Ռուսաստանը հրատապ դիմում է հղել Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) գլխավոր քարտուղար Խուան Կառլոս Սալասարին՝ քաղաքացիական օդանավերին Ուկրաինայի կողմից սպառնացող վտանգների առնչությամբ։ Այս մասին ասված է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
«Քաղաքացիական ավիացիայի համար ուղղակի սպառնալիքների ստեղծմանն ուղղված ուկրաինական կողմի հայտարարությունների հետ կապված՝ Ռուսաստանի Դաշնության իրավասու մարմինները կապի մեջ են Մոնրեալում Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) ղեկավարության հետ։ Տվյալ հարցով հրատապ դիմում է հղվել ICAO-ի գլխավոր քարտուղար Խուան Կառլոս Սալասարին», — նշված է հաղորդագրության մեջ։
ԱԳՆ-ում հավելել են, որ Ռուսաստանը կոչ է արել ICAO-ին հասցեական քայլեր ձեռնարկել՝ քաղաքացիական ավիացիային սպառնացող ուկրաինական գործողությունները դադարեցնելու համար։ «ICAO-ի գլխավոր քարտուղարին կոչ ենք արել դատապարտել քաղաքացիական ավիացիայի գործունեության նկատմամբ Կիևի անօրինական միջամտությունն ու ուղղակի սպառնալիքների ստեղծումը, ինչպես նաև հստակ միջոցներ ձեռնարկել՝ ուկրաինական կողմից այդ գործողություններին վերջ տալու ուղղությամբ։ Ռուսաստանի Դաշնությունն անշեղորեն հավատարիմ է քաղաքացիական ավիացիայի անվտանգության ապահովմանը», — ընդգծել են դիվանագիտական գերատեսչությունում։
Գերատեսչությունում նշել են, որ Մոսկվան կտրականապես մերժել է Ուկրաինայի իշխանությունների թողարկած NOTAM (աերոնավիգացիոն իրավիճակի մասին օպերատիվ) ծանուցումները՝ Ռուսաստանի օդային տարածքի իբր անվտանգ չլինելու վերաբերյալ։ «Ռուսաստանի Դաշնությունը վճռական բողոք է հայտնել Ուկրաինայի անխոհեմ ահաբեկչական գործողությունների դեմ, քանի որ դրանք հակասում են միջազգային իրավունքին։ ՌԴ օդային տարածքի իբր ոչ անվտանգ լինելու մասին Ուկրաինայի իշխանությունների թողարկած NOTAM ծանուցումները կտրականապես մերժվել են․ դրանք իրավական ուժ չունեն, աղավաղում են իրական պատկերը և մոլորեցնում ռուսական օդային տարածքից օգտվողներին», — հայտնել են ԱԳՆ-ում։

Россия направила генеральному секретарю Международной организации гражданской авиации (ICAO ) Хуану Карлосу Саласару срочное обращение в связи с угрозами Украины по отношению к гражданским самолетам. Об этом говорится в сообщении МИД РФ.
«В связи с заявлениями со стороны Украины, направленными на создание непосредственных угроз гражданской авиации, компетентные органы власти Российской Федерации находятся в контакте с руководством Международной организации гражданской авиации (ИКАО) в Монреале. Генеральному секретарю ИКАО Хуану Карлосу Саласару направлено срочное обращение по данному вопросу», - говорится в сообщении.
В МИД добавили, что Россия призвала ICAO принять адресные меры, нацеленные на прекращение Украиной действий, угрожающих гражданской авиации. "Призвали Генерального секретаря ИКАО осудить неправомерное вмешательство украинского режима в деятельность гражданской авиации и создание для неё прямых угроз, а также принять адресные меры, нацеленные на прекращение со стороны Украины этих действий. Российская Федерация бескомпромиссно привержена обеспечению безопасности гражданской авиации», - подчеркнули в дипведомстве.
В министерстве отметили, что Москва категорически отвергла выпущенные украинскими властями уведомления NOTAM (оперативное извещение об аэронавигационной обстановке) о якобы небезопасности воздушного пространства России. «Российской Федерацией заявлен решительный протест в связи с безрассудными террористическими действиями Украины, противоречащими международному праву. Категорически отвергнуты выпущенные украинскими властями уведомления NOTAM о якобы небезопасности воздушного пространства Российской Федерации - они не имеют юридической силы, искажают реальную ситуацию и вводят в заблуждение пользователей российского воздушного пространства», - отметили в дипведомстве.