ԿՀՎ-ի ղեկավար Ջոն Ռեթքլիֆը Մոսկվա կատարած գաղտնի այցի ընթացքում առաջարկել է անցկացնել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու եռակողմ հանդիպում՝ հակամարտության դադարեցմանը հասնելու համար, հաղորդում է Axios-ը՝ վկայակոչելով բանակցությունների ընթացքին ծանոթ երկու աղբյուրի։
Ռեթքլիֆի այցը Մոսկվա դարձավ նրա առաջին անձնական մասնակցությունը Թրամփի վարչակազմի դիվանագիտական ջանքերին՝ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև բանակցություններում բեկում գտնելու նպատակով։
Երեքշաբթի Ռեթքլիֆը հանդիպել է Ռուսաստանի Արտաքին հետախուզության ծառայության ղեկավար Սերգեյ Նարիշկինի և ԱԴԾ տնօրեն Ալեքսանդր Բորտնիկովի հետ։ Ուղևորության նպատակներից մեկը պարզելն էր, թե արդյոք ռուսաստանյան հատուկ ծառայությունների ղեկավարները կարող են համոզել Վլադիմիր Պուտինին ԱՄՆ միջնորդությամբ վերադառնալ Ուկրաինայի հետ բանակցություններին։
Ուրբաթ ամերիկացի պաշտոնյաները Զելենսկուն տեղեկացրել են Մոսկվայում Ռեթքլիֆի բանակցությունների և եռակողմ գագաթնաժողով անցկացնելու նրա առաջարկի մասին։ Նման հանդիպման գաղափարը նախկինում արդեն առաջ էր քաշել Թրամփի վարչակազմը․ Զելենսկին աջակցում էր դրան, սակայն Պուտինը ավելի վաղ մերժել էր առաջարկը։
Axios-ի աղբյուրների տվյալներով, Ռեթքլիֆը ռուսաստանյան կողմի հետ քննարկել է նաև խաղաղ բանակցությունների վերսկսման հնարավորությունը։
Ավելի վաղ The New York Times-ը հայտնել էր, որ ԿՀՎ-ի ղեկավարը Բորտնիկովին տվել է ռազմաճակատում իրավիճակի բացասական գնահատական և կոչ արել Մոսկվային համաձայնագիր կնքել մինչև իրավիճակի հետագա վատթարացումը։
Մոսկվայում հանդիպումներից հետո Ռեթքլիֆը եկել է այն եզրակացության, որ Բորտնիկովը կարող է լինել դիվանագիտական ջանքերի կառուցողական մասնակից և օգնել բանակցությունների վերսկսմանը։ ԿՀՎ-ն հրաժարվել է մեկնաբանել այս տեղեկությունը։
Սակայն ուկրաինական իշխանությունները թերահավատորեն են վերաբերվում Ռուսաստանի ղեկավարության մտադրություններին։ Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Պավել Պալիսան հայտարարել է, որ, ուկրաինական հետախուզության տվյալներով, Պուտինը զինվորականներին հանձնարարել է նախապատրաստել հարձակման մի քանի սցենար Ուկրաինայի հյուսիսում, այդ թվում՝ Կիևի և Չեռնիգովի շրջաններում։
Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև բանակցությունները Թրամփի վարչակազմի միջնորդությամբ դադարեցվել էին փետրվարի կեսերին՝ Իրանի հետ պատերազմի սկսվելուց հետո։ ԱՄՆ ներկայացուցիչներ Սթիվ Ուիթքոֆը և Ջարեդ Քուշները վերջին ամիսներին առանձին հանդիպումներ էին անցկացնում ռուսաստանցի և ուկրաինացի բանակցողների հետ, սակայն էական առաջընթացի հասնել չէր հաջողվել։
Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակի ղեկավար Կիրիլ Բուդանովը հինգշաբթի հայտարարել է, որ ԱՄՆ միջնորդությամբ Ռուսաստանի հետ բանակցությունները կարող են վերսկսվել արդեն սեպտեմբերին։
Ուրբաթ Զելենսկին շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ-ին «Ռուսաստանի հետ զրույցի անհրաժեշտ տոնի» համար և հայտարարել, որ Թրամփի վարչակազմը առաջ է մղում իրատեսական պատկերացում այն մասին, թե ինչ քայլեր է անհրաժեշտ ձեռնարկել և ինչ արդյունքների հասնել։

Глава ЦРУ Джон Рэтклифф во время тайного визита в Москву предложил провести трехстороннюю встречу президента США Дональда Трампа, президента России Владимира Путина и президента Украины Владимира Зеленского, чтобы добиться прекращения конфликта, сообщает Axios со ссылкой на два источника, знакомых с ходом переговоров.
Визит Рэтклиффа в Москву стал его первым личным участием в дипломатических усилиях администрации Трампа по поиску прорыва в переговорах между Россией и Украиной.
Во вторник Рэтклифф встретился с главой Службы внешней разведки России Сергеем Нарышкиным и директором ФСБ Александром Бортниковым. Одной из целей поездки было выяснить, могут ли руководители российских спецслужб убедить Владимира Путина вернуться к переговорам с Украиной при посредничестве США.
Американские чиновники в пятницу проинформировали Зеленского о переговорах Рэтклиффа в Москве и его предложении провести трехсторонний саммит. Идея такой встречи уже выдвигалась администрацией Трампа: Зеленский ее поддерживал, однако Путин ранее отвергал предложение.
По данным источников Axios, Рэтклифф также обсуждал с российской стороной возможность возобновления мирных переговоров.
Ранее The New York Times сообщила, что глава ЦРУ дал Бортникову негативную оценку ситуации на фронте и призвал Москву заключить соглашение до дальнейшего ухудшения положения.
После встреч в Москве Рэтклифф пришел к выводу, что Бортников может оказаться конструктивным участником дипломатических усилий и помочь с возобновлением переговоров. ЦРУ отказалось комментировать эту информацию.
Украинские власти, однако, скептически относятся к намерениям российского руководства. Заместитель главы офиса президента Украины Павел Палиса заявил, что, по данным украинской разведки, Путин поручил военным подготовить несколько сценариев наступления на севере Украины, в том числе в районах Киева и Чернигова.
Переговоры между Россией и Украиной при посредничестве администрации Трампа были приостановлены в середине февраля после начала войны с Ираном. Представители США Стив Уиткофф и Джаред Кушнер в последние месяцы проводили отдельные встречи с российскими и украинскими переговорщиками, однако существенного прогресса добиться не удалось.
Глава офиса президента Украины Кирилл Буданов в четверг заявил, что переговоры с Россией при посредничестве США могут возобновиться уже в сентябре.
Зеленский в пятницу поблагодарил США за «необходимый тон разговора с Россией» и заявил, что администрация Трампа продвигает реалистичное представление о том, какие шаги необходимо предпринять и каких результатов добиться.