Rhysida հաքերային խմբավորումը իրագործել է սպառնալիքը և համացանցում հրապարակել Բեռլինի վարչակազմի դեմ իրականացված լայնածավալ կիբերհարձակման արդյունքում գողացված գրեթե 6 ՏԲ տվյալները։ Der Spiegel-ի տվյալներով, հրապարակված արխիվը կազմում է մոտ 5,8 ՏԲ և պարունակում է ավելի քան 1,4 մլն ֆայլ։
Ավելի վաղ չարագործները Բեռլինի իշխանություններից պահանջել էին 30 բիթքոյն՝ մոտ €2 մլն, և իրենց էջում հետհաշվարկ տեղադրել։ Վերջնագրի ժամկետը լրացել է ուրբաթ օրը՝ մոտ 15:35-ին։ Բեռլինի սենատը նախապես հայտարարել էր, որ մտադիր չէ կատարել շանտաժով զբաղվողների պահանջները։
Հաքերների պնդմամբ, հրապարակված տվյալների թվում կան տեղեկություններ վարչական իրավախախտումների շուրջ գրեթե 80 հազար գործի, ավելի քան 46,5 հազար պայմանագրի մասին, ինչպես նաև կրիտիկական ենթակառուցվածքների օբյեկտների հետ կապված փաստաթղթեր, դատական նյութեր, արտակարգ իրավիճակների գործողությունների պլաններ, գաղտնաբառեր և մուտքի հաշվառման տվյալներ պարունակող գրեթե 6 հազար ֆայլ։
Գերմանիայի տեղեկատվական անվտանգության դաշնային գերատեսչությունը (BSI) կարծում է, որ հարձակման հետևում կանգնած են բացառապես ֆինանսական նպատակներ հետապնդող կիբերհանցագործներ։ «Պետական կամ քաղաքական դրդապատճառներով գործող դերակատարների հետ կապ մինչև այժմ հաստատել չի հաջողվել», — ասվում է գերատեսչության հայտարարության մեջ։
BSI-ն նաև զգուշացրել է այլ կազմակերպությունների՝ հարձակման բազմաստիճան սխեմայի մասին։ Microsoft-ը նախկինում նկարագրել էր գործողությունների նմանատիպ եղանակ և այն անվանել TerminalFix։
Բեռլինի հրաժարումը շանտաժով զբաղվողներին վճարելուն աջակցել են կիբեռանվտանգության փորձագետները։ Chaos Computer Club-ի ներկայացուցիչ Բյանկա Կաստլը հայտարարել է, որ նման խմբավորումներին անհրաժեշտ է զրկել ֆինանսական աջակցությունից։
Միաժամանակ փորձագետները նշում են, որ վճարումից հրաժարվելը չի երաշխավորում, թե գողացված տվյալները չեն հրապարակվի։ BSI-ի տվյալներով, արտահոսած տեղեկատվությունը արդեն իսկ վարկաբեկիչ է, նույնիսկ փրկագին վճարելու դեպքում։

Хакерская группировка Rhysida выполнила угрозу и опубликовала в интернете почти 6 ТБ данных, похищенных в результате масштабной кибератаки на администрацию Берлина. По данным Der Spiegel, опубликованный архив занимает около 5,8 ТБ и содержит более 1,4 млн файлов.
Злоумышленники ранее потребовали от властей Берлина 30 биткоинов — около €2 млн — и разместили на своей странице обратный отсчет. Срок ультиматума истек в пятницу около 15:35. Берлинский сенат заранее заявил, что не намерен выполнять требования вымогателей.
Среди опубликованных данных, по утверждению хакеров, находятся сведения почти о 80 тыс. дел об административных правонарушениях, более 46,5 тыс. контрактов, а также документы, связанные с объектами критической инфраструктуры, судебные материалы, планы действий при чрезвычайных ситуациях, пароли и почти 6 тыс. файлов с учетными данными для входа.
Федеральное ведомство по информационной безопасности Германии (BSI) считает, что за атакой стоят киберпреступники, преследующие исключительно финансовые цели. «Связь с государственными или политически мотивированными акторами до сих пор установить не удалось», — говорится в заявлении ведомства.
BSI также предупредило другие организации о многоступенчатой схеме атаки. Microsoft ранее описывала аналогичный способ действий и называла его TerminalFix.
Отказ Берлина платить вымогателям поддержали эксперты по кибербезопасности. Представитель Chaos Computer Club Бьянка Кастль заявила, что подобные группировки необходимо лишать финансовой поддержки.
При этом эксперты отмечают, что отказ от выплаты не гарантирует, что украденные данные не будут опубликованы. По данным BSI, уже утекшая информация считается скомпрометированной даже в случае выплаты выкупа.