Իրանի Կենտրոնական բանկի ղեկավար Աբդոլնասեր Հեմաթին հայտնել է, որ երկրի տնտեսությունը փլուզման եզրին չէ, Թեհրանն ունի բավարար արտարժութային միջոցներ և պահուստներ։ Այս մասին Հեմաթին հայտնել է իսլամական բանքինգի 36-րդ համաժողովում։
«Ես վճռականորեն հայտարարում եմ, որ այն պնդումը, թե Իրանը մտել է տնտեսական կոլապսի փուլ, չի համապատասխանում իրականությանը», - ասել է նա։
Հեմաթիի խոսքով՝ երկիր օտարերկրյա արժույթի ներհոսքն ու պահուստների կուտակումը շարունակվում են։ Նա նշել է, որ Իրանն ունի ինչպես ներքին պահուստներ, այնպես էլ լրացուցիչ ռեսուրսներ, որոնց մանրամասները չեն կարող հրապարակվել։
Հեմաթին նաև հայտնել է, որ Կենտրոնական բանկը պատրաստ է մինչև 2 մլրդ դոլար ուղղել արտարժույթի շուկա՝ իրավիճակը կայունացնելու համար։ Նրա խոսքով՝ վերջին տատանումները մեծ մասամբ պայմանավորված են եղել հոգեբանական գործոններով, քանթե հիմնարար տնտեսական ցուցանիշներով։
Անդրադառնալով գնաճին՝ Հեմաթին հայտնել է, որ Իրանը չի մտել հիպերգնաճի փուլ, նման սցենարի հավանականությունը մնում է ցածր։ Նա նշել է, որ Կենտրոնական բանկը դրամավարկային և կանխարգելիչ միջոցներ է ձեռնարկում՝ գնաճային ճնշումը զսպելու համար։
Հեմաթիի տվյալներով՝ տարվա սկզբից մինչև սեպտեմբերի 6-ը բանկային վարկավորման ծավալը կազմել է 4 050 տրլն ռիալ (4,05 մլրդ դոլար), ինչը 69 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից։

Глава Центрального банка Ирана Абдольнасер Хеммати заявил, что экономика страны не находится на грани краха, а Тегеран располагает достаточными валютными ресурсами и резервами. Об этом Хеммати заявил на 36-й конференции по исламскому банкингу.
«Я категорически заявляю, что утверждение о том, что Иран вступил в экономический коллапс, не соответствует действительности», - сказал он.
По словам Хеммати, приток иностранной валюты в страну и накопление резервов продолжаются. Он отметил, что Иран располагает как внутренними резервами, так и дополнительными ресурсами, подробности о которых не могут быть раскрыты.
Хеммати также сообщил, что Центральный банк готов направить до $2 млрд на валютный рынок для стабилизации ситуации. По его словам, недавние колебания были вызваны в большей степени психологическими факторами, чем фундаментальными экономическими показателями.
Касаясь инфляции, Хеммати заявил, что Иран не вошел в фазу гиперинфляции, а вероятность такого сценария остается низкой. Он отметил, что Центральный банк принимает монетарные и превентивные меры для сдерживания инфляционного давления.
По данным Хеммати, объем банковского кредитования с начала года по 6 сентября составил 4 050 трлн риалов ($4,05 млрд), что на 69% больше показателя за аналогичный период прошлого года.