Եվրոպան Ռուսաստանի հետ ուղիղ ռազմական հակամարտության դեպքում չի կարողանա դիմանալ տևական հյուծող պատերազմին, քանի որ եվրոպական հասարակությունը բավարար չափով պատրաստ չէ երկարատև դիմակայության։ Այս մասին խոսել են զինվորականներն ու պաշտոնյաները Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում, գրում է The Guardian-ը։
Քննարկման մասնակիցների կարծիքով, ՆԱՏՕ-ն ստիպված է ելնել այն կանխավարկածից, որ հասարակությունը կարող է չաջակցել երկարատև պատերազմին, և այդ պատճառով պլանավորել հակամարտությունը որպես համեմատաբար կարճ։ Մեծ Բրիտանիայի նախկին նախարարներից մեկը խոստովանել է, որ Արևմուտքը վատ է բացատրել բնակչությանը Ռուսաստանի հետ հիբրիդային դիմակայության մասշտաբը։
Եվրոպացի ներկայացուցիչները նաև մտահոգություն են հայտնել, որ Մոսկվան հաջողությունների է հասնում, այսպես կոչված, հիբրիդային պատերազմում՝ օգտագործելով կիբերհարձակումներ, ապատեղեկատվություն, սոցիալական ցանցեր և այլ գործիքներ՝ եվրոպական հասարակության վրա ազդելու համար։ Նրանց կարծիքով, Գերմանիայում, Իտալիայում, Ֆրանսիայում և Լեհաստանում աջ պոպուլիստական կուսակցությունների աճող ժողովրդականությունը կարող է բարդացնել եվրոպական պաշտպանության հետագա ուժեղացումը։
Այս ֆոնին քննարկվում է եվրոպական հինգ խոշորագույն ռազմական տերությունների՝ Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի և Լեհաստանի միջև ավելի սերտ պաշտպանական համակարգման ստեղծումը։ Երկրներն արդեն անցկացնում են պաշտպանության նախարարների հանդիպումներ և դիտարկում են ՀՕՊ և ՀՀՊ համակարգերի, հեռահար բարձր ճշգրտության զենքերի և տիեզերական վաղ նախազգուշացման համակարգերի համատեղ գնումներ, որոնք այժմ մեծապես ապահովվում են ԱՄՆ-ի կողմից։
Մյունխենի անվտանգության համաժողովի նախագահ Վոլֆգանգ Իշինգերը հայտարարել է, որ Եվրոպան բախվում է «հսկայական և գոյութենական մարտահրավերների», որոնք պահանջում են ավելի սերտ ինտեգրում պաշտպանության ոլորտում։ Միևնույն ժամանակ, առաջիկա ամիսներին սպասվում են Վաշինգտոնի որոշումները Եվրոպայում ամերիկյան ռազմական ներկայության ապագայի վերաբերյալ։
Խնդիրը հատկապես սուր է ընկալվում Իտալիայում։ ԱԳ նախարար Անտոնիո Տայանին հայտարարել է, որ երկիրն ամեն օր ենթարկվում է կիբերհարձակումների և ապահովագրված չէ 2027 թվականի ընտրություններին Ռուսաստանի հնարավոր միջամտությունից։ Պաշտպանության նախարար Գվիդո Կրոզետտոն, իր հերթին, զգուշացրել է, որ Եվրոպան «թափանցիկ» է ռուսաստանյան ազդեցության համար՝ սոցիալական ցանցերի, բոտերի և այլ գործիքների միջոցով։

Европа в случае прямого военного конфликта с Россией сейчас не сможет выдержать длительную войну на истощение из-за недостаточной готовности европейского общества к затяжному противостоянию. Об этом говорили военные и чиновники на форуме Мюнхенской конференции по безопасности, пишет The Guardian.
По мнению участников обсуждения, НАТО приходится исходить из того, что общество может не поддержать продолжительную войну, и поэтому планировать конфликт как относительно короткий. Один из бывших британских министров признал, что Запад плохо объяснял населению масштаб гибридного противостояния с Россией.
Европейские представители также выразили опасения, что Москва добивается успехов в так называемой гибридной войне, используя кибератаки, дезинформацию, социальные сети и другие инструменты для воздействия на европейское общество. Рост популярности правопопулистских партий в Германии, Италии, Франции и Польше, по их мнению, может осложнить дальнейшее усиление европейской обороны.
На этом фоне обсуждается создание более тесной оборонной координации пяти крупнейших европейских военных держав — Великобритании, Франции, Германии, Италии и Польши. Страны уже проводят встречи министров обороны и рассматривают совместные закупки систем ПВО и ПРО, дальнобойного высокоточного оружия и космических систем раннего предупреждения, которые сейчас в значительной степени обеспечиваются США.
Председатель Мюнхенской конференции по безопасности Вольфганг Ишингер заявил, что Европа сталкивается с «огромными и экзистенциальными вызовами», требующими более тесной интеграции в сфере обороны. При этом решения Вашингтона о будущем американского военного присутствия в Европе ожидаются в ближайшие месяцы.
Особенно остро проблема воспринимается в Италии. Глава МИД Антонио Таяни заявил, что страна ежедневно подвергается кибератакам и не застрахована от возможного вмешательства России в выборы 2027 года. Министр обороны Гвидо Крозетто, в свою очередь, предупредил, что Европа «проницаема» для российского влияния через социальные сети, ботов и другие инструменты.