Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթը ոչ հրապարակային կերպով երկարաձգում է Մերձավոր Արևելքում ամերիկացի զինվորականների տեղակայման ժամկետները՝ ընդունելով, որ Իրանի դեմ գործողությունը կարող է չավարտվել այս տարի։ Այդ մասին հայտնել է The Wall Street Journal (WSJ) թերթը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Մերձավոր Արևելքում գործում են ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի 19 նավ, կործանիչների էսկադրիլիաներ, ՀՕՊ ստորաբաժանումներ և դեսանտայիններ, հիշեցնում է պարբերականը՝ նշելով, որ տարածաշրջանում երկարաձգվող տեղակայումը բացասաբար է անդրադառնում զինծառայողների վիճակի վրա և թույլ չի տալիս պատշաճ կերպով սպասարկել ռազմական տեխնիկան։ Լոգիստիկ խնդիրների պատճառով նավաստիները շատ ավելի հազվադեպ են սկսվել ստանալ նամակներ և ծանրոցներ հարազատներից, ինչպես նաև դժվարացել է պաշարների համալրման գործընթացը, գրում է թերթը։
Թերթի տվյալներով՝ ամերիկացի առաջնորդ Դոնալդ Թրամփը մասնավոր կարգով աջակցում է Թեհրանի դեմ ռազմական գործողությունների ավարտի մասին հայտարարելու գաղափարին և կարծում է, որ իսլամական հանրապետության նկատմամբ տնտեսական ճնշումը Վաշինգտոնին թույլ կտա հասնել իր նպատակներին։ Այնուամենայնիվ, Մերձավոր Արևելքում շարունակում են մնալ 50 հազար զինվորականներ, ընդգծում է պարբերականը։
Քանի որ հակամարտությունը ձգձգվում է, զինծառայողների տեղակայումը տևում է ավելի երկար, քան նախատեսվել էր։ Ինչպես նշվում է, ԱՄՆ բանակի ՀՕՊ ուժերի զինծառայողների մարտական տեղակայման ստանդարտ ժամկետը 9 ամսից աճել է մինչև 12 ամիս։ Spruance և Delbert D Black ականակիրները Մերձավոր Արևելքում են գտնվում ԱՄՆ-ի ռազմական գործողության սկզբից ի վեր, այժմ նրանք մասնակցում են ծովային շրջափակմանը, և նրանց անձնակազմերը ամիսներ շարունակ գտնվում են ծովում՝ առանց ցամաք դուրս գալու։ Բացի այդ, հաջորդ տարի Մերձավոր Արևելքում կարող են մնալ 82-րդ օդադեսանտային դիվիզիայի ստորաբաժանումները։ WSJ-ի աղբյուրների տվյալներով՝ տարածաշրջան հնարավոր տեղափոխման է նախապատրաստվում Theodore Roosevelt ավիակիրը, և դրա մարտական հերթապահությունը կարող է ձգվել մինչև հաջորդ տարվա գարուն ներառյալ։

Secretary of War Pete Hegseth is quietly extending US troop deployments in the Middle East, in a sign that the conflict could drag well into next year, according to people familiar with the matter, The Wall Street Journal (WSJ) reports.
The US Navy has 19 ships, fighter squadrons, air defense units, and paratroopers operating in the Middle East, WSJ recalls, noting that the extended deployment in the region negatively affects the condition of US servicepersons and does not enable to properly maintain military equipment. Due to logistical problems, US sailors have begun to receive letters and parcels from relatives much less often, and the process of replenishing supplies has become more difficult, WSJ notes.
According to its data, US President Donald Trump privately supports the idea of declaring an end to military operations against Iran and believes that economic pressure on the Islamic Republic will enable Washington to achieve its goals. However, 50,000 US troops remain in the Middle East, WSJ emphasizes.
As the conflict drags on, the deployment of US soldiers is taking longer than planned. The standard period for combat deployment of US Air Defense Forces soldiers has increased from 9 months to up to 12 months.
The destroyers Spruance and Delbert D Black have been in the Middle East since the beginning of the US military operation, now they are participating in the US naval blockade of Iran, and their crews have been at sea for months without going ashore.
In addition, units of the 82nd Airborne Division may remain in the Middle East next year.
According to WSJ sources, the USS Theodore Roosevelt aircraft carrier is being prepared for a possible deployment to the region, and its combat duty may extend until the spring of next year.