Հայաստանը չպետք է հրաժարվի ռուսական ռազմական ներկայությունից և երես թեքի Մոսկվայից, քանի որ դա կարող է երկրի համար լրացուցիչ սպառնալիքներ ստեղծել, ՌԻԱ Նովոստիին հայտարարել է Պետդումայի պաշտպանության հանձնաժողովի անդամ Անդրեյ Կոլեսնիկը։
«Այս բազան հավասարակշռում է որոշ սպառնալիքներ։ Տասնյակ տարիներ շարունակ այն հիմնավոր կերպով գտնվում է այնտեղ։ Պետք չէ երես թեքել սեփական դաշնակիցներից․ իսկույն կուլ կտան։ Փոքր երկիր է։ Ռուսաստանը միշտ օգնության է հասել Հայաստանին, և մեր ժողովուրդների միջև հարաբերությունները ավանդաբար լավ են եղել», — ասել է պատգամավորը։
Նրա խոսքով՝ Մոսկվայի և Երևանի հարաբերությունները ներկայումս բարդացել են։ Կոլեսնիկը կոչ է արել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հստակեցնել իր դաշնակիցներին և չփորձել «միաժամանակ երկու աթոռի վրա նստել»։
«Մենք միշտ կատարել ենք մեր բոլոր պարտավորությունները», — հավելել է պատգամավորը։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ Մոսկվան պատրաստ է թեկուզ վաղը լքել Գյումրիի ռազմական բազան, եթե Երևանը համարում է, որ այն իրեն այլևս պետք չէ։ Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը մտադիր չէ իր ներկայությունը պարտադրել։
Իր հերթին Փաշինյանը հայտարարել է Մոսկվայի հետ Հայաստանում ռուսական բազայի պահպանման հարցը քննարկելու պատրաստակամության մասին, եթե ռուսական կողմը նման ցանկություն հայտնի։
102-րդ ռուսական ռազմական բազան տեղակայված է Գյումրիում՝ 1995 թվականի միջպետական պայմանագրի հիման վրա։ Սկզբնապես համաձայնագիրը նախատեսում էր դրա գտնվելը Հայաստանում 25 տարի ժամկետով, սակայն 2010 թվականին այդ ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2044 թվականը։

Армении не следует отказываться от российского военного присутствия и отворачиваться от Москвы, поскольку это может создать для страны дополнительные угрозы, заявил РИА Новости член комитета Госдумы по обороне Андрей Колесник.
«Эта база уравновешивает некоторые угрозы. На протяжении нескольких десятков лет она оправданно там находится. Не стоит отворачиваться от своих союзников: сожрут же сразу. Небольшая страна. Россия всегда выручала Армению, и отношения между нашими народами традиционно были хорошими», — сказал депутат.
По его словам, отношения Москвы и Еревана в настоящее время осложнились. Колесник призвал премьер-министра Армении Никола Пашиняна определиться с союзниками и не пытаться «усидеть на двух стульях».
«Мы всегда выполняли все свои обязательства», — добавил депутат.
Ранее президент России Владимир Путин заявил, что Москва готова покинуть военную базу в Гюмри хоть завтра, если Ереван считает, что она ему больше не нужна. По его словам, Россия не намерена навязывать свое присутствие.
Пашинян, в свою очередь, заявил о готовности обсуждать с Москвой сохранение российской базы в Армении, если российская сторона выразит такое желание.
102-я российская военная база дислоцируется в Гюмри на основании межгосударственного договора 1995 года. Первоначально соглашение предусматривало ее пребывание в Армении в течение 25 лет, однако в 2010 году срок был продлен до 2044 года.