Իսրայելը կապի ուղիներ է պահպանում Սիրիայի իշխանությունների հետ, իսկ Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարան այնպիսի «զրուցակից» է, որի հետ կարելի է երկխոսություն վարել։ Այս մասին չորեքշաբթի օրը i24NEWS հեռուստաալիքին հայտնել է իսրայելցի բարձրաստիճան քաղաքական աղբյուրը:
Այս մասին լրատվական հիմնական թողարկման եթերում հաղորդել է ալիքի քաղաքական մեկնաբան Գայ Ազրիելը:
«Աշ-Շարան զրուցակից է, մենք կապի ուղիներ ունենք սիրիական ռեժիմի հետ: Հարցն այն է, թե որն է այդ երկխոսության բովանդակությունը», — հայտարարել է աղբյուրը:
Նա նաև հայտնել է, որ մոտ մեկ տարի առաջ Իսրայելն ու Սիրիան արդեն բանակցություններ են վարել անվտանգության ոլորտում համաձայնագիր կնքելու նպատակով, սակայն կողմերին չի հաջողվել պայմանավորվել:
«Մենք նախկինում՝ մոտ մեկ տարի առաջ, երկխոսություն ենք վարել անվտանգության ոլորտում համաձայնության հասնելու փորձով: Ի վերջո, դա չհաջողվեց», — ասել է բարձրաստիճան աղբյուրը:
Ահմեդ աշ-Շարան, ով նախկինում հայտնի էր որպես Աբու Մուհամմադ ալ-Ջուլանի, գլխավորում է Սիրիայի անցումային իշխանությունները:

Израиль поддерживает каналы связи с сирийскими властями, а президент Сирии Ахмед аш-Шара является «собеседником», с которым можно вести диалог, заявил в среду высокопоставленный израильский политический источник телеканалу i24NEWS.
Об этом сообщил политический обозреватель канала Гай Азриэль в эфире главного выпуска новостей.
«Аш-Шара — собеседник, у нас есть каналы связи с сирийским режимом. Вопрос в том, каково содержание этого диалога», — заявил источник.
Он также сообщил, что около года назад Израиль и Сирия уже вели переговоры с целью заключить соглашение в сфере безопасности, однако договориться сторонам не удалось.
«Мы вели ранее, около года назад, диалог в попытке достичь соглашения в сфере безопасности. В конечном итоге это не удалось», — сказал высокопоставленный источник.