Հայաստանը չպետք է հրաժարվի ռուսական ռազմական ներկայությունից և երես թեքի Մոսկվայից, քանի որ դա կարող է երկրի համար լրացուցիչ սպառնալիքներ ստեղծել, ՌԻԱ Նովոստիին հայտարարել է Պետդումայի պաշտպանության հանձնաժողովի անդամ Անդրեյ Կոլեսնիկը։
«Այս բազան հավասարակշռում է որոշ սպառնալիքներ։ Տասնյակ տարիներ շարունակ այն հիմնավոր կերպով գտնվում է այնտեղ։ Պետք չէ երես թեքել սեփական դաշնակիցներից․ իսկույն կուլ կտան։ Փոքր երկիր է։ Ռուսաստանը միշտ օգնության է հասել Հայաստանին, և մեր ժողովուրդների միջև հարաբերությունները ավանդաբար լավ են եղել», — ասել է պատգամավորը։
Նրա խոսքով՝ Մոսկվայի և Երևանի հարաբերությունները ներկայումս բարդացել են։ Կոլեսնիկը կոչ է արել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հստակեցնել իր դաշնակիցներին և չփորձել «միաժամանակ երկու աթոռի վրա նստել»։
«Մենք միշտ կատարել ենք մեր բոլոր պարտավորությունները», — հավելել է պատգամավորը։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ Մոսկվան պատրաստ է թեկուզ վաղը լքել Գյումրիի ռազմական բազան, եթե Երևանը համարում է, որ այն իրեն այլևս պետք չէ։ Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը մտադիր չէ իր ներկայությունը պարտադրել։
Իր հերթին Փաշինյանը հայտարարել է Մոսկվայի հետ Հայաստանում ռուսական բազայի պահպանման հարցը քննարկելու պատրաստակամության մասին, եթե ռուսական կողմը նման ցանկություն հայտնի։
102-րդ ռուսական ռազմական բազան տեղակայված է Գյումրիում՝ 1995 թվականի միջպետական պայմանագրի հիման վրա։ Սկզբնապես համաձայնագիրը նախատեսում էր դրա գտնվելը Հայաստանում 25 տարի ժամկետով, սակայն 2010 թվականին այդ ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2044 թվականը։

Armenia should not decline from the Russian military presence in the country and turn its back on Moscow, as this may create additional threats for the country, Andrey Kolesnik, a member of the Russian State Duma Committee on Defense, told RIA Novosti, regarding the Russian 102nd Military Base located in Armenia.
“This base balances some threats. It has been there thoroughly for decades. There is no need to turn one’s back on one’s allies; [otherwise,] they will be swallowed up immediately. It [i.e. Armenia] is a small country. Russia has always come to the aid of Armenia, and relations between our peoples have traditionally been good,” the Russian MP said.
According to him, relations between Moscow and Yerevan have become complicated at present. Kolesnik called on Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to clarify his allies and not try to “sit on two chairs at the same time.”
“We [i.e. Russia] have always fulfilled all our obligations [to Armenia],” Kolesnik added.
Earlier, Russian President Vladimir Putin announced that Moscow was ready to remove the Russian 102nd Military Base in Armenia immediately if Yerevan considers that it no longer needs it. According to him, Russia does not intend to impose its presence on Armenia.
In turn, Pashinyan announced his readiness to discuss with Moscow the matter of maintaining the aforesaid Russian base in Armenia if the Russian side expresses such a desire.
The Russian 102nd Military Base is located in Gyumri, on the basis of an interstate treaty of 1995. Initially, the agreement provided for its presence in Armenia for a period of 25 years, but in 2010 this period was extended until 2044.