Նորվեգիան Արկտիկայում կալանել է ռուսական «Պրոֆեսոր Մոլչանով» գիտահետազոտական նավը՝ միջազգային արբիտրաժի որոշումը կատարելու նպատակով, ըստ որի պետք է 4,22 մլրդ դոլար վճարվի ուկրաինական էներգետիկ «Նաֆտոգազ» ընկերությանը, հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով ընկերության ներկայացուցիչներին և նորվեգական իշխանություններին։
Նավը կալանավորվել է Շպիցբերգեն արշիպելագի մոտ՝ Նուր-Տրոմսի և Սենյայի շրջանային դատարանի որոշմամբ, որը պարտավորեցրել է Շպիցբերգենի նահանգապետին ապահովել դրա կալանքը և թույլ չտալ դուրս գալ նավահանգստից։ Նավը պետք է մնա Բարենցբուրգում՝ Շպիցբերգեն կղզու վրա գտնվող ռուսական բնակավայրում։
«Նաֆտոգազի» հայցը կապված է 2014 թվականին Ղրիմը Ռուսաստանին միացնելուց հետո ռուսական իշխանությունների կողմից ընկերության ակտիվների բռնագրավման հետ։ 2023 թվականի ապրիլին Հաագայի արբիտրաժը պարտավորեցրել էր Ռուսաստանին ուկրաինական ընկերությանը վճարել 4,22 մլրդ դոլար, ինչպես նաև տոկոսներ և դատական ծախսեր։
Ամերիկյան Covington ընկերության «Նաֆտոգազի» իրավաբանները հայտարարել են, որ մի քանի ամիս հետևել են «Պրոֆեսոր Մոլչանովին» և նախապես դիմել նորվեգական դատարան՝ պահանջելով կալանավորել նավը և ապահովել դրա հարկադիր վաճառքը։ Դատարանը բավարարել է դիմումը երկուշաբթի օրը։
Նորվեգական իշխանությունները ընդգծել են, որ խոսքը «Նաֆտոգազի» և Ռուսաստանի միջև մասնավոր իրավական վեճի մասին է, և որ երկրի կառավարությունը դրա կողմը չէ։ Նորվեգիայի արդարադատության նախարարությունում նաև նշել են, որ Ռուսաստանը կարող է դատարանում պահանջել գործի վերանայում։
Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում Նորվեգիայի գործողությունները անվանել են «ծովահենություն»։ Ընդ որում, առկա տվյալներով, նավի կալանքը չի ազդել դրա վրա գտնվող ուղևորների և անձնակազմի վրա։ «Կոմսոմոլսկայա պրավդա» ռադիոկայանի գլխավոր խմբագիր Անդրեյ Գորբունովը, որը ուղեկցում էր ռուս գիտնականների խմբին, հայտնել է, որ արշավախումբը իջել է Բարենցբուրգում, և մասնակիցներից ոչ ոք չի ձերբակալվել։
«Պրոֆեսոր Մոլչանովին» առայժմ արգելված է լքել նավահանգիստը։ Թե անձնակազմի և ուղևորների քանի անդամ է գտնվում նավի վրա, չի հաղորդվում։
«Նաֆտոգազը» ավելի վաղ Նորվեգիայում հասել էր Շպիցբերգենում ռուսական «Արկտիկուգոլ» ընկերության երկու օբյեկտների կալանքի վերաբերյալ դատական որոշումների։ Ուկրաինական ընկերությունը նաև ձգտում է արբիտրաժային որոշման կատարմանը այլ երկրներում, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում, Մեծ Բրիտանիայում և Ֆինլանդիայում, որտեղ ռուսական ակտիվները սառեցվել են։
«Նաֆտոգազում» հայտարարել են, որ կշարունակեն ամբողջ աշխարհում հասնել ռուսական ակտիվների բռնագանձմանը մինչև նշանակված փոխհատուցման վճարումը։

Норвегия арестовала в Арктике российское научно-исследовательское судно «Профессор Молчанов» для исполнения решения международного арбитража о выплате 4,22 млрд. долларов украинской энергетической компании «Нафтогаз», сообщает Reuters со ссылкой на представителей компании и норвежские власти.
Судно было задержано у архипелага Шпицберген по решению окружного суда Нур-Тромс и Сенья, который обязал губернатора Шпицбергена обеспечить его арест и не допустить выхода из порта. Судно должно оставаться в Баренцбурге — российском поселке на острове Шпицберген.
Иск «Нафтогаза» связан с экспроприацией российских властей его активов в Крыму после присоединения полуострова к России в 2014 году. В апреле 2023 года арбитраж в Гааге обязал Россию выплатить украинской компании 4,22 млрд. долларов, а также проценты и судебные издержки.
Юристы «Нафтогаза» из американской фирмы Covington заявили, что несколько месяцев отслеживали «Профессора Молчанова» и заранее обратились в норвежский суд с требованием арестовать судно и обеспечить его принудительную продажу. Суд удовлетворил заявление в понедельник.
Норвежские власти подчеркнули, что речь идет о частном юридическом споре между «Нафтогазом» и Россией и что правительство страны не является его стороной. В Минюсте Норвегии также отметили, что Россия может потребовать пересмотра дела в суде.
В российском МИД назвали действия Норвегии «пиратством». При этом арест судна, по имеющимся данным, не затронул находившихся на нем пассажиров и экипаж. Главный редактор радиостанции «Комсомольская правда» Андрей Горбунов, сопровождавший группу российских ученых, сообщил, что экспедиция высадилась в Баренцбурге, а никто из участников не был задержан.
«Профессору Молчанову» пока запрещено покидать порт. Сколько именно членов экипажа и пассажиров находится на борту, не сообщается.
«Нафтогаз» ранее добился в Норвегии судебных решений об аресте двух объектов российской компании «Арктикуголь» на Шпицбергене. Украинская компания также добивается исполнения арбитражного решения в других странах, включая США, Францию, Великобританию и Финляндию, где были заморожены российские активы.
В «Нафтогазе» заявили, что продолжат добиваться взыскания российских активов по всему миру до выплаты присужденной компенсации.