայաստանի ղեկավարությանը ծանր իրավիճակներում։
Այս շահերը, իհարկե, պետք է գերակշռեն։ Բայց հիմա Երևանի ներկայիս ղեկավարության ներկայացուցիչներն առաջնորդվում են այլ խնդիրներով։ Հայտարարվել է Եվրոպական միությանն ուղղված կողմնորոշման նպատակ, ընդունվել է օրենք՝ Եվրոպական միություն անդամակցության գործընթացը սկսելու մասին։ Եվրասիական տնտեսական միության երկրները մայիսյան գագաթնաժողովում հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ կոչ անելով Հայաստանի ղեկավարությանը անցկացնել հանրաքվե և որոշել՝ դուք ցանկանում եք Եվրամիությո՞ւն, թե՞ ցանկանում եք մնալ Եվրասիական տնտեսական միությունում։ Իմ կարծիքով՝ միանգամայն արդարացված պահանջ է։ Մի կազմակերպության նորմերը անհամատեղելի են մյուսի նորմերի հետ։ Այս մասին արդեն բազմիցս խոսվել է։
Բայց Հայաստանի վարչապետ պարոն Փաշինյանն ասաց․ երբ ժամանակը գա, այն ժամանակ էլ կորոշեմ։ Բայց ի՞նչ է նշանակում «երբ ժամանակը գա», եթե դու ընդունել ես օրենք Հայաստանի՝ Եվրամիություն անդամակցության գործընթացը սկսելու մասին։ Բառացիորեն օրեր առաջ կարդացի, որ պարոն Փաշինյանն ասել է, թե հանրաքվեի մասին հնարավոր կլինի խոսել այն ժամանակ, երբ Եվրամիություն հայտ կներկայացվի, դրա վերաբերյալ արձագանք կլինի և կպատրաստվի այդ անդամակցության «ճանապարհային քարտեզը»․ այդ ժամանակ էլ կլինի հանրաքվեն։
Սա, իմ կարծիքով, խոսում է հայ ընտրողների և հայ ժողովրդի նկատմամբ ոչ այնքան մեծ վստահության մասին։ Հենց պետք է ցույց տալ ազնիվ ընտրություն՝ ինչի միջև ես ընտրում՝ [Եվրամիություն անդամակցելու և այն բանի միջև], թե ինչպես ես ապրում հիմա, երբ վերջին երեք տարում ապրանքաշրջանառությունը գերազանցել է 6 միլիարդ դոլարը, իսկ մեկ տարում հասել է նաև 12 միլիարդ դոլարի, և երկիրը զարգացել է Եվրասիական տնտեսական միության շնորհիվ»,- նշել է Լավրովը։

Там под следствием еще один президент, Саргсян, который при Кочаряне был министром обороны и затем уже стал президентом. Позиция нашего МИДа заключается в том, что мы исходим из интересов армянского народа. Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, отвечая на вопрос РБК о том, что Бывший президент Армении Роберт Кочарян арестован на два месяца, как и его сын. Фактически мы видели армянских силовиков, которые пришли во все бизнес-структуры этой семьи. Какова позиция МИД РФ?
«Мы видим, как интересы армянского народа на протяжении веков были переплетены с интересами нашего народа. И всегда, долгие-долгие периоды времени, мы были вместе, солидарны друг с другом. Россия не раз выручала армянский народ и армянское руководство в тяжелых ситуациях. Эти интересы, конечно, должны доминировать. Но сейчас нынешние представители руководства в Ереване руководствуются другими задачами. Продекларирована цель ориентации на Европейский союз, принят закон о начале процесса вступления в Европейский союз. Страны Евразийского экономического союза на майском саммите выпустили заявление с призывом к армянскому руководству провести референдум и определиться — вы хотите в Евросоюз или хотите остаться в Евразийском экономическом союзе? По-моему, совершенно оправданная просьба. Нормы одной организации несовместимы с нормами другой. Об этом уже многажды говорилось.
Но премьер-министр Армении господин Пашинян сказал: когда придет время, тогда и определюсь. Но что значит «когда придет время», если ты принял закон о начале вступления Армении в Евросоюз? Буквально на днях я прочитал, что господин Пашинян сказал, что про референдум можно будет говорить тогда, когда будет подана заявка в Евросоюз, на нее будет реакция и будет подготовлена «дорожная карта» этого вступления — тогда и будет референдум. Это, по-моему, говорит не об очень большом доверии к армянским избирателям и армянскому народу. Как раз надо показать честный выбор — между чем ты выбираешь: [вступлением в Евросоюз и тем], как живешь сейчас, когда за последние три года товарооборот превысил $6 млрд, а в одном году достиг и $12 млрд, и страна развивалась за счет Евразийского экономического союза»,- отметил Лавров.