Որևիցե գնահատական հիմա տալ չեմ կարող, որովհետև այն լրատվությանը, որը որ դուք եք տիրապետում, ես եմ տիրապետում. միակ բանը, որ ինձ հիմա այս փուլում ուրախացնում է, այն է, որ դելիմիտացիան, դեմարկացիան կսկսվի։ Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 1–ին, Հակակոռուպցիոն դատարանի մոտ լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ պաշտպանությյան նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը՝ անդրադառնալով Փաշինյան–Ալիև հանդիպմանը։
Անդրադառնալով Տիգրանաշենը Արծվաշենով փոխարինելու հնարավորությանը, Դավիթ Տոնոյանն ասաց. «Ես չեմ տեսել, որ այդպես է հարցը դրված, հանրային դաշտում շատ մանիպուլյատիվ արձագանքներ կան, ես չեմ ընթերցել և հայտարարություններից այդպիսի եզրակացություն չեմ կարող տալ, որ Արծվաշենը կփոխարինվի օրինակ, Տիգրանաշենի հետ։ Ինչ–որ լուծումներ են տրվելու ինչ-որ բանակցությունների արդյունքում, բայց ոչ կոնկրետ այդպիսի փոխանակման մասին է խոսքը։
Այդ պահին կտան գնահատական, կտրվեն գնահատականներ, ռազմավարական առումով, հուսով եմ ճիշտ որոշում կկայացվի։ Փոխանակումը, փոխզիջումը, դիվանագիտական աշխատանքի արդյունք է, հիմա շատ դժվար է ասել՝ ինչ կարող է լինել»։

Сейчас я не могу дать какую-либо оценку, потому что я владею той же информацией, которой владеете и вы. Единственное, что меня сейчас на этом этапе радует, — это то, что начнутся делимитация и демаркация. Об этом сегодня, 1 сентября, в беседе с журналистами у Антикоррупционного суда заявил бывший министр обороны Армении Давид Тоноян, комментируя встречу Пашиняна и Алиева.
Касаясь возможности обмена Тигранашена на Арцвашен, Давид Тоноян сказал: «Я не видел, чтобы вопрос ставился именно так, в публичном поле много весьма манипулятивных реакций, я не читал и не могу сделать из заявлений такой вывод, что, например, Арцвашен будет обменен на Тигранашен. Какие-то решения будут приняты в результате каких-то переговоров, но речь идет не о таком конкретном обмене.
Тогда будет дана оценка, будут даны оценки в стратегическом плане, надеюсь, будет принято правильное решение. Обмен, компромисс — это результат дипломатической работы, сейчас очень трудно сказать, что может быть».