ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչության տնօրեն Ջոն Ռեթքլիֆի այցը Մոսկվա վկայում է այն մասին, որ Ռուսաստանը, հնարավոր է, մոտ ապագայում պատրաստվում է հարձակում գործել ՆԱՏՕ անդամներից մեկի վրա։ Այս մասին գրել է Պատերազմի ուսումնասիրման ինստիտուտը (ISW)։
Միևնույն ժամանակ, քիչ հավանական է, որ մոտ ապագայում ռուսական հարձակումը լինի ՆԱՏՕ պետության դեմ լայնածավալ սովորական հարձակում։ Ռուսաստանը կարող է ավիահարվածներ, հրթիռային, անօդաչու սարքերով հարվածներ հասցնել կամ սահմանափակ ներխուժում իրականացնել Բալթյան մեկ կամ մի քանի պետություններ, որպեսզի ստուգի և փորձի կոտրել ՆԱՏՕ վճռականությունը՝ արձագանքելու 5-րդ հոդվածին համապատասխան։
Ռուսական սպառնալիքի բնույթը, որը, ինչպես հաղորդվում է, ԱՄՆ-ը փորձում է կանխել 2026 թվականին, էապես տարբերվում է այն սպառնալիքից, որը կապված էր 2021 թվականի վերջին Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի լայնածավալ հարձակման հետ։
Կրեմլը շարունակում է խուսափել Արևմուտքի ուշադրությունից և հերքում է ՆԱՏՕ-ի դեմ ագրեսիա իրականացնելու որևէ մտադրություն, սակայն այդ հայտարարությունները դաշինքի՝ Ռուսաստանին դիմակայելու վճռականությունը խարխլելուն ուղղված ավելի լայն ջանքերի մի մասն են։

Визит директора Центрального разведывательного управления США Джона Рэтклиффа в Москву свидетельствует о том, что Россия, возможно, готовится в ближайшее время совершить нападение на члена НАТО. Об этом пишет Институт изучения войны (ISW).
При этом крайне маловероятно, что в ближайшем будущем российское нападение будет представлять собой полномасштабное обычное нападение на государство НАТО. Россия может нанести авиаудары, ракетные удары, удары беспилотниками или осуществить ограниченное вторжение в одно или несколько государств Балтии, чтобы проверить и попытаться сломить решимость НАТО ответить в соответствии со статьей 5.
Характер российской угрозы, которую, как сообщается, США пытаются предотвратить в 2026 году, существенно отличается от угрозы полномасштабного нападения России на Украину в конце 2021 года.
Кремль продолжает ускользать от внимания Запада и отрицает какие-либо намерения совершить агрессию против НАТО, но эти заявления являются частью более масштабных усилий по подрыву решимости альянса противостоять России.