Անցած շաբաթավերջին բեռնով Հորմուզի նեղուցով անցնող նավերի թիվը կրճատվել է մինչև օրական հինգ, հայտնում է Al Jazeera հեռուստաալիքը՝ հղում անելով նավագնացության տվյալներին։
Միևնույն ժամանակ նշվում է, որ նեղուցով փաստացի անցած նավերի թիվը կարող է ավելի մեծ լինել, քանի որ դրանցից մի քանիսը կարող էին անջատել իրենց ավտոմատ նույնականացման համակարգերը՝ հարձակումներից խուսափելու համար։
Հեռուստաալիքը հիշեցնում է, որ ԱՄՆ-ի՝ Իրանի դեմ ռազմական գործողության մեկնարկից առաջ՝ փետրվարի վերջին, Հորմուզի նեղուցով անցնում էր համաշխարհային նավթի արտահանման գրեթե 20%-ը։
Կիրակի օրը Մեծ Բրիտանիայի ծովային առևտրային գործողությունների վարչությունը (UKMTO) հայտնել է, որ Հորմուզի նեղուցի ուղղությամբ անցնելու ժամանակ օմանական նավահանգստից 12 ծովային մղոն հյուսիս նավթատար տանկեր է ենթարկվել հարձակման։
Բացի այդ, ամերիկյան զինված ուժերը հարված են հասցրել Լարեկ կղզում գտնվող իրանական ռազմական թիրախներին՝ կանխելու Հորմուզի նեղուցի ականապատման փորձը, հայտնել է Axios պորտալը՝ հղում անելով Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ ԶՈւ կենտրոնական հրամանատարության (CENTCOM) ներկայացուցչին։
«Ամերիկյան ուժերը հարված են հասցրել Լարեկ կղզում գտնվող իրանական երկու արձակման կայանների։ Նկատվել էր, որ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) ուժերը պատրաստվում էին Հորմուզի նեղուց արձակել ծովային ականներով հրթիռներ», - հայտարարել է CENTCOM-ի ներկայացուցիչ կապիտան Թիմ Հոքինսը։ Նա հավելել է, որ ամերիկյան ուժերը «ուշադիր հետևում են տարածքին և շարունակում են պատրաստ մնալ պաշտպանելու ապրանքների ազատ տեղաշարժը»։
Միևնույն ժամանակ ԻՀՊԿ-ի հետ կապվող Tasnim գործակալությունը հայտնել է, որ հարվածը հասցվել է անօդաչու թռչող սարքով, ինչի հետևանքով երկու մարդ զոհվել է, ևս երկուսը՝ վիրավորվել։
Ի պատասխան՝ Իրանը բալիստիկ հրթիռներով հարձակվել է Հորդանանի տարածքում գտնվող ամերիկյան երկու ավիաբազաների վրա։

The number of ships passing through the Strait of Hormuz with cargo has been reduced to five per day over the past weekend, according to shipping data, Al Jazeera reports.
At the same time, the actual number of ships passing through the strait may be higher, as some of them may have turned off their automatic identification systems to avoid attacks.
Al Jazeera recalls that before the US military operation against Iran began in late February, nearly 20 percent of global oil exports passed through the Strait of Hormuz.
The United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO) on Sunday reported that an oil tanker was attacked 12 nautical miles north of the Omani port while passing through the Strait of Hormuz.
In addition, the US military struck Iranian military targets on Larak island of Iran to prevent an attempt to minelay in the Strait of Hormuz, Axios reported, citing a spokesperson for the US Central Command (CENTCOM) in the Middle East.
At the same time, the Tasnim News Agency, which is affiliated with the Islamic Revolutionary Guard Corps of Iran, reported that the strike was carried out by a drone, as a result of which two people were killed and two others were injured.