Իրանը մտադիր չէ առաջինը վերսկսել նավերի տարանցումը Հորմուզի նեղուցով, քանի դեռ ԱՄՆ-ն չի կատարել իր ստանձնած պարտավորությունները, հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարի իրավական և միջազգային հարցերով տեղակալ Քազեմ Ղարիբաբադին, հաղորդում է Mehr-ը։
Ըստ նրա, Թեհրանը Օմանի հետ համաձայնության է եկել նեղուցով նավերի անցման կարգի շուրջ, սակայն դրա իրականացումը դեռ չի սկսվել, քանի որ կախված է ամերիկյան կողմի պարտավորությունների կատարումից։
«Երբ Ամերիկայի վրա դրված պայմաններն ու պարտավորությունները կատարվեն, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը նույնպես պատրաստ կլինի ձեռնարկել իր քայլերը Հորմուզի նեղուցի վերաբերյալ։ Եթե նրանք ոչինչ չանեն, Իրանը չի շտապի բացել նեղուցը և կշարունակի պաշտպանական միջոցներ ձեռնարկել», — ասել է Ղարիբաբադին։
Նա նաև հերքել է Հորմուզով նավերի ազատ անցման մասին հաղորդագրությունները՝ հայտարարելով, որ նեղուցը «ամբողջությամբ արգելափակված է»։ Ըստ նրա, ցանկացած նավ կարող է անցնել այնտեղով միայն իրանական կողմի հետ համաձայնեցումից հետո։
«Մեր զինված ուժերը լիովին վերահսկում են նեղուցում ցանկացած տեղաշարժ և լավագույնս կատարում են իրենց առաջադրանքը։ Ոչ մի նավ չի կարող անցնել Հորմուզի նեղուցով առանց Իրանի հետ համաձայնեցման», — ընդգծել է ԱԳՆ փոխնախարարը։
Ղարիբաբադին նշել է, որ ԱՄՆ-ի վերջին պատժամիջոցներն անակնկալ չեն եղել Թեհրանի համար, որը, ըստ նրա, դրանց լիովին պատրաստ էր։ Նա նաև մեղադրել է Վաշինգտոնին դիվանագիտական պայմանավորվածություններից բազմիցս հրաժարվելու մեջ։
«Եթե Ամերիկան կարծում է, որ ցանկանում է վերադառնալ դիվանագիտական բանակցությունների սեղանի շուրջ, ապա պետք է իմանա, որ Իրանը չի խախտել Իսլամաբադի հուշագիրը։ Հենց Ամերիկան է 16 ամսվա ընթացքում արդեն երրորդ անգամ դավաճանել դիվանագիտությանն ու բանակցությունների սեղանին», — հայտարարել է նա։
Ղարիբաբադին հայտնել է, որ Կատարը և Պակիստանն այժմ գնահատում են կողմերի՝ Իսլամաբադի հուշագրի շրջանակում պարտավորությունների կատարմանը վերադառնալու հնարավորությունը։ Թեհրանը միջնորդներին տեղեկացրել է, որ պատրաստ է Օմանի հետ պայմանավորվածության իրականացմանը, սակայն չի պատրաստվում առաջինը կատարել նեղուցի բացման հետ կապված պայմանները։
«Հենց Ամերիկան է կասեցրել իր պարտավորությունների կատարումը և հետ կանգնել դրանցից։ Վաշինգտոնը պետք է վերադառնա այդ պարտավորություններին։ Մենք հստակ նշել ենք, թե կոնկրետ ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկի Ամերիկան», — ասել է Իրանի ԱԳՆ փոխնախարարը։

Иран не намерен первым возобновлять транзит судов через Ормузский пролив, пока США не выполнят взятые на себя обязательства, заявил заместитель министра иностранных дел Ирана по правовым и международным вопросам Казем Гарибабади, сообщает Mehr.
По его словам, Тегеран достиг договоренности с Оманом о порядке прохода судов через пролив, однако ее реализация пока не началась, поскольку зависит от выполнения обязательств американской стороной.
«Когда условия и обязательства, возложенные на Америку, будут выполнены, Исламская Республика Иран также готова предпринять свои действия в отношении Ормузского пролива. Если они ничего не сделают, Иран не спешит открывать пролив и продолжит принимать оборонительные меры», — сказал Гарибабади.
Он также отверг сообщения о свободном прохождении судов через Ормуз, заявив, что пролив «полностью заблокирован». По его словам, любое судно может пройти через него только после согласования с иранской стороной.
«Наши вооруженные силы полностью контролируют любое движение в проливе и наилучшим образом выполняют свою задачу. Ни одно судно не может пройти через Ормузский пролив без координации с Ираном», — подчеркнул замглавы МИД.
Гарибабади отметил, что последние санкции США не стали неожиданностью для Тегерана, который, по его словам, был к ним полностью готов. Он также обвинил Вашингтон в неоднократном отказе от дипломатических договоренностей.
«Если Америка считает, что хочет вернуться за стол дипломатических переговоров, ей следует знать, что Иран не нарушал Исламабадский меморандум. Именно Америка в третий раз за 16 месяцев предала дипломатию и переговорный стол», — заявил он.
По словам Гарибабади, Катар и Пакистан сейчас оценивают возможность возвращения сторон к выполнению обязательств в рамках Исламабадского меморандума. Тегеран сообщил посредникам, что готов к реализации договоренности с Оманом, однако не собирается первым выполнять условия, связанные с открытием пролива.
«Именно Америка приостановила выполнение своих обязательств и отошла от них. Вашингтон должен вернуться к этим обязательствам. Мы четко обозначили, какие именно шаги должна предпринять Америка», — сказал замглавы иранского МИД.